Dnes Úterý - prehanky-snih 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 5°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Známé osobnosti upozorňují na nevhodné chování v lesích a parcích
Vandalismus na zeleni. Foto: Matěj Dereck Hard

Známé osobnosti upozorňují na nevhodné chování v lesích a parcích

Osvětová kampaň hlavního města „Ne! v přírodě“ včera odstartovala. Za cíl si klade upozornit na nevhodné chování návštěvníků lesů a parků v Praze. Jedná se o společný projekt fotografa a art direktora Matěje Derecka Harda a odboru ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy. Do kampaně se zapojily různé známé osobnosti, například Jiří Korn, Tonya Graves nebo Eva Samková. 

Fotograf Matěj Dereck Hard v rámci kampaně prostřednictvím originálních snímků velmi neotřelou formou upozorňuje na nejrůznější neduhy, kterých by se lidé měli při návštěvě lesů či parků vyvarovat. Snímky jsou proto záměrně teatrální a předimenzované, aby upoutaly co největší pozornost.

„Z kampaně mám opravdu radost. Populární formou se podařilo zachytit všechny nešvary, které se nám v pražských lesích dějí. Věřím, že to přispěje k osvětě mezi obyvateli a také k lepšímu stavu životního prostředí v našem městě. Děkuji všem zúčastněným, že se do tohoto fotografování zapojili,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

svetelne-znecisteni

Světelné znečištění. Foto: Matěj Dereck Hard

Kampani propůjčila tvář řada známých osobností – umělec Jiří Korn, herečka Dagmar Havlová, zpěvák Ben Cristovao, sportovec David Svoboda nebo modelka Kateřina Sokolová a další. Všechny nicméně spojuje pozitivní vztah k přírodě. V kampani hrají roli „sobeckých“ obyvatel, kteří se na svých výletech do přírody chovají tak, jak by neměli.

Osobnosti v roli netradičních modelů a modelek jsou na fotografiích bosé, oděné do bílého oblečení, obklopené přírodou a s červeným prvkem, který zobrazuje činnost, která do přírody nepatří. „Působí tak jako jakýsi přízrak, který vstupuje do přírody snad jen proto, aby na ní parazitoval. Aby si tam dělal přesně a jen to, co chce on. Rozdělal oheň tam, kde je to přísně zakázáno, rušil ten přenádherný klid nebo pohladil mládě srnky. To, že kvůli tomu třeba zemře, už tento přízrak samozřejmě nezajímá. Důležité je se u toho všeho usmívat a hlavně si udělat selfie na telefon,“ popisuje fotograf Matěj Dereck Hard.

zakazany-vjezd

Zakázaný vjezd. Foto: Matěj Dereck Hard

Série dvanácti fotografií ve stylu pop-art photography bude zdarma k vidění od 26. června do 10. července v Křížové chodbě ve Staroměstské radnici. Výstava byla zahájena v pátek 25. června slavnostní vernisáží.

Všechny fotografie byly nafoceny v reálném prostředí pražské přírody, například v Prokopském údolí či v Chuchelském háji. Fotografie ve Staroměstské radnici doplní také čtyřicetiminutový dokumentární film, který zachycuje zákulisí náročného focení a je doplněn o rozhovory s tvářemi a realizačním týmem.

„Jako dar si Praha pro návštěvníky přichystala krásný nástěnný kalendář se všemi fotografiemi, který bude na místě vernisáže a výstavy připraven pro prvních 300 návštěvníků,“ doplňuje Vendula Audolenská, specialistka informací o životním prostředí na pražském magistrátu.


Autor: TZ, red

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

Včera ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze otevře dveře

29. ledna 2023 v 11:11 | Aktualizováno 30. ledna 2023, 12:25

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze pořádá 7. a 22. února Dny otevřených dveří. Všechny zájemce o denní i kombinované studium uvítají pracovníci školy ve Spálené ulici 14 v učebně číslo 311.       

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Policisté uspořádali sbírku pro děti

26. ledna 2023 v 09:36

Příslušníci Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy již šestnáctým rokem uspořádali sbírku pro dětské oddělení.

Natáčejte a hlaste se. Začíná Antifetfest 2023

24. ledna 2023 v 17:17

Antifetfest aneb Jde to i jinak! 2023 je soutěžní festival amatérských filmů s tematikou rizikového chování, určený dětem a mládeži ze školských zařízení a nízkoprahových klubů pro děti a mládež.

Den otevřených dveří na Fakultě stavební ČVUT

24. ledna 2023 ve 13:30

Den otevřených dveří, který se koná na Fakultě stavební ČVUT v Praze v sobotu 28. ledna, nabídne uchazečům o studium informace o přijímacím řízení, přijímacích zkouškách, možnostech přípravných kurzů a jednotlivých bakalářských studijních programech. 

Komici z Vtípečků se zelím rozesmějí Bar B52

24. ledna 2023 v 09:05

Mladé a neokoukané tváře české stand up komedie zavítají do pražského Baru B52. Diváky rozesmějí nevšedními pohledy na život, absurdními úvahami a neočekávanými pointami. Představení se koná v neděli 29. ledna od 19 hodin.

Další články
Nahoru