dnes
Sobota - prehanky-dest
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Zlehčovala zločiny komunismu? Poslankyni a pražské zastupitelce KSČM hrozí trestní stíhání
Martě Semelové hrozí za její výroky trestní stíhání. Foto: archiv

Zlehčovala zločiny komunismu? Poslankyni a pražské zastupitelce KSČM hrozí trestní stíhání

Poslankyni Parlamentu ČR a člence Zastupitelstva hl. m. Prahy Martě Semelové (KSČM) hrozí trestní stíhání za její výroky k historickým událostem, jako byla například justiční vražda Milady Horákové nebo invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Městské státní zastupitelství v Brně na ni přijalo dvě trestní oznámení od starosty městské části Starý Lískovec Vladana Krásného (ODS) a Dušana Makovského z iniciativy ProtiAlt.

Podle státního zástupce a mluvčího zastupitelství Jana Petráska má nejspíš jednání Semelové trestně právní relevanci. Konečné rozhodnutí, zda případ skončí na policii, padne na konci týdne, řekl dnes ČTK Petrásek. „Nelze zpochybnit, že se skutek stal. Nyní je ale otázkou, zda je to trestný čin, či nikoliv. Nejde tedy ani tak o trest jako o výrok soudu, zda je takové jednání protizákonné," řekl Petrásek.

Trestní oznámení na Semelovou podali Krásný a Makovský, kterým se nelíbily výroky poslankyně v pořadu ČT24 Hyde Park například k vykonstruovanému procesu s političkou Miladou Horákovou či k okupaci Československa v roce 1968.

Semelová pochybovala, že přiznání Horákové byla vynucená. Horáková se zúčastnila protinacistického odboje. Ve vykonstruovaném procesu byla odsouzena k trestu smrti a popravena. Od názorů Semelové se distancovali další členové KSČM.

Trestní sazba až deset let odnětí svobody

Anketa

Měla by být Marta Semelová za své výroky potrestána?

74.8%
(74.8%)
25.2%
(25.2%)
„Marta Semelová svým vystoupením a výroky zpochybňovala a bagatelizovala zločiny spáchané komunistickým režimem na svých odpůrcích. Stejně tak zpochybňovala všeobecné oběti komunistických režimů a odmítala srovnání s oběťmi nacismu," ohradil se Krásný.

„Dovolím si tvrdit, že jednání má trestně právní relevanci, nicméně si také umím představit i tvrdší výroky. Do konce týdne se tedy rozhodnu, zda případ postoupím policii. Zatím se k této možnosti přikláním," sdělil Petrásek. Podle něj by jednání mohlo naplnit skutkovou podstatu trestného činu založení, podpory a propagace k hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Zákon za něj ukládá až pětileté odnětí svobody. V případě, že tak někdo učiní prostřednictvím tisku, filmu, rozhlasu, televize nebo veřejně přístupné počítačové sítě a podobným způsobem, je ohrožený trestní sazbou až deset let odnětí svobody.

Co také řekla Marta Semelová v pořadu České televize Hyde Park 13. 2. 2014

„Většinu toho, co tu režim před rokem 1989 dělal, tak dělal pro většinu zdejších lidí. Tady se zveličují represe a nemluví se o úspěších, které tu byly – ekonomika, vyspělý průmysl, rozvinuté školství, soběstačné zemědělství.„

„Milada Horáková se přiznala ke všemu, ke své činnosti. Dost pochybuji o tom, že ta přiznání byla vynucená.“

„Já bych to nazvala internacionální pomocí, která ale nám jako komunistické straně přinesla do budoucna mnohé problémy s tím, jak se lidé dívali na komunistické hnutí.“ (o událostech v roce 1968)


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru