dnes
Pondělí - zatazeno
4°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Zmaří se stomilionová dopravní investice státu?
Kamiony na Spořilově. Foto: archiv

Zmaří se stomilionová dopravní investice státu?

Mezi státem, zastoupeném ministrem dopravy a městem Prahou, zastoupeném primátorem, bylo podepsáno v dubnu 2012 memorandum o spolupráci v oblasti dopravy. Zároveň došlo k dohodě ohledně řešení situace s extrémní kamionovou dopravou na Spořilově v Praze 4.

Výsledkem této dohody je i plánované odvedení 50% kamionů z centra hustě obydleného Spořilova na obvod, na komunikace dálničního typu. Na výstavbu nového mostu přes Jižní spojku a zboření starého mostu, který nesplňoval potřebné parametry, ministerstvo vynaložilo z fondu SFDI finanční prostředky ve výši asi 100 miliónů korun.

Také ve svém vystoupení (Ze Spořilova zmizí kamionová doprava) na jednání zastupitelstva v únoru 2013 hovoří náměstek pro dopravu Nosek o odvedení 50% kamionové dopravy ze Spořilovské nejpozději do podzimu 2013, právě prostřednictvím nového mostu přes Jižní spojku .

Tisíce lidí čekají na toto opatření celé 3 roky. Žijí totiž u místní komunikace Spořilovská, kde projíždí okolo 10 000 kamionů denně, v emisích 1000 krát vyšších než na dálnici (projekt MEDETOX) a hluku, který přes den přesahuje 75dB a v noci se blíží k 70 dB.

Je tragické, že na každého obyvatele v centru Spořilova připadá 1 kamion v té nejtěžší kategorii, tedy nad 12 tun. Ani v noci ruch kamionů neutichne a vzduch se tak nikdy nevyčistí.

Nyní se dovídáme od nového náměstka pro dopravu, že město plánuje na postavený most nad Jižní spojkou navést jen asi 1/10 dopravy. Může si stát dovolit takto nevyužitou investici?

De facto to tedy znamená, že ze Spořilovské by nebyla odvedena žádná těžká doprava, protože právě tato část dopravy dnes má jezdit v noci po Jižní spojce. Argumentace je ryze účelová, a to, že by vznikaly přes den občas kongesce.

Tyto kongesce vznikají na Spořilovské celé tři roky každodenně a stejně tak vznikají pod Spořilovem na Jižní spojce. Kolony popojíždějících kamionů tak mnohonásobně až řádově více zatěžují životní prostředí v okolí Spořilovského sídliště.

Město tedy musí omezit vjezd kamionů do Prahy, nebo upravit dopravní režim tak, aby kongesce nevznikaly. Dopravu lze regulovat mnoha způsoby, včetně využití proměnlivého dopravního značení.

Znečištěný vzduch ve městech má být řešen prioritně, protože má smrtící dopady na lidské zdraví. Občané Spořilova a Pražané nemíní již doplácet na desítky let neřešené problémy a chybnou dopravní politikou města i státu.

Těžká tranzitní doprava do centra měst, a zejména sídlišť nepatří. Město i stát se musí chovat ke svým občanům zodpovědně a sliby musí plnit, a to bez ohledu na nestabilitu naší politické scény. Investice musí být vynakládány účelně a investované prostředky musí být využity, tak jak bylo plánováno.

Autorem textu je Občanské sdružení SOS Spořilov


Pohovory nanečisto. Šance pro ženy s trestní minulostí

9. prosince 2017 v 11:23

Mít záznam v Rejstříku trestů není ideální pozice pro nalezení práce. Navíc pokud máte ještě obrovské dluhy, malé sebevědomí a vyšší věk.

Dvě významná ocenění pro Vodní dům

4. prosince 2017 v 07:53

Vodní dům zvítězil v pátém ročníku soutěže o nejoblíbenější turistický cíl Česka v kategorii Kudy z nudy – zážitek pro celou rodinu.

Cena Přístav za rok 2017 zná své držitele

2. prosince 2017 v 10:53

Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) udělila 30. listopadu pět svých tradičních ocenění těm, kteří v sobě nalézají kromobyčejnou vůli podporovat mimoškolní práci s dětmi a mládeží.

Lidé pomocí Nadačního fondu Pečovatel letos zajistili potřebným 5648 hodin asistenční péče

28. listopadu 2017 v 07:38

K Nadačnímu fondu Pečovatel se v letošním roce přidalo pět známých osobností, které nyní v roli patrona pomáhají s financováním péče pro nemocné či nemohoucí klienty. I díky nim se v letošním roce vybralo přes 700 000 korun, které putují přímo na úhradu služeb...

Giving Tuesday, mezinárodní svátek dárcovství

27. listopadu 2017 ve 12:27

Po nákupní horečce na Black Friday do Česka letos podruhé přichází Giving Tuesday – světový svátek dárcovství a nejštědřejší den v roce. Celý svět včetně Česka se spojí s jediným cílem, aby pomáhal a vrátil společnosti něco dobrého zpět. Giving Tuesday si v Česku pod svá křídla vzala Asociace...

O čem děti nesní: Pro pomoc dětem zažívajícím domácí násilí

30. října 2017 v 11:02

Centrum Locika pořádá kampaň s názvem „O čem děti nesní.  Výtěžek je určen na pomoc dětem, které zažívají domácí násilí a přispívat na dětství bez násilí je možné až do 5. ledna 2018. 

NF Veolia oslavil Mezinárodní den seniorů na workshopu

22. října 2017 v 07:22

Minulý týden uspořádal NF Veolia v pořadí již třetí workshop ke svému programu Stále s úsměvem – Aktivně po celý život. Sešli se na něm jeho aktivní účastníci z různých neziskových organizací, projektů, obcí apod., které získaly letos nadační dary na uskutečnění svých projektů ve prospěch...

Další články
Nahoru