Dnes Středa - skorojasno 14°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 14°C
Středa 27. 10. 2021
Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zmodernizovaný vestibul Na Knížecí ve stanici metra Anděl se znovu otevřel cestujícím
Vestibul Na Knížecí je opět v provozu. Foto: Petr Hejna / DPP

Zmodernizovaný vestibul Na Knížecí ve stanici metra Anděl se znovu otevřel cestujícím

Pražský dopravní podnik (DPP) dnes znovu otevřel opravený výstup z metra a vestibul stanice metra Anděl ve směru Na Knížecí. Práce začaly loni v listopadu a vyšly na 259 milionů korun bez DPH, třetinu z toho podnik získal z evropských fondů. Novinářům to v opraveném prostoru řekli zástupci vedení DPP a magistrátu. Podnik v minulosti již opravil vestibul a vyměnil eskalátory směrem ke křižovatce u Anděla a chystá opravy v dalších stanicích, například Jiřího z Poděbrad nebo Florenc.

Po necelých jedenácti měsících stavebních prací DPP dnes odpoledne ve stanici metra Anděl otevřel pro cestující kompletně zmodernizovaný vestibul Na Knížecí.

DPP v rámci této investiční akce zmodernizoval nejen celý veřejný prostor vestibulu včetně eskalátorů či výstupů do uliční úrovně, ale především odstranil průsaky do stanice a zrekonstruoval také neveřejné a technické prostory v této části stanice.

Modernizací prošel samotný eskalátorový tunel, napínací komora a strojovna eskalátoru, nákladní výtah, sdělovací technika, vytápění, vodovodní rozvody nebo přístřešky výstupů.

V celém vestibulu Na Knížecí jsou repasované nerezové obklady, nové podhledy z destiček ve stejném rastru jako původní, dále nové rozvody, elektroinstalace, vzduchotechnika, protipožární dveře, u výstupů odvodňovací žlábky i majáčky pro slabozraké.

Vestibul dostal také nové, energeticky úspornější LED osvětlení, jehož liniové uspořádání nyní více odpovídá původnímu architektonickému návrhu stanice.

Současně s modernizací DPP vybudoval i nové místnosti, jako například rozvodnu osvětlení či sklad náhradních dílů pro eskalátory. Byly opraveny a vyčištěny kamenné obklady a dlažba vestibulu, a opatřeny speciálním antigraffiti nátěrem.

Ve vestibulu Na Knížecí byly také vyměněny původní eskalátory sovětské výroby za moderní značky ThyssenKrupp.

Modernizaci vestibulu realizovaly společnosti HOCHTIEF CZ a Syner. Celkové stavební náklady této investiční akce jsou 259 milionů korun, třetinu z nich pokryjí dotace EU z fondu Operační program Praha – pól růstu ČR.

„Rekonstrukce vestibulu Anděl/Na Knížecí je významná mimo jiné také tím, že jsme do ní zapojili i architektku metra Annu Švarc, se kterou jsme se mu snažili vrátit jeho původní podobu, jako když se otevíral. Mysleli jsme na osvětlení, barvy i rozdělení prostoru, aby byl vestibul prostorný a vzdušný. V jeho čele jsme obnovili i skleněnou vitrínu, kde budou k vidění výstavy a další umění,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Plnohodnotné fungování stanice metra Anděl po dlouhém omezení ocenila starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS). „Za Prahu 5 jsem ráda, že vestibul byl zrekonstruován, už si to zasloužil. Je dobře, že už tudy zase mohou chodit cestující, v okolí křižovatky Anděl se situace snad trochu zklidní, lidé se víc rozptýlí. A pro ty, kteří přestupují z metra na autobusy, bude cestování zase jednodušší," uvedla. 

V roce 2015 DPP ve stanici Anděl vybudoval bezbariérové zpřístupnění v podobě dvojice výtahů vedoucích z nástupiště do uliční úrovně. Opačný vestibul Anděl stejnojmenné stanice metra DPP zmodernizoval v letech 2017 a 2018 včetně eskalátorů.

V pražském metru je 61 stanic a 76 vestibulů, z čehož pouze 14 stanic a 18 vestibulů je zatím zmodernizovaných.

„Připravujeme projekty na modernizace dalších stanic, v současnosti například Flory nebo Českomoravské, a zahajujeme stavební práce zhruba v taktu dvou stanic ročně. Před měsícem jsme začali pracovat ve stanici Jiřího z Poděbrad, do konce roku bychom chtěli zahájit rekonstrukci stropní desky včetně modernizace vestibulu stanice Florenc,“ uvedl generální ředitel DPP Petr Witowski.


Autor: puc

Provoz tramvají v Podolí zastavila nehoda popelářského vozu

Dnes v 09:27

Mezi zastávkami Podolská vodárna a Dvorce byl dnes ráno kvůli nehodě popelářského vozu zastaven provoz tramvajových linek 2, 3, 17, 21 a 27.

Úplná uzavírka v Koněvově ulici skončí o šest dnů dříve

Dnes v 07:54

Technické správě komunikací (TSK) se podařilo zkrátit termín celkové uzavírky ulice Koněvova (úsek Ostromečská – Černínova) o šest dnů. Původní termín kompletního uzavření ulice byl do 7. listopadu 2021. Jednosměrný provoz se do ulice vrací již od 1. listopadu 2021, práce v ulici tím ale...

V tunelu Mrázovka proběhne údržba, bude uzavřen

Včera v 17:24

Z důvodu pravidelné údržby bude tunel Mrázovka vždy v noci uzavřen.

V Cholupické přibyla parkovací místa, navýšení chystá Praha 12 i v dalších ulicích

21. října 2021 v 10:12

V ulici Cholupická na Kamýku v Praze 12 se změnou dopravního režimu podařilo zhruba o deset navýšit počet parkovacích míst. Odpovídá to koncepci, kterou připravil dopravní odbor radnice. Dvanáctá městská část o tom informovala na svém webu.

Jednosměrné uzavření tunelu Mrázovka

21. října 2021 v 10:11

Od neděle 24. října od 23 hodin do pondělí 25. října do 5 hodin bude uzavřen západní tunelový tubus A směrem na Barrandovský most a druhý tubus bude jednosměrný s původním směrem provozu.

V lokalitách Baby a Liboce budou zóny placeného stání

20. října 2021 v 11:56

V pondělí 15. listopadu spouští hl. m. Praha zóny placeného stání v Praze 6 v lokalitách Baba a Liboc. Na nich mohou bez omezení parkovat pouze řidiči s platným parkovacím oprávněním. K jeho získání je třeba občanský průkaz, kde je uvedeno místo trvalého pobytu v Praze 6, a velký technický průkaz...

Začala oprava opěrné zdi a sanace svahu v Komořanské ulici

19. října 2021 v 08:40

Technická správa komunikací (TSK) naváže na přípravné práce, které probíhaly během září, a začne od úterý 19. října s opravou opěrné zdi včetně sanace nestabilního svahu u komunikace Komořanská.

Další články
Nahoru