dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Zlepšit život na Černém Mostě by mohla revitalizace sídliště
Na Černém Mostě strážníci občas narazí na nezletilce, kteří jsou pod vlivem alkoholu. Ilustrační foto: MP

Zlepšit život na Černém Mostě by mohla revitalizace sídliště

Černý Most v Praze 14 se dlouhodobě potýká se zvýšenou kriminalitou typickou pro větší sídlištní celky v metropoli. Zlepšit bezpečnost a čistotu prostředí i nabídnout lepší správu a zajímavé aktivity dětem, dospělým i seniorům by mohla pomoci v budoucnu revitalizace sídliště, s jejíž první verzí se v uplynulém týdnu seznámili obyvatelé vnitrobloku Vybíralova.

Oživení vnitrobloku na Černém Mostě je zase o krok blíž a první úpravy by se mohly začít realizovat už příští rok. „Je tu hodně pozapomenutých ploch, které čekají na novou náplň. Někde tak může vzniknout venkovní posilovna, jinde pingpongový stůl, lavička nebo záhonek," uvádí Marek Vácha, tiskový mluvčí Institutu plánování a rozvoje (IPR), kde návrh vznikal.

Obyvatelé Prahy 14 si dnes také často stěžují na odpadky na ulicích, které létají z nechráněných popelnic. Ty by se tak podle návrhu mohly schovat do uzamykatelných kójí.

Dále dokument navrhuje vybudovat nová místa pro návštěvnické parkování před školkami, kde mají rodiče v ranní špičce problém najít místo, když vyprovázejí své děti. Odborníci navrhují reorganizovat celý systém parkování.

Obyvatelé by získali více a lépe organizovaných míst k parkování, což umožní uvolnit parkující auta z křižovatek nebo chodníků, kde překážejí chodcům. Parkovací plochy by navíc měly doplnit stromy, což podpoří přírodní dojem ploch mezi paneláky. 

Inovace na sídlišti

Kromě drobných zásahů odborníci uvažují i o organizačních změnách. Návrh třeba počítá se založením funkce kustoda, který se bude starat o využívání sportovního areálu školy a bude půjčovat sportovní pomůcky veřejnosti. 

Specifickým problémem je pro místní dešťová voda. Jeden z paneláků totiž funguje jako přehrada a za dešťů zde tak vzniká dočasné jezero. Proto architekti IPR navrhli opatření, která zlepší hospodaření s dešťovou vodou. Na hřišti by tak mohly vzniknout interaktivní vodní atrakce, plochy pro lepší vsakování, škola by mohla dešťovou vodu využít k zalévání svých pozemků nebo ke vzdělávacím aktivitám.


Další články
Nahoru