Dnes Čtvrtek - jasno 7°C
Zítra Pátek - oblacno 6°C
Čtvrtek 28. 3. 2024
Svátek má Soňa
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Změna času zasáhne do organismu, kterému ale můžete pomoci. Třeba ho zahřát teplým jídlem a udělat pár změn. Jakých? Poradí numeroložka
Podzimní příroda láká k pobytu na čerstvém vzduchu. Foto: Jan Puci

Změna času zasáhne do organismu, kterému ale můžete pomoci. Třeba ho zahřát teplým jídlem a udělat pár změn. Jakých? Poradí numeroložka

V noci ze soboty na neděli dojde k navrácení času o hodinu zpět k středoevropskému času. Tedy k takovému času, který je synchronní s přirozeným biorytmem člověka, jenž v tomto prostoru Střední Evropy žije. Posun času na letní období se už děje přes 30 let a vyrůstá již druhá generace, která nezažila, že by její biorytmus nic nenarušovalo.

Každý člověk má v sobě vnitřní hodiny, které se řídí právě střídáním světla a tmy. Narušení těchto chronobiologických rytmů může znamenat zvýšené riziko deprese a s tím spojených sebevražd.

Nepříznivý vliv to má také na imunitní systém a tím potažmo na vznik rakoviny či obezity. Zvyšuje se riziko infarktů, vlivem horšího zvládání stresové situace dochází více k dopravním nehodám, pracovním úrazům.

Navíc zvrat v délce celé jedné hodiny má negativní vliv na takzvaný cirkadiánní rytmus (to je rytmus těla během 24 hodin), protože přijde skokově a nárazově a tělo má velkou práci se s tímto posunem vyrovnat. Potřebuje čas si zvyknout, ten ale nemá.

Není divu, že se změnou času má zhruba jedna čtvrtina populace viditelně zaznamenané potíže. Ostatní své obtíže nepřičítají této změně, nebo jsou odolnější, nevnímají signály svého těla nebo mají štěstí, že jejich biorytmus je schopný strávit změnu bez potíží.

Nejčastější problémy, na které si lidé stěžují, jsou poruchy spánku a soustředění, zvýšená unavitelnost, podrážděnost nebo malátnost a bolesti hlavy.

Zásah do biorytmů navíc přichází v době, kdy se mění pro tělo energie i sezónního cyklu. Právě teď končí období pozdního léta, které patří elementu Zemi a orgánům v tomto období nejvíce aktivním – to je žaludku, slinivce a slezině.

Pro tělo začíná vláda podzimu pod energií elementu kovu a v těle se zvyšuje aktivita plic a tlustého střeva. Také tento přechod je energeticky i psychicky náročný. Jenže je to proces, na který se tělo chystá dlouho a pomalu, a proto jej lidé nevnímají nijak úkorně.

Myslete na úpravu jídelníčku

Je ale dobré tělu v tomto procesu pomoci a podpořit ho v jeho dobrém fungování. Jako prioritu lze jen doporučit pohyb na čerstvém vzduchu, procházky, běh, rychlou chůzi apod. A to za jakéhokoli počasí.

Prožitek melancholie v uplakaném listopadovém dni je pro psychiku paradoxně pozitivní, byť se nám to tak jevit nemusí. Okysličený mozek, spontánní projev smutku či tichého povzdechnutí nad usínáním přírody prostě přirozeně patří do rejstříku lidských emocí a naše psychika je potřebuje prožívat.

Zahánět tyto emoce a prožitky rozsvícenou žárovkou, pod kterou budeme pracovat dlouho do noci a uměle se udržovat v bdělém stavu, je v období přípravy těla na zimu podstatně psychicky náročnější.

K dobrému psychickému stavu i fyzické kondici je samozřejmě vhodné přispět i úpravou jídelníčku. Je dobré vědět, že pro toto období naše zažívání a tím i pocit vnitřní pohody podpoří strava více pikantní, kořeněná, tepelně zpracovaná.

Pondělí po změně bývá kritické, letošní volno pomůže

Tělo by se nemělo ochlazovat studenými saláty, ale spíš „zahřívat“ teplou stravou. Základní zrninou pro toto období by měla být rýže, nejlépe natural, jako zdroj bohatý vitamínů a cenných minerálů.

Také začíná období luštěnin. Hojně je dobré využívat cibuli, česnek, zázvor, pažitku, řeřichu. Z koření pak majoránku, dobromysl, saturejku, tymián, mateřídoušku, yzop, bobkový list, nové koření. Šetřit se nemusí ani kvalitní sójovou omáčkou, která je také velmi vhodným chuťovým doplňkem tohoto období.

Rozumné a logické je, že dochází ke změně času ze soboty na neděli. Letos je navíc ještě i pondělí dnem volna. Podle statistik totiž právě pondělí po změně času bývá opravdu kritickým dnem. Takže budeme mít ještě jeden den k dobru. Jaké ale budou tyto dny, v nichž probíhá takový zásah do našich biorytmů?

Autorkou textu je RNDr. JAna Tamchynová, poradkyně zdravého životního stylu a numeroložka.


Přivítejte jaro s vůněmi od Asombroso

9. března 2024 v 16:16

Nezbytným doplňkem jarních dnů je nový parfém. Dopřejte si proto vůni, která podtrhne vaši jedinečnost v tomto nejkrásnějším období roku. Vsaďte na vůně od ikonické značky Asombroso, jejímž autorem je světoznámý návrhář Osmany Laffita. I ve svých vůních se Osmany inspiroval vášnivou energií své...

Krčská nemocnice zrušila zákaz návštěv vyhlášený kvůli chřipce

2. března 2024 v 06:22

Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze (FTN) ve čtvrtek 29. února zrušila zákaz návštěv vyhlášený kvůli epidemii respiračních nemocí. Důvodem je pokles onemocnění, o čemž informuje pražská hygienická stanice. I přesto však platí dodržování základních hygienických pravidel při pobytu v nemocnici....

Další články
Nahoru