dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Malostranské náměstí hyzdí parkoviště. Osobnosti proti němu začaly bojovat
Parkoviště na Malostranském náměstí. Foto: www.vikyreplay.cz

Malostranské náměstí hyzdí parkoviště. Osobnosti proti němu začaly bojovat

Park místo parkoviště v dolní části Malostranského náměstí? I to by se mohlo v budoucnu stát. Osobnosti včetně architektů iniciovaly petici, která žádá zahájení veřejné debaty o tom, že by místo parkoviště vzniklo místo přívětivé lidem.

Sdružení občanů a přátel Malé Strany a Hradčan spolu s osobnostmi rozjíždí petici, jejímž cílem je, aby z dolní části Malostranského náměstí zmizelo parkoviště a veřejná diskuse rozhodla o tom, co tam bude. Petice je určena k rukám pražského primátora a Rady hlavního města Prahy.

Na malostranském parkovišti v současné době parkují nejen auta poslanců či senátorů, kteří mají poblíž zákonodárné sbory, ale také turistů, zaměstnanců firem sídlících v první městské části nebo jiných návštěvníků Prahy 1. Rezidenti tam neparkují, ti mají k parkování vyhrazené zóny.

Lidé místo odkladiště aut

Anketa

Vadí vám parkoviště na Malostranském náměstí?

95.2%
(95.2%)
4.8%
(4.8%)
Petenti chtějí „nahradit auta lidmi“. „Dolní i horní část Malostranského náměstí slouží už desítky let téměř výhradně jako odkladiště aut. Zeleň zde prakticky nenajdeme a obdivovat krásu staveb nelze, protože tam, kde je výhled, stojí nebo projíždějí auta,“ uvádějí.

Podle jejich názoru „jsme přestali tuto absurditu vnímat a smířili se s tím, že schůzku si zde můžeme domluvit maximálně ve stoje na tramvajové zastávce“. Přitom je podle nich snadné si představit, jak krásně lze architektonický odkaz předků využít ke spokojenosti domácích i turistů, kteří nepřijíždějí proto, aby si prohlíželi náš vozový park.

Brambory ve vzácné truhle?

„Dali byste si do vzácné barokní truhly brambory? A co parkoviště aut na jednom z nejkrásnějších míst Prahy? Přejeme si, aby na Malostranském náměstí žili lidé,“ uvádějí petenti, mezi kterými jsou například režisér a výtvarník Jan Švankmajer, architekt Bořek Šípek či předseda Spolku výtvarných umělců Mánes Tomáš Novotný.

Žádají odpovědné představitele města, aby se zasadili o to, aby v nejkratším možném termínu byla vypovězena smlouva se soukromou společností provozující parkoviště. Za petiční výbor je komunikací s úřady a veřejností pověřena spoluautorka petice Kateřina Jacques ze Sdružení občanů a přátel Malé strany a Hradčan.

„Malostranské náměstí je jedno z nejhezčích v Praze, proto by mohlo mít lepší využití,“ uvedl pro Pražský patriot Šípek. Podle něj by nebylo špatné, kdyby v místě bylo více zeleně.

Veřejná debata nejen s odborníky

Autoři petice dále chtějí, aby byla otevřena široká debata s odbornou i laickou veřejností o možnostech využití volné plochy náměstí, kde bude prostor pro odpočinek a kde přibude zeleň, která zlepší ovzduší v této části města.

Přejí si vyhlášení řádné veřejné soutěže navazující na předchozí širokou debatu, z níž by vzešel konečný návrh i realizace. Výsledkem by mohlo být Malostranské náměstí jako místo pro život a odpočinek lidí bez rušivého vlivu aut.

Petiční arch si lze stáhnout z webu www.malostranskenamesti.cz, který byl spuštěn během úterka a kde lze nalézt podrobnější informace. Petici je možné podepsat například také v některých pražských kavárnách, třeba v Mlýnské kavárně na Kampě, jejíž majitel – Martin Kotas – je také v petičním výboru.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru