dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Zkouška pro vodárnu v Podolí. Pitnou vodu vyrobit dokáže
Vodárna v Podolí. Foto: archiv

Zkouška pro vodárnu v Podolí. Pitnou vodu vyrobit dokáže

Po povodni v roce 2002 přestala vodárna dodávat vodu metropoli. Od té doby se čtyřikrát v roce rozběhne zkušební provoz, který prověří všechna zařízení pro případ, že by vodárna musela začít vyrábět vodu pro Prahu. Pokud by k tomu došlo, je vodárna schopna dodávat vodu do 48 hodin a vyrobit a odčerpat až 2200 litrů vody za vteřinu.

V rámci zkušebního provozu je načerpána voda do všech nádrží, otestují se pískové filtry, které čistí vodu z Vltavy, protočí se všechna čerpadla a zkontroluje strojovna. Následně vyrobenou vodu vodárna nechá posoudit v laboratoři. Zbytek je vypuštěn do kanalizace. Pokud se objeví nějaké závady, po skončení testu je zaměstnanci opraví.

Z Podolí se čerpá voda do vodojemů na Floře, Karlově, Zelené lišce a na Brusce, odkud putuje dále k Pražanům. Míchána je tady voda z Vltavy, Jizery i z Želivky.

vodarna-sochy-2-nahled Budova vodárny byla postavena v novoklasicistním stylu ve 20. letech 20. století podle návrhu architekta Antonína Engela. Obsahovala tehdy starou strojovnu, filtraci a administrativní budovu, kde dnes sídlí školicí centrum společnosti Veolia, pod kterou spadají Pražské vodovody a kanalizace.

vodarna-roura-nahled Dostavba začala v 50. letech a skončila v roce 1965 a dílo se pyšní titulem Stavba dvacátého století. Průčelí památkově chráněné budovy zdobí sochy zobrazující Vltavu a její přítoky. vodarna-muzeum-nahled V areálu se nachází Muzeum pražského vodárenství, které nabízí unikáty historie vodárenství.

Do útrob vodárny se můžete přijít podívat během dní otevřených dveří dvakrát do roka, nebo každý čtvrtek.

vodarna-pohled-ze-strechy-nahled

 

 


Další články
Nahoru