dnes
Úterý - oblacno
18°C
zítra
Středa - polojasno
21°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
15°C
Změny v MHD od září: Metro pojede častěji o víkendech, novinky začnou platit také u autobusů
Ilustrační foto: archiv DPP

Změny v MHD od září: Metro pojede častěji o víkendech, novinky začnou platit také u autobusů

Hlavní město od září zkrátí víkendové intervaly metra. Na třech linkách se budou lišit podle toho, kolik jimi cestuje lidí a jak na ně navazují povrchové spoje. Zároveň bude zrušen takzvaný pásmový provoz na lince C, kdy každá druhá souprava mezi 9. a 19. hodinou nejezdí na konečnou stanici Letňany, ale končí už na Ládví. Obě opatření, která mají začít platit od září, dnes schválili radní. Ročně mají městskou pokladnu stát dohromady zhruba 130 milionů korun. Změny jsou připravovány také pro pražské autobusy, hlavně v oblasti Malešic.

„Jednotný interval 7,5 minuty o víkendu na linkách B a C již po většinu roku nedostačoval poptávce, a to zejména v centrální části města. Na lince C, která obsluhuje kromě hlavního nádraží i trojskou zoo, obě výstaviště či velké obchodní centrum na Chodově, bude proto víkendový interval od letošního 1. září zkrácen na 5 minut. Linka B, která kromě obchodních center vede i na Jihozápadní Město a do významných přestupních bodů Smíchovské nádraží, Anděl, Karlovo náměstí či Vysočanská, bude o víkendech jezdit v intervalu 6 minut,“ uvedl náměstek primátorky hl. m. Prahy a radní pro oblast dopravy Petr Dolínek (ČSSD).

Na lince A zatím ke zkrácení víkendového intervalu během roku nedojde, nicméně platí, že zhruba od poloviny listopadu budou o víkendech po pěti minutách již tradičně jezdit vlaky na všech linkách metra v rámci předvánočního posílení.

Zkrácení intervalů v neděli dopoledne

„V rámci posílení víkendového provozu metra budou zároveň zkráceny intervaly nejen metra, ale i návazných tramvají a autobusů v neděli a ve svátek dopoledne v období od 10 do 12 hodin,“ říká Petr Tomčík, ředitel organizace Ropid, která plánuje veřejnou dopravu v metropoli. V minulosti, kdy vlivem nedostatku finančních prostředků došlo k omezování MHD, byly v tomto čase prodlouženy intervaly v metru i v povrchové dopravě ze 7,5, respektive 15 minut na 10, případně 20 minut.

„Jelikož už i v neděli před polednem Pražané i turisté hromadnou dopravu využívají daleko více než v minulosti, začalo docházet k nepříjemnému přetěžování některých spojů a zachování obvyklých pozdně večerních intervalů i v tomto čase se stalo neudržitelným. Proto se od 1. září 2018 základní intervaly v celé síti hromadné dopravy v neděli od 10 do zhruba 12 hodin opět zkracují na 7,5, respektive 15 minut,“ doplňuje Petr Tomčík. 

Zrušení pásmového provozu Ládví – Letňany 
 

Návrh na zrušení pásmového provozu v úseku Ládví – Letňany, který je dosud aplikován v pracovní dny v období od 9 do 19: hodin hodin, byl Radě hl. m. Prahy předložen ke schválení na základě Memoranda, které v březnu podepsali zástupci Prahy 9, Letňan, Čakovic, Kbel a Vinoře. Zrušení pásmového provozu bude realizováno zkušebně od 1. září a po dobu čtyř měsíců bude jeho dopad podrobně vyhodnocován. V úseku Ládví – Letňany nejde o řešení přeplněných spojů metra, ale o to, aby zde interval v pracovní dny nebyl delší než o víkendech.

