dnes
Neděle - snih
2°C
zítra
Pondělí - snih
0°C
pozítří
Úterý - skorojasno
3°C
Změna času zasáhne do organismu, kterému ale můžete pomoci. Třeba ho zahřát teplým jídlem a udělat pár změn. Jakých? Poradí numeroložka
Podzimní příroda láká k pobytu na čerstvém vzduchu. Foto: Jan Puci

Změna času zasáhne do organismu, kterému ale můžete pomoci. Třeba ho zahřát teplým jídlem a udělat pár změn. Jakých? Poradí numeroložka

V noci ze soboty na neděli dojde k navrácení času o hodinu zpět k středoevropskému času. Tedy k takovému času, který je synchronní s přirozeným biorytmem člověka, jenž v tomto prostoru Střední Evropy žije. Posun času na letní období se už děje přes 30 let a vyrůstá již druhá generace, která nezažila, že by její biorytmus nic nenarušovalo.

Každý člověk má v sobě vnitřní hodiny, které se řídí právě střídáním světla a tmy. Narušení těchto chronobiologických rytmů může znamenat zvýšené riziko deprese a s tím spojených sebevražd.

Nepříznivý vliv to má také na imunitní systém a tím potažmo na vznik rakoviny či obezity. Zvyšuje se riziko infarktů, vlivem horšího zvládání stresové situace dochází více k dopravním nehodám, pracovním úrazům.

Navíc zvrat v délce celé jedné hodiny má negativní vliv na takzvaný cirkadiánní rytmus (to je rytmus těla během 24 hodin), protože přijde skokově a nárazově a tělo má velkou práci se s tímto posunem vyrovnat. Potřebuje čas si zvyknout, ten ale nemá.

Není divu, že se změnou času má zhruba jedna čtvrtina populace viditelně zaznamenané potíže. Ostatní své obtíže nepřičítají této změně, nebo jsou odolnější, nevnímají signály svého těla nebo mají štěstí, že jejich biorytmus je schopný strávit změnu bez potíží.

Nejčastější problémy, na které si lidé stěžují, jsou poruchy spánku a soustředění, zvýšená unavitelnost, podrážděnost nebo malátnost a bolesti hlavy.

Zásah do biorytmů navíc přichází v době, kdy se mění pro tělo energie i sezónního cyklu. Právě teď končí období pozdního léta, které patří elementu Zemi a orgánům v tomto období nejvíce aktivním – to je žaludku, slinivce a slezině.

Pro tělo začíná vláda podzimu pod energií elementu kovu a v těle se zvyšuje aktivita plic a tlustého střeva. Také tento přechod je energeticky i psychicky náročný. Jenže je to proces, na který se tělo chystá dlouho a pomalu, a proto jej lidé nevnímají nijak úkorně.

Myslete na úpravu jídelníčku

Je ale dobré tělu v tomto procesu pomoci a podpořit ho v jeho dobrém fungování. Jako prioritu lze jen doporučit pohyb na čerstvém vzduchu, procházky, běh, rychlou chůzi apod. A to za jakéhokoli počasí.

Prožitek melancholie v uplakaném listopadovém dni je pro psychiku paradoxně pozitivní, byť se nám to tak jevit nemusí. Okysličený mozek, spontánní projev smutku či tichého povzdechnutí nad usínáním přírody prostě přirozeně patří do rejstříku lidských emocí a naše psychika je potřebuje prožívat.

Zahánět tyto emoce a prožitky rozsvícenou žárovkou, pod kterou budeme pracovat dlouho do noci a uměle se udržovat v bdělém stavu, je v období přípravy těla na zimu podstatně psychicky náročnější.

K dobrému psychickému stavu i fyzické kondici je samozřejmě vhodné přispět i úpravou jídelníčku. Je dobré vědět, že pro toto období naše zažívání a tím i pocit vnitřní pohody podpoří strava více pikantní, kořeněná, tepelně zpracovaná.

Pondělí po změně bývá kritické, letošní volno pomůže

Tělo by se nemělo ochlazovat studenými saláty, ale spíš „zahřívat“ teplou stravou. Základní zrninou pro toto období by měla být rýže, nejlépe natural, jako zdroj bohatý vitamínů a cenných minerálů.

Také začíná období luštěnin. Hojně je dobré využívat cibuli, česnek, zázvor, pažitku, řeřichu. Z koření pak majoránku, dobromysl, saturejku, tymián, mateřídoušku, yzop, bobkový list, nové koření. Šetřit se nemusí ani kvalitní sójovou omáčkou, která je také velmi vhodným chuťovým doplňkem tohoto období.

Rozumné a logické je, že dochází ke změně času ze soboty na neděli. Letos je navíc ještě i pondělí dnem volna. Podle statistik totiž právě pondělí po změně času bývá opravdu kritickým dnem. Takže budeme mít ještě jeden den k dobru. Jaké ale budou tyto dny, v nichž probíhá takový zásah do našich biorytmů?

Autorkou textu je RNDr. JAna Tamchynová, poradkyně zdravého životního stylu a numeroložka.


Tato nemoc si nevybírá: Je často spojená se studem, zranitelností, pochybnostmi o sobě a negativními myšlenkami. Snadno se tak může stát, že člověk začne nenávidět své tělo jako zdroj depresí a překážku, která mu zabraňuje žít spokojeným životem

16. ledna 2018 ve 14:01

Různým stupněm onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let, většina lidí ale vůbec neví, že touto nemocí trpí. Podle Tomanové se dá rozvoji předcházet

29. prosince 2017 v 18:46

Primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová formou otázek a odpovědí bolest nohou u dětí, bezpečné lyžování u lidí nad 65 let a jak předcházet osteoporóze, která hrozí každému druhému člověku staršímu padesáti let.

Absurdní požadavek: Vraťte mi peníze, potkala jsem totiž arabské hosty, což mne šokovalo

25. prosince 2017 v 09:08

Na odlehčení mezi svátky si přečtěte kuriozity a vtipné příhody klientů ERV Evropské pojišťovny. Některé případy jen potvrzují, že jsme někdy národem skutečně vynalézavým.

Novoroční předsevzetí tentokrát vydrží

21. prosince 2017 v 10:42

Příchod nového roku je pro většinu z nás spjat s bilancováním roku předešlého. Co se nám podařilo, v čem jsme úspěšní či naopak, co nám v životě chybí a co nám na sobě samých vadí. Zkrátka co bychom mohli změnit v roce nadcházejícím. Není tedy divu, že právě milník mezi dvěma roky je příhodný...

Jeho doporučení mohou znít až strašidelně, ale je dobré o nich vědět. Nyní jsou totiž jedním z nejohroženějších orgánů, neodborné provedení může vést ke katastrofě, ne k úspěšnému vstupu do nového roku

20. prosince 2017 v 08:17

Oslavy vánočních svátků a příchodu nového roku jsou plné radosti a veselí, mnohdy ale bohužel i úrazů. Oči jsou v tomto období jedním z nejohroženějších orgánů. I když podle statistik vedou zranění rukou a prstů, poranění očí má častěji fatální následky. Největší hrozbou jsou amatérské ohňostroje....

innogy: Odhalte včas hrozbu požáru nebo otravy oxidem uhelnatým

19. prosince 2017 ve 14:58

Jedovatý plyn CO je jako tichý zabiják. Není vidět, ani cítit. Bez detektoru oxidu uhelnatého nemají lidé ani zvířata šanci zaznamenat jeho přítomnost. Většina případů proto končí otravou, a dokonce i smrtí.

Další články
Nahoru