Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - skorojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zmatky pražských zastupitelů: Odmítli jednat po 19. hodině, hlasovací repete už nestihli
Jednání pražského zastupitelstva. Foto: Jan Puci

Zmatky pražských zastupitelů: Odmítli jednat po 19. hodině, hlasovací repete už nestihli

Listopadové jednání pražského zastupitelstva mělo ve čtvrtek 11. listopadu nečekaný konec. Aby se mohlo pokračovat po devatenácté hodině, museli si to zastupitelé podle jednacího řádu odhlasovat. Ačkoli je to každý měsíc jen formalita, dnes to bylo jinak, a proto bude schůze pokračovat v pátek. Zbývá přitom projednat jen méně než čtvrtinu bodů, což by se jistě bez problémů zvládlo v průběhu dnešního večera. Odpovědnost za faux pas na sebe vzal náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě), který večer vedl schůzi.

V 17 hodin přerušili pražští zastupitelé projednávání bodů schváleného programu, protože na tento čas byl nahlášen bod s názvem „Petice za bezpečnou a čistou Prahu 5“. Z celkově osmi desítek bodů bylo v tu chvíli projednáno přes šedesát. Nic tedy nenasvědčovalo, že se bude jednat do noci, nebo že se snad bude pokračovat následující den.

U projednání petice se zastupitelé „zasekli“. Diskuse se protahovala, blížila se devatenáctá hodina. To je čas, kdy se musí zastupitelé usnést, že chtějí pokračovat ve schůzi.

Jednací řád totiž stanoví toto: „Předsedající prohlásí zasedání za přerušené v 19 hodin, pokud se zastupitelstvo neusnese, že zasedání pokračuje i po této hodině.“ Málo kdy skončí jednání před sedmou večer, tudíž skoro pokaždé se prodlužuje. Je to jen formalita, nikdo nebývá proti. 

Když však dnes padl návrh na hlasování, v sále nebyl dostatek zastupitelů. Pro prodloužení tak bylo jen 25 zastupitelů, potřeba jich bylo minimálně 33, což je nejmenší možná většina v pětašedesátičlenném sboru. Do devatenácté hodiny zbývalo zhruba osm minut…

Na tvářích koaličních zastupitelů bylo vidět překvapení, zastupitel Jan Čižinský z Prahy Sobě zkusil situaci zachránit. Dal návrh, aby se hlasovalo o prodloužení jednání do 22 hodin. O jeho procedurálním návrhu by se hlasovalo bez rozpravy a vše by se stihlo. 

Jeho stranický kolega Scheinherr před tím ale zazmatkoval a dal slovo předsedovi zastupitelského klubu hnutí ANO Ondřeji Prokopovi, který si vyžádal pauzu 10 minut na jednání klubu.

Zastupitelé se začali hádat, zda má začít pauza, což by znamenalo konec jednání, protože by se do devatenácté hodiny už nic nestihlo projednat a odhlasovat, nebo zda se má hlasovat o Čižinského návrhu.

Ačkoli se Scheinherr snažil chybu zažehnat, bylo pozdě. „V tuto chvíli já jako poslanec zvolený za Prahu konstatuji, že zasedání zastupitelstva skončilo, protože jsme si odhlasovali, že po devatenácté hodině nepracujeme. Na shledanou, kolegové,“ řekl zastupitel Bohuslav Svoboda (ODS).

„Je 19:01 a my jsme si neodhlasovali prodloužení jednání. Považuji to za své selhání, když jsem špatně udělil slovo kolegovi Prokopovi a ukončuji toto jednání zastupitelstva,“ řekl Scheinherr.

„Je to koalice marnosti, čirý amatérismus při vedení schůze,“ glosovala konec jednání zastupitelka ODS Alexandra Udženija. Zastupitelé se vrátí ke zbytku bodů programu v pátek od 9 hodin ráno.

Podle Scheinherra se jednalo o obstrukční chování opozice. To Prokop odmítnul. „Objevily se tam pozměňovací návrhy k usnesení o petici, chtěli jsme se o nich poradit. Kdyby to náměstek nezdržoval svými obstrukcemi, tak nám stačila porada pět minut a mohli jsme do devatenácti hodin stihnout odhlasovat prodloužení schůze. Že se muselo skončit, je jeho vina,“ řekl. 

Někteří zastupitelé opozice pod podmínkou anonymity přiznali, že když se naskytla možnost koalici „vykoupat" v jejích zmatcích, tak bylo dobré toho využít. 


Autor: Jan Puci

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

Včera v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru