Dnes Úterý - jasno 26°C
Zítra Středa - skorojasno 24°C
Úterý 26. 9. 2023
Svátek má Andrea
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zlom vaz, vem tě čert. U Vltavy se konal křest nových členů otužilecké unie
Otužilá mánička ve Vltavě. Ilustrační foto: archiv

Zlom vaz, vem tě čert. U Vltavy se konal křest nových členů otužilecké unie

V pražském Braníku nedaleko klubovny TJ Lokomotiva Braník se dnes na břehu Vltavy uskutečnil tradiční křest nových členů České otužilecké unie. Na místo dorazily tři desítky otužilců, kteří na sobě měli kromě plavek různé masky či doplňky jako například havajské řetězy či paruky.

Předseda unie Vladimír Komárek pokřtil všechny přítomné otužilce. Otužilci si s sebou přinesli ceduli s informacemi o teplotě vody v řece, která měla asi 5,4 stupně, a vzduchu, na němž teploměr ukázal minus tři stupně Celsia. Otužilecká unie sdružuje více než sto členů.

„Voda a vzduch mají přibližně tolik stupňů, kolik vidíte na naší ceduli. Je nás tak ke 30, což je docela pěkné. Vždycky každý přistoupí, já jsem křtitel, předkloní se, poliju ho vltavskou vodou s ledem, který jsem nechal namrazit," řekl Komárek.

Každý křtěný se musel předklonit a Komárek mu na záda vylil velký džbán vltavské vody s kostkami ledu. Poté řekl formulku „Zlom vaz!„, na což se mu dostalo odpovědi „Vem tě čert!“.

Poté se pokřtěný buď rovnou vydal do řeky si zaplavat, nebo počkal na ostatní. Většina z účastníků s sebou měla například paruky, umělé vousy, masky nebo havajské věnce a jedna z účastnic na sobě měla kostým čarodějnice i s vysokou špičatou čepicí.

Otužilcem se podle unie může stát kdokoli, kdo se otužuje. Jedinou podmínkou je mít natrénováno a dobré zdraví, zejména musí mít v pořádku srdce, pro které je otužování náročné. Rovněž nesmí mít alergii na chlad, aby se mu neudělaly puchýře.

Otužilecké plavání má v Česku dlouhou tradici. Nejznámější je Memoriál Alfreda Nikodéma, který se plave v Praze o druhém svátku vánočním a jehož pořadatelem je právě Česká otužilecká unie. Podobné akce se na přelomu roku konají i v dalších městech.


Autor: ČTK

Zámek Veleslavín i jeho park se otevřou veřejnosti

Dnes v 11:43

V rámci Dne architektury si lidé mají možnost v sobotu a neděli 30. září a 1. října prohlédnout i zámek Veleslavín na Praze 6. Dny architektury jsou v posledních letech prakticky jedinou příležitostí, kdy lze park i zámek navštívit.

Haló ven!

Dnes v 10:10

Spolek za Veselejší Střížkov zve na akci Haló ven kterou spolupořádá s radnicí Prahy 9. Akce proběhne 21. října od 16 hodin na Střížkově.

Břevnovské posvícení 2023

Dnes v 08:31

V pátek 6. října odpoledne bude u Břevnovského kláštera v provozu většina stánků, pouťové atrakce a večer se koná diskotéka a v sobotu 7. října začne od rána pravé posvícení. Ve stáncích si budete moci zakoupit pečená žebra, sýry, řeznické speciality, bramborové placky, burgery, šašlik, palačinky...

Tajemství Noci vědců bude ČVUT odhalovat na několika místech v Praze

Dnes v 07:34 | Aktualizováno v 11:34

Na dalším ročníku oblíbené vědecko-popularizační akce Noc vědců představí ČVUT v Praze coby jeden ze spolupořadatelů opravdové taje vědy. Noci vědců se zúčastní sedm z osmi fakult univerzity, k tomu Ústřední knihovna ČVUT, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, třešničkou na dortu...

Návštěvníci Vinobraní na Grébovce přispěli Dvojce srdcem částkou 12 778 korun

Včera ve 22:01

Během sobotního Vinobraní na Grébovce  přispěli návštěvníci do kasičky nadačního fondu Dvojka srdcem částkou 12 778 korun. „Díky tomu můžeme pomoci dalším obyvatelům Praha 2, kteří naši pomoc potřebují,“ poděkoval fond na svém facebookovém profilu.

Vinobraní na náplavce 2023

Včera v 08:55

Oslava babího léta, vína a pohody na Rašínově nábřeží. Projděte vinnou stezkou přímo na náplavce v pátek 29. a v sobotu 30. září.

Praha 1: Odkaz Karla Gotta připomene videomapping na Rudolfinu

Včera v 07:09

V úterý 3. října proběhne premiéra videomappingu s názvem Odkaz Karla Gotta.

Praha 6: Setkání k zeleni na Hanspaulce

24. září 2023 ve 12:32

Radnice Prahy 6 zve k procházce v centrální části Hanspaulky a následné diskuzi na téma péče o zeleň.

IDEA13: Maraton nápadů pro lepší Prahu 13

23. září 2023 v 10:43

Šestý ročník 24hodinových nápadových maratonů Prahy 13 je zpět. Jednotlivci i týmy se mohou hlásit s nápady na zlepšení školství, volnočasových aktivit, bezpečnosti nebo životního prostředí na Třináctce.

Přednáška: Ze srdce a kamene

23. září 2023 v 07:14

Přednáška z cyklu Rok Antonína Švehly Ze srdce a kamene Místa vzpomínek na Antonína Švehlu se koná v pondělí 2. října od 17 hodin.

Další články
Nahoru