Současně nové opatření pomůže v pracovní dny lépe koordinovat odjezdy autobusů od metra do okolních sídlišť. „Vzhledem k neustále se zvyšujícímu počtu obyvatel v severovýchodní části Prahy a zhoršené dopravní situaci na okolních komunikacích je určitě vhodné, aby byla cestujícím nabídnuta trvalá alternativa v podobě spolehlivé veřejné dopravy, kterou metro C představuje,“ doplňuje Petr Dolínek.

Trvalý provoz linky z Bořislavky na Sídliště Baba

Rada hl. m. Prahy rovněž schválila trvalý provoz linky 216 v úseku Bořislavka – Sídliště Baba. Zkušební provoz, který byl zahájen na začátku letošního dubna, potvrdil, že cestující o toto spojení mají zájem. Před začátkem prázdnin využívalo v půl osmé ráno spoj ze Sídliště Baba ve směru Bořislavka pravidelně více než 20 cestujících.

Rovněž ostatní spoje si své cestující našly, takže členové dopravní komise městské části Praha 6 a grémium starosty Prahy 6 požádali Radu hl. m. Prahy o potvrzení převedení provozu linky 216 do trvalého stavu. Oproti zkušebnímu provozu je linka 216 navíc z Bořislavky již od začátku letních prázdnin prodloužena k Vozovně Střešovice a k Poliklinice Petřiny náhradou za nově trasovanou linku 108 do centrální části Dejvic.

K termínu zahájení nového školního roku se zároveň připravují úpravy linkového vedení autobusů v oblasti Jarova, Malešic, Štěrbohol, Dubče a Uhříněvsi. Na základě nespokojenosti městské části Praha 10 s nepravidelným provozem linky 163, která na Sídliště Malešice přijíždí z oblasti Českobrodské ulice, kde se zdržuje v kolonách ostatní dopravy, má dojít ke zkrácení této linky pouze do zastávky Depo Hostivař.

Pravidelnější spojení ze zastávek v Počernické ulici k metru Želivského zajistí nová autobusová linka 199. Spojení z Malešic k OC Štěrboholy zůstane zachováno díky prodloužené lince 228, která nově spojí Benice, Uhříněves, Dubeč, Štěrboholy se zastávkou Poliklinika Malešice.

Jihovýchod Prahy získá přímé spojení ke svému spádovému zdravotnickému zařízení a Bečovská ulice v Uhříněvsi dlouho požadovanou obsluhu hromadnou dopravou.

Linka 124 nově v pracovní dny s harmonikami

Vzhledem k přetěžování spojů linky 124 zejména v Michli a v oblasti Brumlovky, se od 1. září chystá v souvislosti s úpravami linkového vedení v Malešicích nasazení kloubových autobusů na linku 124 v pracovní dny.

Ty bohužel nedokážou projet současnými úseky linky 124 mezi Zeleným pruhem a Dvorci a také obratištěm Habrová, proto bude linka 124 zkrácena do své nejvytíženější části trasy mezi Želivského a Zeleným pruhem.

Od Zeleného pruhu na Dvorce pojede nově linka 134, mezi Želivského, novou zástavbou na Třebešíně a Habrovou pojede posílená linka 155, na kterou budou místo midibusů trvale nasazeny standardní dvanáctimetrové autobusy. Úpravy autobusových linek v oblasti Prahy 3, 4 a 10 budou ještě schvalovat pražští radní začátkem srpna.  


Osm nocí bude jednosměrně uzavřen tunel Mrázovka

22. května 2020 v 09:48

Od pondělí 25. května projde tunel Mrázovka údržbou, celkem 8 nocí bude uzavřen.

FlixBus obnoví provoz dalších vnitrostátních linek

21. května 2020 v 11:30

Autobusový dopravce FlixBus obnoví provoz na dalších dvou vnitrostátních linkách. Od pátku 22. května začne jezdit z Prahy do Českého Krumlova střídavě přes zastávky Písek a České Budějovice nebo Benešov, Tábor a Třeboň.

Bubenečský tunel bude uzavřen ve čtvrtek v noci

19. května 2020 v 07:48

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude Bubenečský tunel uzavřen od 21. května od 23 hodin do 22. května do 5 hodin.

Další články
Nahoru