Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - oblacno 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zkrátí se lhůta, kdy začíná platit elektronická jízdenka v aplikaci Lítačka
Aplikace Lítařčka umožňuje i nákup jednorázového jízdného. Ilustrační foto: Shutterstock / MHMP

Zkrátí se lhůta, kdy začíná platit elektronická jízdenka v aplikaci Lítačka

Cestující v pražské MHD, kteří kupují elektronické jízdenky prostřednictvím aplikace MHD Lítačka, už na ně nebudou čekat dvě minuty, ale pouze jednu. Zkrácení takzvané ochranné lhůty od 1. července povede podle vedení Prahy k vyššímu komfortu cestování MHD. Vyplývá to z dokumentu, který aktuálně schválili radní. Změna se netýká klasické SMS jízdenky. Ochranná lhůta je čas mezi aktivací elektronické jízdenky a počátkem její platnosti. Lhůta je zavedena, aby se nemohly obcházet přepravní kontroly. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

„Abychom nákup jízdenek v mobilní aplikaci cestujícím co nejvíce usnadnili, zkracujeme dobu aktivace jízdenky na minutu. Dlouhá aktivační lhůta totiž nebyla zrovna pohodlná, zvlášť když se člověk chystal někam na poslední chvíli. Jedna minuta umožní koupit si jízdenku před příjezdem vozidla a zároveň bude stále dostatečnou ochranou proti zneužití,“ uvedl Zdeněk Hřib (Piráti), první náměstek primátora Prahy pro oblast dopravy. 

Lhůta v délce jedné minuty je nejběžnější doba v ostatních městech i dopravních systémech České republiky. Stejnou ochrannou lhůtu pro nákup mobilní jízdenky používá podle Hofmana třeba Ostrava nebo Liberecký či Ústecký kraj.

Tato ochranná lhůta bude zkrácena i pro další partnerské aplikace, kterými si lze kupovat jízdenky PID, například DoKapsy od ČSOB. Naopak beze změny zůstává aktivační lhůta u SMS jízdenek, kde se již dnes pohybuje v rozmezí od jedné do dvou minut kvůli odlišné technologii této služby.

Při cestování příměstskými a regionálními autobusy, kde je povinnost nastupovat předními dveřmi a prokázat se řidiči jízdním dokladem, se nic nemění, zde mohou cestující již dnes nastoupit jen s aktivovanou jízdenkou, která ještě neplatí. 

Pro zlepšení uživatelské přívětivosti bylo do mobilní aplikace PID Lítačka přidáno již před časem výrazné upozornění na tuto aktivační lhůtu ještě před nákupem jízdenky.

Nově také PID Lítačka nabízí při vyhledání spojení a nákupu jízdenky pro konkrétní vyhledané spojení jízdenku s takovou časovou platností, která obsahuje i čas na pěší přesun přepravním prostorem metra, nikoli jen čas odjezdu nebo příjezdu do stanice.

V rámci změn Tarifu PID od 1. července bylo schváleno také prodloužení slevy na předplatních kuponech pro lidi v hmotné nouzi o rok, a to do 30. června 2025.

Tato sleva umožňuje nákup zlevněných kuponů za 165 korun na měsíc nebo 444 korun na tři měsíce oproti běžným 550 korunám měsíčně a je určena lidem, kteří pobírají příspěvek na živobytí a mohou tento nárok doložit příslušným potvrzením od Úřadu práce. Zlevněné jízdné bylo zavedeno v srpnu 2021.


Autor: red

Parkovat v Nových Butovicích můžete za 50 korun

22. července 2024 v 18:49

Parkovací dům v Petržílkově ulici v Praze 13 nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoli a kdykoli.

Mezi Prahou a severní Moravou pojede více Pendolin

21. července 2024 ve 21:09

Kvůli instalaci a zkušebnímu provozu bude do schválení moderního vlakového zabezpečovacího systému ETCS na elektrických jednotkách 680 Pendolino dočasné omezen provoz těchto souprav na spojích SC Pendolino Košičan. Naopak více Pendolin pojede mezi Prahou a severní Moravou, kde obslouží dva páry...

Zastávka Otakarova bude rozšířena

21. července 2024 v 07:13

V Praze 4 dojde ke kompletní úpravě zastávky MHD Otakarova a jejího okolí. Bude rozšířen nástupní ostrůvek, doplní se přístřešky a informační tabule o odjezdech, zkrátí se přechod v zadní části zastávky pro větší bezpečnost a bude doplněn cyklopruh.

Na trati Čelákovice–Neratovice vymění most

19. července 2024 v 08:15

Na železniční trati Čelákovice–Neratovice bude za výluky provozu na trati vyměněn most. Již nyní začínají přípravné práce, které zasáhnou do režimu jízdy na D10 u Brandýsa nad Labem. Odstranění stávajícího mostu se plánuje na víkendovou noc z 10. na 11. srpna. Následně proběhne výstavba nového...

Ulice Jenečská, Libocká a U Silnice budou uzavřeny

18. července 2024 v 06:21

Z důvodu rekonstrukce plynovodu budou od čtvrtka 18. července do neděle 25. srpna uzavřeny ulice Jenečská, Libocká a U Silnice v Praze 6.

Omezení dopravy v křižovatce Patočkova x Pod Královkou

17. července 2024 v 16:12

Od pondělí 15. července došlo v souvislosti s opravami inženýrských sítí v křižovatce Patočkova x Pod Královkou v Praze 6 k dočasné změně trasy a zastávek autobusů. Zároveň došlo v místě i k omezení pro osobní automobily.

Radnice chtějí u špatného parkování přitvrdit

17. července 2024 v 11:49

Praha 4 se připojila k iniciativě městských částí, která chce nedisciplinovaným řidičům více znepříjemnit špatné parkování. Půjde o změny v systému „nasazování botiček“, který v současné podobě již nepůsobí příliš preventivně.

Nová školní linka v Letňanech

16. července 2024 v 08:46

S novým školním rokem přichází i nová školní linka pro Letňany a od 2. září vyjede autobus č. 278, který zajistí pohodlnou dopravu pro školáky. Díky novým zastávkám a časovému rozvrhu se zvýší bezpečnost dětí.

Další články
Nahoru