Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 4°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zlom u Tomáše (48) nastal jednou ráno, když nemohl popadnout dech. Nyní už s novým srdcem jezdí na kole
Tomáš opět jezdí na kole, nechal si ušít speciální triko, do kterého schovává baterie napájející srdeční podporu. Foto: se svolením pana Tomáše

Zlom u Tomáše (48) nastal jednou ráno, když nemohl popadnout dech. Nyní už s novým srdcem jezdí na kole

Až do roku 2017 považoval Tomáš (48) své srdce za zdravé a funkční. Život aktivního sportovce a řemeslníka se mu ale obrátil naruby ve chvíli, kdy mu srdce začalo selhávat. Během několika let se tak kvůli své diagnóze změnil ze zdravého člověka na kandidáta na transplantaci srdce. Té se nakonec letos v červnu dočkal a s ní i nového začátku.

Když Tomáš vzpomíná, kdy poprvé lékaře na jeho srdci něco zarazilo, zastaví se už na přelomu dospělosti, v osmnácti letech. „Už u odvodu se panu doktorovi při poslechu srdce něco nezdálo, poslal mě dokonce na vyšetření na kardiologii. Tam ale na nic nepřišli. Maminka mě tehdy varovala, že tihle lékaři ze staré školy umí poslechem odhalit víc než přístroje. Kdo ví, možná už tehdy bylo něco špatně,“ říká. 

Navenek se však nic neprojevovalo, a tak Tomáš sportoval, jezdil intenzivně na kole. Další fyzické vypětí měl v práci – jako řemeslník. „Pokud jsem měl srdce nějakým způsobem oslabené ve srovnání se zdravými lidmi, tak jsem to nahrazoval svou kondicí a tréninkem,“ vypráví. Tu chtěl využít při cestě na kole z Číny do Nepálu. 

Přípravy ale zastavil jeho zdravotní stav, když se začal cítit hůře než obvykle. „Nebylo to nic hrozného, ale představa, že v pěti tisících metrech budu někde řešit problémy se srdcem, mě přivedla k lékařům. Ti sice přišli na malé poškození, ale i s ním jsem mohl normálně fungovat a nic mě neomezovalo. Do Nepálu jsem se však raději nakonec nevydal,“ říká Tomáš.

První větší zlom k horšímu přišel v roce 2017, když se ráno vzbudil s oteklýma nohama, nemohl popadnout dech a cítil se špatně. „Byl jsem tehdy pracovně v Holandsku, ale rychle jsem se vrátil zpátky a hned šel do nemocnice v Ostravě, kde si mě nechali na JIP. Diagnostikovali mi vážné srdeční selhání a implantovali mi ICD,“ vzpomíná. (ICD je zkratka pro tzv. kardioverter-defibrilátor neboli zařízení, které se pacientům implantuje pod kůži a pomocí elektrických impulsů zastavuje srdeční arytmie, jež by pro pacienta byly smrtelně nebezpečné, pozn. aut.) 

„Cítil jsem se s ním mnohem lépe, srdce mi předtím podle lékařů běželo jen na zlomek výkonu. Mohl jsem zase normálně pracovat, jezdit na kole a neměl vlastně žádné omezení,“ říká Tomáš. 

V té době byl odeslán ke konzultaci do Centra pro diagnostiku a léčbu srdečního selhání při I. Interní kardioangiologické klinice FN u sv. Anny v Brně, kde jej od té doby lékaři pravidelně sledovali jako potenciálního kandidáta pro srdeční transplantaci. Jeho stav byl v té době vcelku vyrovnaný, jen s malým kolísáním, a tak prozatím nebyl zařazen na čekací listinu.

„To se změnilo v polovině roku 2021, kdy už to s mým srdcem bylo opravdu špatné. V noci jsem nemohl dýchat, byl jsem strašně zavodněný, dusil jsem se. Vezli mě do Brna rychlou, protože v Ostravě už pro mě nemohli nic udělat. A dostal jsem mechanickou podporu srdce, díky které jsem vlastně mohl zůstat naživu. Srdce už tehdy příliš nefungovalo,“ popisuje dramatické chvíle. 

