Dnes Středa - zatazeno 22°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 30. 5. 2024
Svátek má Ferdinand
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zlom vaz, vem tě čert. U Vltavy se konal křest nových členů otužilecké unie
Otužilá mánička ve Vltavě. Ilustrační foto: archiv

Zlom vaz, vem tě čert. U Vltavy se konal křest nových členů otužilecké unie

V pražském Braníku nedaleko klubovny TJ Lokomotiva Braník se dnes na břehu Vltavy uskutečnil tradiční křest nových členů České otužilecké unie. Na místo dorazily tři desítky otužilců, kteří na sobě měli kromě plavek různé masky či doplňky jako například havajské řetězy či paruky.

Předseda unie Vladimír Komárek pokřtil všechny přítomné otužilce. Otužilci si s sebou přinesli ceduli s informacemi o teplotě vody v řece, která měla asi 5,4 stupně, a vzduchu, na němž teploměr ukázal minus tři stupně Celsia. Otužilecká unie sdružuje více než sto členů.

„Voda a vzduch mají přibližně tolik stupňů, kolik vidíte na naší ceduli. Je nás tak ke 30, což je docela pěkné. Vždycky každý přistoupí, já jsem křtitel, předkloní se, poliju ho vltavskou vodou s ledem, který jsem nechal namrazit," řekl Komárek.

Každý křtěný se musel předklonit a Komárek mu na záda vylil velký džbán vltavské vody s kostkami ledu. Poté řekl formulku „Zlom vaz!„, na což se mu dostalo odpovědi „Vem tě čert!“.

Poté se pokřtěný buď rovnou vydal do řeky si zaplavat, nebo počkal na ostatní. Většina z účastníků s sebou měla například paruky, umělé vousy, masky nebo havajské věnce a jedna z účastnic na sobě měla kostým čarodějnice i s vysokou špičatou čepicí.

Otužilcem se podle unie může stát kdokoli, kdo se otužuje. Jedinou podmínkou je mít natrénováno a dobré zdraví, zejména musí mít v pořádku srdce, pro které je otužování náročné. Rovněž nesmí mít alergii na chlad, aby se mu neudělaly puchýře.

Otužilecké plavání má v Česku dlouhou tradici. Nejznámější je Memoriál Alfreda Nikodéma, který se plave v Praze o druhém svátku vánočním a jehož pořadatelem je právě Česká otužilecká unie. Podobné akce se na přelomu roku konají i v dalších městech.


Autor: ČTK

Den dětí s IZS se bude konat v Parku Přátelství

Včera v 19:26

Ve čtvrtek 30. května se v proseckém Parku Přátelství bude konat tradiční akce Den dětí s IZS.

Folkové Podviní 2024

Včera v 05:50

Devatenáct let folku a trampské muziky v kamenném hradišti vysočanského Podviní v Praze 9. Festival Folkové Podviní 2024 se koná 6. června od 16:30 hodin.

Meandry Botiče s průvodcem

28. května 2024 ve 20:41

Běžecké trasy s průvodcem – pohyb na čerstvém vzduchu a nepoznaná krajina Prahy 10. Běh po městské části je skvělý způsob, jak ji prozkoumat a zároveň si udržet kondici.

Národopisné dny

28. května 2024 v 10:53

Národopisné dny v Národopisném muzeu Národního muzea a přilehlé zahradě Kinských od 31. května do 1. června.

Necvakejte, foťte! Workshop v Praze 13

28. května 2024 v 09:52

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami proběhl další workshop Necvakejte, foťte!, který dětem přináší možnost přemýšlet o fotografii a naučit se pořizovat skvělé snímky  pod dohledem  profesionálních fotografů. Projekt organizuje od rok 2021 Czech Photo, které sídlí v Czech Photo Centre v Nových...

Žižkovské pivobraní

28. května 2024 v 07:08

O víkendu 31. května a 1. června se milovníci piva opět sjedou na Parukářku do Prahy 3, kde na ně budou čekat více než tři desítky minipivovarů. Na pódiu nebude chybět hudební doprovod a další doprovodný program pro malé i velké.

Ošetření stromů v ulicích Benešovská a U Zdravotního ústavu

27. května 2024 v 08:53

V týdnu od 27. května bude probíhat arboristické ošetření stromů v Benešovské ulici, v úseku Ruská – Vlašimská a v části ulice U Zdravotního ústavu. Javory, které tvoří převážnou část stromořadí špatně snášejí městské prostředí a ve velké míře...

Vycházka s průvodcem: Staré Vršovice a jejich historie

27. května 2024 v 07:47

Trasa vycházky bude věnovaná objevování starých Vršovic, jejichž historie sahá do doby středověku. Uvidíte, kde bývaly staré vinice z doby Karla IV., kde se rozkládaly nejstarší usedlosti podél potoka Botiče a také, kde byla stará Vršovická tvrz či zajímavá vila...

SWAPuj s Bronzovkou

26. května 2024 v 07:02

Na swapu v úterý 28. května můžete měnit oblečení, které nám leží ve skříni v naději, že si ho někdy zase oblečete, obuv, která se nám kdysi líbila, ale vlastně se k ničemu nehodí, knihy, které už máte přečtené anebo ty, které jste si před lety koupili, ale nikdy číst...

Praha 13 chce na úřadu obsadit několik pracovních pozic

25. května 2024 ve 20:17

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Malostranský hřbitov: Tanec smrti

25. května 2024 v 09:28

Divadelní průvod, pohřeb smutku, připomínka radostí života ve stylu site-specific, která herce společně s diváky podněcuje k oslavě života, ale nezapomíná ani na lidskou smrtelnost ve čtvrtek 30. května ve 20:30.

Další články
Nahoru