dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Zlaťáky, stříbrňáky, šperky. Lopata bagru odkryla šestikilový poklad, který asi patřil Židům
Starosta Prahy 12 Petr Prchal při prohlídce vzácného pokladu. Foto: MČ Praha 12

Zlaťáky, stříbrňáky, šperky. Lopata bagru odkryla šestikilový poklad, který asi patřil Židům

Při pravidelném kontrolním dni stavebních prací byl dnes v jednom z výkopů nalezen zlatý a stříbrný poklad. Jeho hodnota je zatím odhadována kolem tří milionů korun, hodnota historická bude teprve předmětem zkoumání.

Již teď lze však říci, že poklad je složen z 351 zlaté mince, 417 stříbrných mincí různé hodnoty a různého stáří a několika stříbrných šperků. Celková hmotnost nálezu je 6,5 kilogramu.

Starosta městské části Praha 12 Petr Prchal se domnívá, že se jednalo o finanční prostředky, s největší pravděpodobností židovské rodiny, jíž pozemek v době před druhou světovou válku patřil.

Nalezený poklad v Praze 12

Vzhledem k pohnutým událostem neměli příslušníci rodiny zřejmě již možnost jej vyzvednout. „Po přepočítání, zaprotokolování a zapečetění bude poklad uložen v bezpečnostní bankovní schránce a po prozkoumání numismatikem národního památkového ústavu předán do muzea,“ upozorňuje starosta.

Nálezkyní byla Daniela Černá, vedoucí investičního oddělení, která si společně s místostarostou Jiřím Fremrem všimla, že po zahloubení lopaty bagru do jedné ze stěn výkopu se začaly sypat mince přímo na dno výkopu.

Před rokem byl při rekonstrukci mateřské školy Kostelní v Praze 7 – Holešovicích nalezen barokní sklep. Více čtěte zde.


Další články
Nahoru