Dnes Úterý - jasno 0°C
Zítra Středa - prehanky-snih 2°C
Úterý 26. 1. 2021
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zmatky v Praze: Kvůli uzavření škol si s primátorem nebere opozice servítky, Hřib by byl rád přísnější
Pražský primátor Zdeněk Hřib. Foto: Facebook

Zmatky v Praze: Kvůli uzavření škol si s primátorem nebere opozice servítky, Hřib by byl rád přísnější

Když pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v pátek oznámil, že došlo k dohodě s hygieniky na zavedení distanční výuky ve všech pražských vysokých školách, vyvolalo to především u opozice v zastupitelstvu ostrou reakci.  

„Komunikace ze strany primátora Hřiba je opět děsivá. O svém plánu neinformoval vůbec nikoho, Pražany, opozici, ani své koaliční partnery. I rektoři dotčených vysokých škol si opatření museli přečíst z jeho twitteru, nikdo se jich neptal na názor. To považuji za skandální,“ uvedla předsedkyně pražských zastupitelů za ODS Alexandra Udženija, která v tuto chvíli nevidí pro podobně plošné opatření důvod.

Pokud se v konkrétní škole či třídě vyskytne nákaza, lze to podle zastupitelky řešit lokálně, důraz má být dán také na prevenci. „Plošné zavedení distanční výuky je až to nejzazší řešení a měli bychom s ním šetřit. Může totiž ohrozit studium celé jedné generace vysokoškoláků,“ dodala.

„Pan Hřib se chová, jako kdyby mu Praha patřila. Vysoké školy byly připraveny na hybridní výuku. Počítaly s omezením velkých přednášek v posluchárnách, ale s pokračováním prezenční seminární a praktické výuky. Najednou se zavádí plošné restriktivní opatření, bez jakékoliv konzultace s dotčenými. To je alarmující,“ sdělil Tomáš Portlík, místostarosta Prahy 9 a pražský zastupitel za ODS.

Připomněl, že existují vysokoškolské obory, které se pouze distanční výukou naučit nedají. „Na jaře jsme si myslím ověřili víc než dost, jak nepromyšlená plošná opatření mohou poškodit ekonomiku a náš život. Čekal bych, v takto závažném rozhodnutí, alespoň elementární debatu,“ dodal.

„Tak nevím, ve čtvrtek jsme měli zastupitelstvo včetně dvouhodinové debaty s ředitelkou pražské hygieny a o tomto nepadlo ani slovo,“ podivil se poslanec a pražský opoziční zastupitel za hnutí ANO Patrik Nacher.

Na fakt, že o uzavření škol nebyli informováni zastupitelé, si postěžoval i Hřibův koaliční kolega, předseda zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09). „Mrzí mě, že pan primátor vydává takto silná prohlášení bez jakékoliv dohody se svými koaličními partnery. Obzvlášť, když včera na zastupitelstvu o tom nepadla žádná zmínka. Úplně zbytečně tak vzniká chaos, který řešení koronakrize určitě nepřispívá,“ napsal na twitter.

Primátora Hřiba mrzí, že distanční výuka nebude zavedena také na středních školách. V pátek nejdříve napsal na twitter, že došlo k dohodě s hygieniky, že v průběhu příštího týdne bude zavedena distanční výuka ve všech pražských středních a vysokých školách. „Když jsem to navrhoval na začátku týdne, nebyla na tom bohužel ještě shoda,“ uvedl.

Nicméně později přišel s korekcí. „Hygiena nakonec nesouhlasí se zavedením distanční výuky na středních školách. Bude jen na VŠ. Já osobně si ale stojím za tím, že by to tak mělo být,“ napsal.

Předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček ČTK řekl, že zatím ví pouze o tom, že by střední školy měly přejít na distanční vzdělávání. „Původně to pan primátor chtěl od pondělka, to se podařilo nějakým způsobem odvrátit, protože to je strašně rychlé. Takže pak byla domluvena středa s tím, že by se žádalo ministerstvo školství o změně organizace školního roku," uvedl.

Informaci o opravě původního sdělení primátora se zasmál. „Považuju za velmi nešťastné pouštět na twitter informace před tím, než jsou věci jasné. Jen to vyvolá chaos a zmatek. Pan primátor to myslel hezky, ale toto ničemu nepomůže," řekl

„Je to zmatek," řekla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Po zveřejnění původní informace od primátora v médiích ji podle ní již někteří rodiče začali posílat dotazy, zda se výuka na dálku bude týkat i víceletého gymnázia, nebo pouze čtyřletého.


Praha 12 chce letos dokončit novou školku Mydlinky

12. ledna 2021 v 15:11

Prioritou dvanácté městské části pro letošní rok je dokončení stavby nové radnice. „Dále bychom v tomto roce chtěli začít se stavbou nové čtyřtřídní mateřské školy Mydlinky a dokončit ji v příštím roce,“ uvedl místostarosta Prahy 12 Jiří Fremr (ODS).

Musí prý chránit vládu před mou klávesnicí. Tak tímto mi Zeman polichotil

26. prosince 2020 v 11:11

„Lichotí mi, když si Miloš Zeman myslí, že vláda potřebuje jeho ochranu před mou klávesnicí. A dokonce to má potřebu říct ve vánočním poselství. Smyslem novinařiny je, aby mocní byli pod kontrolou. Slibuji prezidentovi i vládě, že Respekt bude tuto službu poskytovat...

Další články
Nahoru