Lékaři panu Tomášovi předtím dali na výběr, zda si chce v nemocnici „počkat“ na nové srdce od dárce, nebo upřednostní implantaci mechanické srdeční podpory. „Volil jsem podporu, protože jsem chtěl z nemocnice co nejdříve pryč, normálně žít. Nakonec to bylo lepší i pro to, aby se organismus trošku vzpamatoval před případnou transplantací,“ vysvětluje. 

Znova se také projevila jeho nezlomná povaha: aby mohl dál chodit do práce nebo jezdit na kole, nechal si ušít speciální tričko, do kterého mohl schovávat baterie napájející srdeční podporu. Na ty si musel zvyknout – staly se vlastně součástí jeho těla. A nakonec se ani necítil příliš omezený. Letos v červnu se konečně dočkal. 

„To se ani nedá popsat, jaký je to pocit, když mi s tou zprávou zavolali. A to jsem ještě ráno kolegovi v práci říkal, že počkám do konce roku, a pak to začnu nějak řešit. Za pár hodin už jsem ležel na sále,“ vypráví Tomáš.

Transplantace stejně jako předchozí implantace mechanické podpory proběhla v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno zcela bez komplikací a tělo přijalo nové srdce nejlépe, jak mohlo. I přesto už bude muset do konce života užívat imunosupresiva, aby se tělo nezačalo orgánu bránit. 

 „Když jsem se po operaci vzbudil, měl jsem z toho moc dobrý pocit. Ani mě později moc nebolela žebra, která musí operaci samozřejmě uhnout. Doma jsem měl rozpracovanou terasu a cítil jsem se tak dobře, že bych práci nejraději hned dokončil,“ říká Tomáš, který držel v ruce řídítka, jen co mu to doporučení lékařů dovolilo. 

Zůstává stále ve sledování na I. IKAK FN u sv. Anny, kam dochází k provádění kontrolních biopsií i k ambulantním kontrolám.


Autor: Karel Netolický

Celostátní kolo Zeměpisné olympiády opět po roce na Albertově

20. dubna 2024 ve 13:09

Ve školním roce 2023/2024 se koná již 26. ročník Zeměpisné olympiády, soutěže pro nadané žáky v zeměpise (geografii). Ve dnech 25. a 26. dubna se pak v prostorách Přírodovědecké fakulty UK na Albertově uskuteční celostátní kolo soutěže, ve kterém se úspěšní řešitelé krajských kol se utkají...

V Praze 4 otevřeli Doupě, klub bude pomáhat dětem a mladistvým

14. dubna 2024 v 08:46

Praha 4 má nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Doupě. Klub s nízkým prahem znamená, že je otevřen dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu či jiné osobní údaje. Pomáhat bude hlavně dětem a mladistvým, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou takovou situací...

Program Šestka táborová vstoupil do dalšího ročníku

4. dubna 2024 v 09:47

I v letošním roce podpoří Praha 6 rodiny s dětmi v tradičním programu Aktivní město – Šestka táborová. Program byl zahájen 1. dubna. Na prázdninové pobyty dětí ve věku 3 až 18 let na letních táborech, pobytových, příměstských nebo sportovních soustředěních, získají rodiče od radnice městské části...

Diakonie Praha odhaluje životy lidí s autismem

31. března 2024 ve 21:11

Na 2. dubna připadá každoročně Světový den porozumění autismu. Diakonie Praha k této příležitosti spouští osvětovou kampaň o životě lidí s autismem a chováním náročným na péči. Skrze výstavu fotografií a audio příběhy chce přiblížit široké veřejnosti, jak mohou lidé s tímto typem postižení vnímat...

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

29. března 2024 v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru