dnes
Pondělí - jasno
12°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
12°C
pozítří
Středa - oblacno
10°C
Pražská politika

Zmente.to – aplikace pomůže vylepšit Prahu

Hlavní město připravuje pilotní projekt jednotného místa, kde budou lidé mít možnost posílat návrhy, stížnosti i pochvaly pracovníkům magistrátu a jeho podřízeným organizacím v oblasti dopravy. V první fázi se do projektu zapojí především Technická správa komunikací, ROPID a Dopravní podnik hl. m. Prahy. 

„Jen tyto tři instituce loni odbavily přes 35 tisíc podnětů a dotazů občanů. Ty se nově dostanou prostřednictvím webové stránky a aplikace zmente.to na příslušná místa rychleji,“ řekl náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek, který se svým týmem projekt připravuje.

„Lidé už hlavně nebudou muset řešit, které organizaci přesně svůj podnět adresovat. Všimnete si například nebezpečně uvolněného kanálu v chodníku a budete na něj chtít upozornit. Dnes byste se museli prokousat celou řadou odkazů a webových stránek, než byste si vybrali, kam přesně tuto zprávu poslat. Těžko budete odhadovat, komu přesně kanál patří. To teď skončí. Lidé budou mít možnost odesílat všechny podněty z jednoho místa, ze kterého se rychle dostanou příslušné instituci,“ vysvětlil Dolínek, který bude pravidelně jednou měsíčně na této webové stránce o změnách online diskutovat s občany.

Z počítače i mobilu
Zmente.to bude webová stránka optimalizovaná pro použití v mobilních telefonech i aplikace pro Android a iOS. Hlavní rozcestník nabídne uživateli první rozdělení, které oblasti se jeho připomínka týká, zda jde o veřejnou dopravu, cyklistiku, městskou zeleň nebo třeba problémy na městských komunikacích.

„Lidé budou mít možnost lokalizovat problém přímo na mapě, rovnou z mobilního telefonu připojit fotku a s krátkým komentářem během chvíle odeslat,“ vysvětlil Dolínek. „Lidé sami nejlépe znají Prahu, žijí tu a mají ji rádi. Teď jim chci dát jednoduchý nástroj, jak řadu věcí, které je v jejich okolí třeba štvou, vylepšit nebo změnit. Garantuji, že každý dostane odpověď. Havarijní stav se bude řešit okamžitě, v ostatních případech odpovíme nejpozději do 30 dnů.“

Koncem února v ostrém provozu
V těchto dnech naplno běží příprava celého projektu tak, aby ho bylo možné nejpozději do měsíce spustit. Cílem je nejen převést dnešní podněty, které dostávají organizace ze všech stran, na jedno místo, ale dát o této možnosti lidem vědět a zapojit je do vylepšování Prahy v mnohem větší míře než dosud.

Webová stránka bude mít kromě adresy www.zmente.to i alternativní adresu www.zmenteto.cz pro uživatele, kteří jsou zvyklí spíš na českou národní doménu.

Věděli jste, že…
Technická správa komunikací odpověděla v roce 2016 na 10 655 dotazů a podnětů od veřejnosti, Dopravní podnik hl. m. Prahy jich loni řešil 17 991 a ROPID 6 523. Další tisíce dotazů zodpověděly tyto organizace v neformální komunikaci na sociálních sítích.Na pozici náhradníka do Správní rady VZP byl zvolen nominant Pirátů Východský

14. února 2019 ve 14:36

V souvislosti se zvolením do funkce pražského primátora se Zdeněk Hřib (Piráti) vzdal funkce člena Správní rady VZP s ohledem na kumulaci funkcí, tak jak se slíbil před nástupem do čela vedení Prahy. Piráti na jeho místo nominovali Pavla Východského. Toho předevčírem na pozici náhradníka jmenovala...

Priority vedení Prahy 6 popisuje chválené programové prohlášení. Má 36 stran, nahlédněte do něj

13. února 2019 v 11:42 | Aktualizováno v 17:10

Rada městské části Praha 6 včera schválila „Programové prohlášení Rady městské části Praha 6 pro roky 2018 – 2022“. Jde o soubor priorit vedení radnice. 

Praha 1 vstoupila do spolku Otevřená města

31. ledna 2019 v 19:34

Úterním rozhodnutím zastupitelů Prahy 1 se tato městská část připojila k 11 městům a městským částem a vstoupila do spolku Otevřená města z. s. Ten usiluje o větší otevřenost radnic, vstřícnost k občanům, efektivnější využívání dat a sdílení zkušeností mezi...

Další články
Nahoru