dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Změny ve správě veřejného osvětlení přinesou byrokracii za desítky milionů, tvrdí zastupitel
Pražské osvětlení doposud zajišťuje firma Eltodo. Ilustrační foto: Jindřich Dvořák

Změny ve správě veřejného osvětlení přinesou byrokracii za desítky milionů, tvrdí zastupitel

Pražské zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo realizaci veřejných zakázek týkajících se veřejného osvětlení, kterou obhajovala radní Aleksandra Udženija (ODS). Opozice kritizovala především délku zakázek – na deset let. Přisadil si i občanský demokrat Vladimír Schmalz, kterému vadí nárůst byrokracie.

Jedná se o dvě zakázky, na které budou vypsána výběrová řízení. Budou se týkat zajištění správy veřejného osvětlení a nákupu energií. Následné smlouvy s vítězi by měly být uzavřeny na deset let.

Podle zastupitele Petra Dolínka (ČSSD) by stačily maximálně pětileté zakázky. Udženija hájila dvojnásobně dlouhou dobu tím, že v budoucnu uzavřené smlouvy bude možné bez udání důvodů vypovědět po třech letech s dvouletou výpovědní lhůtou, při porušení bude možné od nich odstoupit do roka a při závažném porušení hned.

Zastupitel Lukáš Plachý (ČSSD) řekl, že zadání veřejných zakázek mohlo být preciznější, chybí mu tam například body o možné poruchovosti osvětlení. Z materiálu podle něj také nevyplývá, jak to bude mít město vyřešené s osvětlením v dalším období nebo jak to je v jiných městech a v zahraničí.

Až dvacet nových úřednických míst

Připomínky vznesl i koaliční zastupitel Vladimír Schmalz (ODS), na základě budoucích smluv týkajících se zajištění veřejného osvětlení totiž vznikne až dvacet nových úřednických míst v řádech desítek milionů korun za jeden rok.

Zakázky jsou podle něj nastaveny tak, že město vydá hodně peněz – pražská rada totiž v odůvodnění návrhu uvádí, že předpokládané náklady převýší 1,8 miliardy korun. Kritériem pro přidělení zakázek bude nejnižší nabídnutá cena.

Od roku 1999 pražské osvětlení zajišťovala firma Eltodo, přičemž koncem příštího roku vyprší smlouva mezi ní a hlavním městem. Společnost se do nových výběrových řízení zřejmě také přihlásí. Celkové náklady vycházely město na stovky milionů ročně.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru