dnes
Neděle - polojasno
24°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
23°C
pozítří
Úterý - zatazeno
21°C
Zkouška pro vodárnu v Podolí. Pitnou vodu vyrobit dokáže
Vodárna v Podolí. Foto: archiv

Zkouška pro vodárnu v Podolí. Pitnou vodu vyrobit dokáže

Po povodni v roce 2002 přestala vodárna dodávat vodu metropoli. Od té doby se čtyřikrát v roce rozběhne zkušební provoz, který prověří všechna zařízení pro případ, že by vodárna musela začít vyrábět vodu pro Prahu. Pokud by k tomu došlo, je vodárna schopna dodávat vodu do 48 hodin a vyrobit a odčerpat až 2200 litrů vody za vteřinu.

V rámci zkušebního provozu je načerpána voda do všech nádrží, otestují se pískové filtry, které čistí vodu z Vltavy, protočí se všechna čerpadla a zkontroluje strojovna. Následně vyrobenou vodu vodárna nechá posoudit v laboratoři. Zbytek je vypuštěn do kanalizace. Pokud se objeví nějaké závady, po skončení testu je zaměstnanci opraví.

Z Podolí se čerpá voda do vodojemů na Floře, Karlově, Zelené lišce a na Brusce, odkud putuje dále k Pražanům. Míchána je tady voda z Vltavy, Jizery i z Želivky.

vodarna-sochy-2-nahled Budova vodárny byla postavena v novoklasicistním stylu ve 20. letech 20. století podle návrhu architekta Antonína Engela. Obsahovala tehdy starou strojovnu, filtraci a administrativní budovu, kde dnes sídlí školicí centrum společnosti Veolia, pod kterou spadají Pražské vodovody a kanalizace.

vodarna-roura-nahled Dostavba začala v 50. letech a skončila v roce 1965 a dílo se pyšní titulem Stavba dvacátého století. Průčelí památkově chráněné budovy zdobí sochy zobrazující Vltavu a její přítoky. vodarna-muzeum-nahled V areálu se nachází Muzeum pražského vodárenství, které nabízí unikáty historie vodárenství.

Do útrob vodárny se můžete přijít podívat během dní otevřených dveří dvakrát do roka, nebo každý čtvrtek.

vodarna-pohled-ze-strechy-nahled

 

 


Návrh Metropolitního plánu je připraven k prvnímu kolu veřejného projednání

19. dubna 2018 ve 14:12

Od pondělí se veřejnost může seznámit s oficiální verzí návrhu Metropolitního plánu, nového územního plánu pro Prahu. Lidé si nyní plán mohou čtvrt roku prohlížet a připravit se na připomínkování. Připomínky k návrhu bude možné zasílat po dobu 30 dnů od...

Hlavní město přispěje k lepšímu vybavení Dětské kliniky Thomayerovy nemocnice

19. dubna 2018 v 08:49

Městská rada na úterním jednání souhlasila s poskytnutím dotace ve výši 4 920 tis. korun pražské Thomayerově nemocnici, která finanční prostředky použije na pořízení nového přístroje a vybavení pro Dětskou kliniku. Dotaci musí ještě schválit zastupitelstvo.

Na granty pro oblast životního prostředí o 25 milionů více než loni

18. dubna 2018 v 09:21

Městská rada včera projednala návrhy na udělení grantů na projekty ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro letošní rok. Jedná se celkem o 171 projektů od 103 žadatelů s celkovou částkou ve výši 45,59 mil. korun. V loňském roce bylo v grantovém řízení pro oblast životního prostředí...

Praha bude modernizovat městský rádiový systém. Zlepší se pokrytí i jeho bezpečnost

18. dubna 2018 v 08:16

Rada hlavního města Prahy včera souhlasila s rozvojem městského rádiového systému. Záměr na realizaci veřejné zakázky s názvem „Zvýšení spolehlivosti a zabezpečení Městského rádiového systému TETRA hl. m. Prahy – 2. etapa“ předloží primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová ke schválení...

V ulicích Prahy 6 budou informační stánky k Metropolitnímu plánu

18. dubna 2018 v 08:00

Chcete vědět více o Metropolitním plánu? Pak se neváhejte zastavit u informačních stánků Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha), které budou od začátku května až do konce června rozmístěny po městě.

Praha se opět zapojí do projektu bezplatných obědů

18. dubna 2018 v 07:27

Hlavní město Praha se i v letošním roce zapojí do projektu potravinové pomoci dětem ve vážné sociální nouzi v rámci Operačního programu potravinové a materiální pomoci, který spravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Podání žádosti na dnešním jednání odsouhlasila Rada hlavního...

Další články
Nahoru