Dnes Úterý - polojasno 24°C
Zítra Středa - bourky 26°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Známé osobnosti upozorňují na nevhodné chování v lesích a parcích
Vandalismus na zeleni. Foto: Matěj Dereck Hard

Známé osobnosti upozorňují na nevhodné chování v lesích a parcích

Osvětová kampaň hlavního města „Ne! v přírodě“ včera odstartovala. Za cíl si klade upozornit na nevhodné chování návštěvníků lesů a parků v Praze. Jedná se o společný projekt fotografa a art direktora Matěje Derecka Harda a odboru ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy. Do kampaně se zapojily různé známé osobnosti, například Jiří Korn, Tonya Graves nebo Eva Samková. 

Fotograf Matěj Dereck Hard v rámci kampaně prostřednictvím originálních snímků velmi neotřelou formou upozorňuje na nejrůznější neduhy, kterých by se lidé měli při návštěvě lesů či parků vyvarovat. Snímky jsou proto záměrně teatrální a předimenzované, aby upoutaly co největší pozornost.

„Z kampaně mám opravdu radost. Populární formou se podařilo zachytit všechny nešvary, které se nám v pražských lesích dějí. Věřím, že to přispěje k osvětě mezi obyvateli a také k lepšímu stavu životního prostředí v našem městě. Děkuji všem zúčastněným, že se do tohoto fotografování zapojili,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

svetelne-znecisteni

Světelné znečištění. Foto: Matěj Dereck Hard

Kampani propůjčila tvář řada známých osobností – umělec Jiří Korn, herečka Dagmar Havlová, zpěvák Ben Cristovao, sportovec David Svoboda nebo modelka Kateřina Sokolová a další. Všechny nicméně spojuje pozitivní vztah k přírodě. V kampani hrají roli „sobeckých“ obyvatel, kteří se na svých výletech do přírody chovají tak, jak by neměli.

Osobnosti v roli netradičních modelů a modelek jsou na fotografiích bosé, oděné do bílého oblečení, obklopené přírodou a s červeným prvkem, který zobrazuje činnost, která do přírody nepatří. „Působí tak jako jakýsi přízrak, který vstupuje do přírody snad jen proto, aby na ní parazitoval. Aby si tam dělal přesně a jen to, co chce on. Rozdělal oheň tam, kde je to přísně zakázáno, rušil ten přenádherný klid nebo pohladil mládě srnky. To, že kvůli tomu třeba zemře, už tento přízrak samozřejmě nezajímá. Důležité je se u toho všeho usmívat a hlavně si udělat selfie na telefon,“ popisuje fotograf Matěj Dereck Hard.

zakazany-vjezd

Zakázaný vjezd. Foto: Matěj Dereck Hard

Série dvanácti fotografií ve stylu pop-art photography bude zdarma k vidění od 26. června do 10. července v Křížové chodbě ve Staroměstské radnici. Výstava byla zahájena v pátek 25. června slavnostní vernisáží.

Všechny fotografie byly nafoceny v reálném prostředí pražské přírody, například v Prokopském údolí či v Chuchelském háji. Fotografie ve Staroměstské radnici doplní také čtyřicetiminutový dokumentární film, který zachycuje zákulisí náročného focení a je doplněn o rozhovory s tvářemi a realizačním týmem.

„Jako dar si Praha pro návštěvníky přichystala krásný nástěnný kalendář se všemi fotografiemi, který bude na místě vernisáže a výstavy připraven pro prvních 300 návštěvníků,“ doplňuje Vendula Audolenská, specialistka informací o životním prostředí na pražském magistrátu.


Autor: TZ, red

Vycházka po Malostranském hřbitově

Dnes ve 12:17

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku po Malostranském hřbitově, která se koná v sobotu 2. července od 14 hodin. Sraz je u náhrobku biskupa Leopolda Thuna-Hohensteina.

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

26. června 2022 ve 13:47

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

26. června 2022 ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

26. června 2022 v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

26. června 2022 v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

25. června 2022 v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Další články
Nahoru