Dnes Pátek - zatazeno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 19. 4. 2024
Svátek má Rostislav
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Změna pravidel: V kosmetice bude jen 0,01 % levandule, některé bylinky dostanou stopku úplně
Levandule. Foto: freeeimages

Změna pravidel: V kosmetice bude jen 0,01 % levandule, některé bylinky dostanou stopku úplně

Příští rok se zřejmě změní pravidla: kosmetika v zemích EU bude moci obsahovat jen 0,01 % vonných složek, na které může podle příslušného výboru při Evropské komisi vznikat alergie. Týká se to geraniolu, pinenu, limonenu a kafru, které jsou obsaženy v levandulové silici. V kosmetice nebude možné vůbec používat chloratranol a atranol, nacházející se ve větvičníku slívovém a terčovce trubčité. Podle lékaře Josefa Jonáše zákazy nic neřeší. „Zabetonují se nakonec louky a stromy se dají do igelitových obalů, protože pyl je přece alergen?“ ptá se.

Pravidla, jež musí splňovat veškeré kosmetické přípravky dodávané na trh Evropské unie, jsou stanovena nařízením Evropského parlamentu a Rady o kosmetických přípravcích. V nařízení je obsažen také seznam v kosmetice zakázaných či omezených látek. Seznam bývá aktualizován.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová pro Pražský patriot uvedla, že přírodní původ sám o sobě není zárukou bezpečnosti pro zdraví. „Přírodního původu jsou i mnohé jedy, například kurare či hadí jedy,“ říká. Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitele při Evropské komisi vypracoval v roce 2012 Stanovisko k alergenním vonným složkám v kosmetických přípravcích – jsou prý příčinou přibližně 16 % ekzematických onemocnění v Evropské unii.

„Nejčastěji jsou v kolínských a toaletních vodách, deodorantech a lotionech. Již v roce 1999 byl tehdejším Vědeckým výborem vypracován seznam 26 vonných alergenních látek s prokázaným alergenním potenciálem. O přítomnosti těchto alergenních látek v kosmetických přípravcích musí být spotřebitel informován,“ uvádí Čechová.

Zákaz některých vonných složek

Klinické, epidemiologické a experimentální studie podle ní potvrdily, že „82 látek lze klasifikovat jako lidské kontaktní alergeny (54 chemických látek a 28 přírodních extraktů), z tohoto počtu představuje 12 chemických látek a 8 přírodních extraktů na základě velkého počtu hlášených případů vysoké riziko senzibilizace spotřebitele“.

Silný alergenní potenciál mají přírodní látky chloratranol a atranol, nacházející se v rostlinách Evernia prunastri and Evernia furfuracea (větvičník slívový a terčovka otrubčitá). Výbor je proto (spolu s jednou látkou nepřírodního původu) navrhuje zakázat. Nebude tak možné používat v kosmetice větvičník slívový a terčovku trubčitou, kde jsou obsaženy.

U některých alergenních vonných složek navrhuje výbor stanovit limit ve výši 0,01 %. „Sníží se riziko senzibilizace, i když zcela eliminováno nebude. Mezi takto omezené látky patří také geraniol, pinen, limonen a kafr, které jsou obsaženy v levandulové silici,“ uvádí Čechová. Během roku 2015 bude Evropskou komisí pravděpodobně vydáno nařízení, kterým se budou muset řídit všechny státy EU.

Přestanou se prodávat i cesty za sluncem?

A co na to říká zakladatel metody řízené a kontrolované detoxikace organismu, lékař Josef Jonáš? „My jako výrobci se s tímto postupem setkáváme nepřetržitě, každý rok nám zakazují použití několika běžných bylin. V kosmetice je to však poprvé,“ uvedl pro náš portál.

„Před několika týdny označila Evropská unie 14 potravinových alergenů, které se musí vyznačit na jídelníčcích restaurací. Přestanou se proto tyto alergizující potraviny vyrábět? Přestanou se prodávat cesty za sluncem, protože někteří lidé mají na slunci kožní problémy?“ ptá se.

„Přestane se vyrábět poniklovaná bižuterie, protože způsobuje alergické reakce na kůži? Zabetonují se nakonec louky a stromy se dají do igelitových obalů, protože pyl je přece alergen? Zmizí ze světa kočky, psi, morčata a křečci?“ pokračuje.

Podle Jonáše je třeba odstranit civilizační toxiny

Alergie je podle jeho slov problém změn ve fungování imunitního systému člověka, které doprovází současnou civilizaci. „Protože civilizační příčiny trvají a budou trvat. Nakonec všichni lidé budou alergici. Co všechno se bude řešit zákazy?“ říká.

Problém alergické reakce na různé podněty je podle něj preventivně, snadno a levně řešitelný. „Nikoliv zákazy, ale odstraněním civilizačních toxinů – je třeba řešit situaci, protože změny v imunitním systému člověka se netýkají jen alergií, ale i atopií, zhoubných nádorů, autoimunitních chorob, časté nemocnosti a podobně,“dodává.

„Místo, aby si kladli otázky, proč, tak zakazují. Kdyby se lékaři a příslušná ministerstva rozhlédli kolem, viděli by, že řešení je vymyšleno. Snazší je ovšem zakázat,“ uzavírá.


Autor: Anna Skálová

Tragická nehoda na železnici

Včera ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

Včera ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

17. dubna 2024 ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Další články
Nahoru