dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Ocenění pro české dyslektiky v Číně, Kupčíková bodovala s multimediálním slabikářem
Multimediální slabikář, písmeno H. Foto: archiv

Ocenění pro české dyslektiky v Číně, Kupčíková bodovala s multimediálním slabikářem

Multimediální interaktivní testy a slabikář pro děti od 4 let, k možnému odhalení a prevenci počátečních problémů pří čtení (dyslexie) a psaní (dysgrafie), získaly zlatou medaili na nedávném 8. mezinárodním veletrhu vynálezů IEIK 2014 v čínském Kunshanu. Vytvořila je v roce 2010 výtvarná umělkyně Alena Kupčíková.

Mezinárodního veletrhu se účastnilo 35 zemí s 249 projekty. Prezentovány byly různorodé obory od technických až po edukativní.

alena-kupcikova-predani-nahled

Alena Kupčíková s oceněním

„Prezentovali jsme celý projekt v anglickém jazyce, avšak s doprovodnými komentáři v čínštině. Zejména o aplikovatelnosti a celkovém fungování programu pro čínštinu. Dozvěděla jsem se, že problém prevence psaní a čtení v Číně není zcela řešen a právě to je velká výzva nebo lépe řečeno prostor netušených možností, o nichž se mi ani nesnilo. V České republice musím neustále všechny přesvědčovat, aby s dětmi začali pracovat dříve. Je smutné, že není řešena prevence, ale až následné problémy,“ uvedla umělkyně Alena Kupčíková.

Zlatou medaili přivezl předseda Českého svazu vynálezců a zlepšovatelů Pavel Dlouhý, který sám získal ocenění za svůj projekt. „Kupčíková má otevřenou cestu na čínský trh, protože projekt je možno aplikovat v jakémkoliv jazyce, což porota velice ocenila. Já sám jsem velice šťastný, že jsem přivezl nejvíce medailí ze všech zemí právě do České republiky,“ řekl.

slabikar-pismenko-u-nahled

Slabikář, písmeno U

„Na projektu jsem začala pracovat již v roce 2004 a možná teprve nyní otevíráme velkou kapitolu na trhu v Číně. Uvidíme, co to přinese, rozhodně budeme muset ještě vynaložit velké úsilí. Dále musím zmínit důležité lidi, kteří se na projektu podíleli: Michal Klega, který vše rozpohyboval, Jan Urban napsal hudbu a Jirka Lábus, který namluvil češtinu. Němčinu namluvila Sandra Tantra, angličtinu potom David Metaxa,“ sdělila Kupčíková.

Před pár lety Kupčíková prezentovala slabikář na semináři v Poslanecké sněmovně. Uvedla, že je jakousi školou-hrou, a je o něj zájem. Zakoupit jej lze nahraný na flash. Slabikář využívají mateřské školy i pedagogicko-psychologické poradny. Může pomoci i dospělým lidem, kteří například prodělali mozkovou mrtvici, a učí se znovu číst a psát.

Šumperská rodačka Alena Kupčíková (www.alenakupcikova.cz) je absolventkou pražské Akademie výtvarných umění, magisterského a Ph.D. doktorandského studia za inovační projekt. Studovala rovněž v Jihoafrické republice na Technikon Natal v Durbanu a na Pařížské Ecole Nationale Supérieure des Beaux Arts.

alena-kupcikova-selfi-nahled

Umělkyně Alena Kupčíková s medailí

Založila neziskovou organizaci Umění a věda na podporu dyslektickým dětem www.dys.cz, vyhlásila Den dyslexie poprvé na světě 9. září 2010, který se každoročně uskutečňuje v Národní galerii ve Veletržním paláci v Praze. Vede přednášky o svém umění a o světě dyslexie na různých institucích po celé ČR. Je členkou mezinárodní multimediálně-výtvarné skupiny FEMLINK, 1 žena, 1 video, 1 země, která byla založena v Paříži v roce 2006.

Je autorkou řady instalací a projektů s výraznými konceptuálními rysy a mezioborovými přesahy. V roce 2003 získala v Paříži prestižní Mezinárodní cenu LVMH-Louis Vuitton-MoëtHennessey za její nejznámější dílo vytvořené ojedinělou technikou „Chlupatý reliéf“ z ženského intimního ohanbí.

O projektu Chlupatic a Československé epopeji z lidských a zvířecích chlupů jsme psali zde.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru