dnes
Pátek - oblacno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C
Více vlaků a otevření dalších zastávek: V neděli začnou platit změny na železnici v Praze
Přístup na vlakovou zastávku na Kačerově bude z místa, na které jezdí autobusy od krčské nemocnice. Foto: Aleš Náhlý / ales.nahly@centrum.cz

Více vlaků a otevření dalších zastávek: V neděli začnou platit změny na železnici v Praze

V neděli 14. prosince začne platit na železnici nový jízdní řád, v rámci Pražské integrované dopravy přibudou nové spoje a otevřou se další zastávky. Ve stejný den začne lidem sloužit zastávka Praha-Kačerov i Chýně jih. Dokončena bude také stavba zastávky na Podbabě, kde zastaví nově i integrované rychlíky. Více vlaků vyjede na trati Praha – Lysá nad Labem – Milovice, přibude i nový vlak do Velvar.

V Praze ujedou regionální vlaky v novém jízdním řádu 4 645 764 kilometrů. V Praze a Středočeském kraji vyjede každý den průměrně 2 119 osobních a spěšných vlaků.

Na Podbabě začnou zastavovat i rychlíky

Největší novinkou jsou víkendové přímé vlaky z Prahy do Milovic. CityElefanty z Masarykova nádraží pojedou do Milovic o víkendu každou hodinu, stejně jako v pracovní dny. Tyto nové vlaky doplní současné spoje z Prahy přes Čelákovice, Lysou nad Labem a Nymburk do Kolína, a mezi Prahou a Lysou nad Labem tak pojede o víkendu vlak každých 30 minut. Dosud jezdil jen jednou za hodinu. Přímé víkendové spoje poslouží dobře i rodinám s dětmi, které hojně navštěvují milovický dětský park Mirakulum.

Další nové vlaky tu vyjedou v pracovní dny. Čtyři odpolední spoje, které dnes jely po trase linky S9 Strančice – Praha hlavní nádraží – Praha-Horní Počernice, budou nově pokračovat z Horních Počernic dál do Čelákovic. Z Hlavního nádraží budou odjíždět v 15:16, 16:16, 17:16 a 18:16.

Na přelomu srpna a září se otevřela nová zastávka na Podbabě, tehdy ale pouze částečně v podobě jednoho neúplného nástupiště. Od neděle 14. prosince bude zastávka v plném provozu, vlaky začnou zastavovat u obou nových nástupišť a kromě osobních vlaků tu zastaví také většina integrovaných rychlíků R4 Praha – Děčín.

Nové zastávky Praha-Kačerov a Chýně jih

vlakova-zastavka-kacerov-nahled

Poslední úpravy na zastávce Praha – Kačerov

V neděli se otevřou další dvě nové zastávky. Zastávka Praha-Kačerov se nachází přímo u stanice metra Kačerov a budou zde zastavovat všechny osobní vlaky linek S8 a S80, tedy linek, které jedou z Prahy do Vraného nad Vltavou a dále do Dobříše nebo Čerčan.

Z Kačerova do Vraného bude možné nově dojet za rekordních 23 minut, na Zbraslav za 16 minut a do Modřan za 10 minut. Jen pro srovnání, autobusová linka 139 jede z Kačerova k modřanskému nádraží 17 minut. Cesta vlakem tak bude mnohem rychlejší než autobusem.

V Chýni, na lince S65 z pražské Na Knížecí přes Zličín a Hostivice do Rudné, vznikne nová železniční zastávka Chýně jih. Doplní tak pětici nových zastávek, které v této oblasti slouží od září (Hostivice-Sadová, Hostivice-U hřbitova, Rudná zastávka, Chýně, Jinočany).


Další články
Nahoru