Dnes Pátek - prehanky-dest 24°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 24°C
Pátek 9. 6. 2023
Svátek má Stanislava
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zlom u Tomáše (48) nastal jednou ráno, když nemohl popadnout dech. Nyní už s novým srdcem jezdí na kole
Tomáš opět jezdí na kole, nechal si ušít speciální triko, do kterého schovává baterie napájející srdeční podporu. Foto: se svolením pana Tomáše

Zlom u Tomáše (48) nastal jednou ráno, když nemohl popadnout dech. Nyní už s novým srdcem jezdí na kole

Až do roku 2017 považoval Tomáš (48) své srdce za zdravé a funkční. Život aktivního sportovce a řemeslníka se mu ale obrátil naruby ve chvíli, kdy mu srdce začalo selhávat. Během několika let se tak kvůli své diagnóze změnil ze zdravého člověka na kandidáta na transplantaci srdce. Té se nakonec letos v červnu dočkal a s ní i nového začátku.

Když Tomáš vzpomíná, kdy poprvé lékaře na jeho srdci něco zarazilo, zastaví se už na přelomu dospělosti, v osmnácti letech. „Už u odvodu se panu doktorovi při poslechu srdce něco nezdálo, poslal mě dokonce na vyšetření na kardiologii. Tam ale na nic nepřišli. Maminka mě tehdy varovala, že tihle lékaři ze staré školy umí poslechem odhalit víc než přístroje. Kdo ví, možná už tehdy bylo něco špatně,“ říká. 

Navenek se však nic neprojevovalo, a tak Tomáš sportoval, jezdil intenzivně na kole. Další fyzické vypětí měl v práci – jako řemeslník. „Pokud jsem měl srdce nějakým způsobem oslabené ve srovnání se zdravými lidmi, tak jsem to nahrazoval svou kondicí a tréninkem,“ vypráví. Tu chtěl využít při cestě na kole z Číny do Nepálu. 

Přípravy ale zastavil jeho zdravotní stav, když se začal cítit hůře než obvykle. „Nebylo to nic hrozného, ale představa, že v pěti tisících metrech budu někde řešit problémy se srdcem, mě přivedla k lékařům. Ti sice přišli na malé poškození, ale i s ním jsem mohl normálně fungovat a nic mě neomezovalo. Do Nepálu jsem se však raději nakonec nevydal,“ říká Tomáš.

První větší zlom k horšímu přišel v roce 2017, když se ráno vzbudil s oteklýma nohama, nemohl popadnout dech a cítil se špatně. „Byl jsem tehdy pracovně v Holandsku, ale rychle jsem se vrátil zpátky a hned šel do nemocnice v Ostravě, kde si mě nechali na JIP. Diagnostikovali mi vážné srdeční selhání a implantovali mi ICD,“ vzpomíná. (ICD je zkratka pro tzv. kardioverter-defibrilátor neboli zařízení, které se pacientům implantuje pod kůži a pomocí elektrických impulsů zastavuje srdeční arytmie, jež by pro pacienta byly smrtelně nebezpečné, pozn. aut.) 

„Cítil jsem se s ním mnohem lépe, srdce mi předtím podle lékařů běželo jen na zlomek výkonu. Mohl jsem zase normálně pracovat, jezdit na kole a neměl vlastně žádné omezení,“ říká Tomáš. 

V té době byl odeslán ke konzultaci do Centra pro diagnostiku a léčbu srdečního selhání při I. Interní kardioangiologické klinice FN u sv. Anny v Brně, kde jej od té doby lékaři pravidelně sledovali jako potenciálního kandidáta pro srdeční transplantaci. Jeho stav byl v té době vcelku vyrovnaný, jen s malým kolísáním, a tak prozatím nebyl zařazen na čekací listinu.

„To se změnilo v polovině roku 2021, kdy už to s mým srdcem bylo opravdu špatné. V noci jsem nemohl dýchat, byl jsem strašně zavodněný, dusil jsem se. Vezli mě do Brna rychlou, protože v Ostravě už pro mě nemohli nic udělat. A dostal jsem mechanickou podporu srdce, díky které jsem vlastně mohl zůstat naživu. Srdce už tehdy příliš nefungovalo,“ popisuje dramatické chvíle. 

Lékaři panu Tomášovi předtím dali na výběr, zda si chce v nemocnici „počkat“ na nové srdce od dárce, nebo upřednostní implantaci mechanické srdeční podpory. „Volil jsem podporu, protože jsem chtěl z nemocnice co nejdříve pryč, normálně žít. Nakonec to bylo lepší i pro to, aby se organismus trošku vzpamatoval před případnou transplantací,“ vysvětluje. 

Znova se také projevila jeho nezlomná povaha: aby mohl dál chodit do práce nebo jezdit na kole, nechal si ušít speciální tričko, do kterého mohl schovávat baterie napájející srdeční podporu. Na ty si musel zvyknout – staly se vlastně součástí jeho těla. A nakonec se ani necítil příliš omezený. Letos v červnu se konečně dočkal. 

„To se ani nedá popsat, jaký je to pocit, když mi s tou zprávou zavolali. A to jsem ještě ráno kolegovi v práci říkal, že počkám do konce roku, a pak to začnu nějak řešit. Za pár hodin už jsem ležel na sále,“ vypráví Tomáš.

Transplantace stejně jako předchozí implantace mechanické podpory proběhla v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno zcela bez komplikací a tělo přijalo nové srdce nejlépe, jak mohlo. I přesto už bude muset do konce života užívat imunosupresiva, aby se tělo nezačalo orgánu bránit. 

 „Když jsem se po operaci vzbudil, měl jsem z toho moc dobrý pocit. Ani mě později moc nebolela žebra, která musí operaci samozřejmě uhnout. Doma jsem měl rozpracovanou terasu a cítil jsem se tak dobře, že bych práci nejraději hned dokončil,“ říká Tomáš, který držel v ruce řídítka, jen co mu to doporučení lékařů dovolilo. 

Zůstává stále ve sledování na I. IKAK FN u sv. Anny, kam dochází k provádění kontrolních biopsií i k ambulantním kontrolám.


Autor: Karel Netolický

Praha 13: Den zdraví na Slunečním náměstí

7. června 2023 ve 14:29

Ve středu 14. června se koná v Praze 13 jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví, prevence a soutěží pro děti i dospělé o zajímavé ceny. 

Praha 18 přispívá na prevenci

1. června 2023 v 08:09

Od 1. června mohou obyvatelé Prahy 18 žádat o příspěvek na preventivní vyšetření ve výši 500 korun.

Onkologičtí pacienti oslaví život

31. května 2023 v 08:32

Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze. Na akci Den onkopacientů – Survivorship Day, kterou organizuje Hlas onkologických pacientů, dorazí...

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

28. května 2023 ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Další články
Nahoru