dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Zloději kovů způsobí ročně škodu za stovky tisíc
Cílem zlodějů kovů jsou uliční vpusti. Foto: TSK

Zloději kovů způsobí ročně škodu za stovky tisíc

Problémy se zloději kovů řeší celá řada společností zajišťujících správu komunikací po celé České republice a Technická správa komunikací není výjimkou. Zloději kovů, kteří drobnými krádežemi uličních vpustí (UV) znepříjemňují život svému okolí, působí škodu na majetku hlavního města Prahy řádově za stovky tisíc ročně.

Jejich počínání je velice nebezpečné, a to zejména při pohybu na pozemních komunikacích. V ohrožení nejsou jen chodci, kteří mohou do nezakryté uliční vpusti spadnout, ale i cyklisté nebo řidiči, kteří mohou vjet do takto nezajištěného otvoru v komunikaci.

kanal-plast-nahled Jedním z řešení je výměna litinových mříží vpustí za plastové. TSK je používá již od roku 2006, ale bohužel nelze vyměnit všechny.

V Pražské památkové rezervaci je řada atypických mříží, které za plastová nahradit nelze.

„Celkem je v Praze něco okolo 70 000 těchto odvodňovacích uličních vpustí ve správě TSK, a zhruba necelých 10% mříží je již vyměněno. Díky náhradě litinových mříží za plastové v rizikových místech TSK každý rok snižuje objem finančních prostředků, které musí vynaložit,“ uvedl Ladislav Pivec, šéf TSK, a dodává „Příkladně v roce 2011 bylo odcizeno celkem 488 těchto mříží a jejich výměna přišla TSK na 1,6 milionu korun, v roce 2012 už máme toto číslo zhruba o polovinu nižší, tedy 240 v celkové hodnotě 800 tisíc a v roce 2013 se dostáváme na číslo 146 v hodnotě necelých 490 tisíc.“

Nové typy mříží, pokud jsou správně orientovány, plně vyhovují také cyklistům. Uspořádání žeber mříže zabraňují zaseknutí kola do uliční vpusti a umožňují snadnější a pohodlnější přejetí.


Další články
Nahoru