dnes
Čtvrtek - snih-dest
7°C
zítra
Pátek - oblacno
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Pražská kultura

Zlatý voči. Festival představí filmové teoretiky s kamerou

O tom, že i teoretici natáčejí filmy, přesvědčí 21. ročník mezinárodního filmového festivalu studentů teorie audiovize Zlatý voči. Letos poprvé se uskuteční v Radlické kulturní sportovně na Smíchově 12. a 13. května. Tento netradiční prostor se promění v místo setkání všech milovníků kinematografie.

V průběhu dvou odpolední a večerů se představí soutěžní filmy studentů filmové teorie z České republiky, Slovenska i ze zahraničních univerzit z USA, Francie, Německa, Turecka, Řecka a dalších.

Festival již potřetí nabídne také panelové diskuze s odborníky z filmové teorie a praxe. Prostor bude věnován debatě s názvem „Produkční systémy před revolucí a v současnosti”, druhá debata rozvíří vody distribuce českého dokumentárního filmu. Program však bude nejen filmový − ve večerních hodinách zahraje kapela Acute Dose a společný hudební projekt pale&coy a blacksheepboy.

Zlatý voči jsou jediný filmový festival svého zaměření na světě. „Festival je jedinečný v tom, na jaké filmy se zaměřuje. Dramaturgický výběr jako u nás jinde nenaleznete. Filmy teoretiků jsou hodně svérázné, často technicky nedokonalé a právě tyto odlišnosti na nich baví,“ říká Zuzana Černá, hlavní koordinátorka festivalu. Cílem festivalu je mimo jiné poskytnout návštěvníkům příležitost setkat se s profesionály z filmové praxe a teorie v uvolněném, neformálním prostředí.

Soutěž krátkých filmů

Zlatý voči každoročně uvádí krátké filmy studentů filmové teorie jak z českých a slovenských, tak ze zahraničních univerzit. Letos se zapojily vysoké školy z evropských zemí, jako jsou Francie, Řecko a Portugalsko. Poprvé se představí také studentské filmy z Turecka a amerických univerzit Vanderbilt a Yale. O vítězích rozhoduje odborná porota, v níž již tradičně zasedají zástupci z oblasti filmové kritiky, teorie a praxe, i z řad studentů. Pozvání do poroty přijal filmový teoretik a pedagog Petr Sczepanik, mimo jiné editor Nové filmové historie nebo autor knihy Konzervy se slovy. Jako další porotce se představí Marika Kupková, současná kurátorka Moravské galerie v Brně a praktickou oblast zastoupí dokumentarista Bohdan Bláhovec, který je také průkopníkem Slam Poetry v České republice. Čtvrtým porotcem bude magisterský posluchač pražské Katedry filmových studií Jiří Anger, který přispívá do filmových periodik Iluminace či Cinepur. Ceny vítězům udělí porota v pěti soutěžních kategoriích.

Doprovodný program

Důležitou součástí festivalu jsou již zmiňované panelové diskuze „Každý rok se snažíme festival posouvat a nabídnout návštěvníkům témata, která nás samotné zajímají. Proto jsme již potřetí zařadili panelové debaty s odborníky na aktuální témata rezonující v českém filmovém prostředí,“ uvedla Zuzana Černá. Dalším bodem programu je projekce retrospektivní sekce toho nejlepšího z předchozích ročníků, výstava a performance. Ve večerních hodinách se uskuteční koncerty a poté budou následovat Djs.

Festival Zlatý voči se koná 12. a 13. května v Radlické kulturní sportovně.

Akci pořádají studenti Katedry filmových studií Univerzity Karlovy.

Vstupné je dobrovolné.

Více informací naleznete: www.zlatyvoci.cz, www.facebok.com/zlatyvoci

 


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru