dnes
Pondělí - zatazeno
25°C
zítra
Úterý - prehanky-dest
27°C
pozítří
Středa - oblacno
28°C
Zmente.to: Pražané chtějí měnit nešvary kolem sebe, poslali už skoro šest tisíc podnětů
Stovky lidí si přes aplikaci stěžovali na nepořádek na veřejných místech. Ilustrační foto: archiv

Zmente.to: Pražané chtějí měnit nešvary kolem sebe, poslali už skoro šest tisíc podnětů

Před sedmi měsíci začali lidé posílat své podněty, stížnosti a pochvaly z oblasti pražské dopravy přes aplikaci a webové stránky zmente.to. Od začátku března jich poslali již 5738. Nejvíce připomínek míří ke stavu komunikací a veřejných prostranství nebo k systému veřejné dopravy.    

„Bezkonkurenčně nejvíce podnětů lidé posílají ke stavu městských komunikací, ke stavu veřejných prostranství a také k Pražské integrované dopravě,“ řekl náměstek primátorky a radní pro oblast dopravy Petr Dolínek (ČSSD). Praha zatím vyřešila několik set podnětů, přesné číslo magistrát neuvedl.

Podnět se symbolickým číslem 5555 dorazil v pondělí 25. září a obsahoval stížnost na téměř smazaný a špatně viditelný přechod na Škroupově náměstí na Žižkově. Dolínek se měl včera osobně zapojit do jeho opravy, kvůli deštivému počastí musela být akce odložena.

Přibližně polovina podnětů přichází přes webovou stránku, druhá půlka prostřednictvím mobilní aplikace. Přes operační systém Android poslali lidé 64 % podnětů z aplikací, 36 % připadá na uživatele s operačním systémem iOS.

Na poškozenou vozovku či chodník upozornilo 625 lidí. S velkým odstupem následují připomínky ohledně dopravního značení (195 podnětů) a vylepšení komunikací (137 podnětů).

Stížnost na nepořádek na veřejném prostranství zaslali Pražané celkem v 486 případech z celkových 1258 podnětů této kategorie. S výrazným odstupem následují připomínky ohledně vybavení veřejných prostranství a stavu mobiliáře (140) a vylepšení prostranství (139). Nejméně podnětů přišlo k tématu bezbariérovosti.

Počty podnětů v jednotlivých kategoriích:

graf-zmente-to

Do kategorie veřejná doprava zaslali lidé rovnou tisícovku podnětů. Mezi nimi obrazně řečeno zvítězily podněty k zastávkám veřejné dopravy a ke stavu jejich okolí, veřejnost na ně upozornila 222krát. Celkem 140 námětů, stížností či pochval poslali uživatelé zmente.to na téma pravidelnosti provozu a 112krát reagovali na trasy linek veřejné dopravy. Rovných sto podnětů se pak týkalo jízdních řádů.

Aplikaci a internetovou stránku spustilo město letos v únoru. Důvodem byla snaha vytvořit jednotné místo, kam lidé mohou zasílat své podněty. Na stránce lidé najdou devět ikon, a to například pro MHD, dopravu, zeleň, veřejné prostranství nebo městský mobiliář. Uživatel klikne na příslušnou ikonku a může poslat zprávu, fotografii, provést lokaci v mapě a zadat e-mail pro odpověď.

Ve Vídni funguje obdobná aplikace s názvem Sag’s Wien / Řekni to Vídni:

zhruba 19 000 stažení od února 2017
přes 10 100 podnětů
přes 9800 již vyřešených podnětů

Pro rychlé vyřízení podnětů zajistil vídeňský magistrát počátkem letošního roku i operativní skupinu rychlého nasazení, která se o podněty obyvatel napříč městem stará.
 


Čtyři lidé se na derby sešívaných s klokany dopustili přestupku

Včera ve 14:19

V souvislosti  se sobotním fotbalovým utkáním v Edenu, ve kterém domácí Slavia porazila Bohemians Praha 1905 4:0, řešili pražští policisté čtyři přestupková jednání spojená se zahalením obličeje. Uvedl to mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

V logistickém centru hořelo nákladní auto, škoda je milion korun

24. srpna 2019 v 09:04

 Včera krátce před sedmnáctou hodinou zasahovaly dvě jednotky pražských hasičů u požáru kabiny nákladního auta v logistickém centru v ulici U Plynárny v Praze 4.   

Další články
Nahoru