
Ocenění pro české dyslektiky v Číně, Kupčíková bodovala s multimediálním slabikářem
10. prosince 2014 12:15
Mezinárodního veletrhu se účastnilo 35 zemí s 249 projekty. Prezentovány byly různorodé obory od technických až po edukativní.
„Prezentovali jsme celý projekt v anglickém jazyce, avšak s doprovodnými komentáři v čínštině. Zejména o aplikovatelnosti a celkovém fungování programu pro čínštinu. Dozvěděla jsem se, že problém prevence psaní a čtení v Číně není zcela řešen a právě to je velká výzva nebo lépe řečeno prostor netušených možností, o nichž se mi ani nesnilo. V České republice musím neustále všechny přesvědčovat, aby s dětmi začali pracovat dříve. Je smutné, že není řešena prevence, ale až následné problémy,“ uvedla umělkyně Alena Kupčíková.
Zlatou medaili přivezl předseda Českého svazu vynálezců a zlepšovatelů Pavel Dlouhý, který sám získal ocenění za svůj projekt. „Kupčíková má otevřenou cestu na čínský trh, protože projekt je možno aplikovat v jakémkoliv jazyce, což porota velice ocenila. Já sám jsem velice šťastný, že jsem přivezl nejvíce medailí ze všech zemí právě do České republiky,“ řekl.

Slabikář, písmeno U
„Na projektu jsem začala pracovat již v roce 2004 a možná teprve nyní otevíráme velkou kapitolu na trhu v Číně. Uvidíme, co to přinese, rozhodně budeme muset ještě vynaložit velké úsilí. Dále musím zmínit důležité lidi, kteří se na projektu podíleli: Michal Klega, který vše rozpohyboval, Jan Urban napsal hudbu a Jirka Lábus, který namluvil češtinu. Němčinu namluvila Sandra Tantra, angličtinu potom David Metaxa,“ sdělila Kupčíková.
Před pár lety Kupčíková prezentovala slabikář na semináři v Poslanecké sněmovně. Uvedla, že je jakousi školou-hrou, a je o něj zájem. Zakoupit jej lze nahraný na flash. Slabikář využívají mateřské školy i pedagogicko-psychologické poradny. Může pomoci i dospělým lidem, kteří například prodělali mozkovou mrtvici, a učí se znovu číst a psát.
Šumperská rodačka Alena Kupčíková (www.alenakupcikova.cz) je absolventkou pražské Akademie výtvarných umění, magisterského a Ph.D. doktorandského studia za inovační projekt. Studovala rovněž v Jihoafrické republice na Technikon Natal v Durbanu a na Pařížské Ecole Nationale Supérieure des Beaux Arts.
Založila neziskovou organizaci Umění a věda na podporu dyslektickým dětem www.dys.cz, vyhlásila Den dyslexie poprvé na světě 9. září 2010, který se každoročně uskutečňuje v Národní galerii ve Veletržním paláci v Praze. Vede přednášky o svém umění a o světě dyslexie na různých institucích po celé ČR. Je členkou mezinárodní multimediálně-výtvarné skupiny FEMLINK, 1 žena, 1 video, 1 země, která byla založena v Paříži v roce 2006.
Je autorkou řady instalací a projektů s výraznými konceptuálními rysy a mezioborovými přesahy. V roce 2003 získala v Paříži prestižní Mezinárodní cenu LVMH-Louis Vuitton-MoëtHennessey za její nejznámější dílo vytvořené ojedinělou technikou „Chlupatý reliéf“ z ženského intimního ohanbí.
O projektu Chlupatic a Československé epopeji z lidských a zvířecích chlupů jsme psali zde.