Dnes Čtvrtek - polojasno 4°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 21. 1. 2021
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zkouší v -130 stupních vypěstovat plodiny, které by mohly růst i na Marsu
Tak trochu jiná sazenice. Foto: MAstronaut / ČZÚ

Zkouší v -130 stupních vypěstovat plodiny, které by mohly růst i na Marsu

Cílem mise tým biologů a IT specialistů pod vedením mladého vědce Jana Lukačeviče je na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole vypěstovat vybrané plodiny v podmínkách, které simulují život na Marsu. Využívají k tomu speciální technologii zvanou aeroponie. 

Jan Lukačevič (28), který působí v Oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR a spolupracuje mimo jiné i s prestižní NASA, si vybral do svého týmu bioložky Gabrielu Lotovou a Karolínu Pumprovou a IT specialisty Vladimíra Vaverku a Matyáše Černohouse.

mastronaut-czu-b „Náš Marsonaut tým pracuje na experimentu ve speciální aeroponické laboratoři. Zkoušíme najít způsob, jak v extrémním prostředí vypěstovat plodiny, které by zvládly růst ve vesmíru a také na Marsu. Mars je nehostinné místo, kde mohou teploty dosáhnout až –130 stupňů Celsia. Atmosféra je velice řídká a každá kapka vody má nesmírnou cenu,“ říká vědec.

„Naším cílem je získat nové poznatky o nekonvenčních způsobech pěstování rostlin a tím posunout úroveň stávající technologie blíž jejímu použití pro kosmické mise. Projekt Marsonaut má velký přesah. Pěstování rostlin v extrémních podmínkách najde uplatnění i na Zemi v oblastech, které už trpí nebo v budoucnosti budou trpět nedostatkem vody,“ říká Jan Lukačevič.

„Náš projekt je jen malým dílkem v obrovské skládačce. Ale s tím, jak se znovu rozbíhají vesmírné závody a plánuje se brzký návrat na Měsíc a následná cesta na Mars, je Marsonaut relevantnější každým dnem,“ dodává mladý vědec.

Unikátní technologie

mastronaut-czu-a Aeroponie je unikátní technologie pěstování plodin, která nepotřebuje půdu, ale jen vodu. Oproti jiným zemědělským metodám jí spotřebuje jen zlomek a přináší násobně větší výnosy. Je tedy ideálním nástrojem pro planetu Mars, kde bude voda klíčovou komoditou. Aeroponie umožňuje také lepší přístup ke kořenovým systémům rostlin, a proto potřebuje mnohem méně živin. Aeroponická laboratoř je rovněž méně náročná na prostor, jelikož umožňuje rostliny umístit vertikálně a využít tak i stěny budoucí základny na Marsu, případně prostory v hustě obydlených aglomeracích, které trpí nedostatkem zemědělské půdy.

„V aeroponické simulaci se snažíme co nejvěrněji přiblížit podmínkám, které na Marsu panují. To je i důvod, proč byla tato technologie zvolena. Přínosem projektu je primárně výzkum v oblasti pěstebních systémů, ale také aeroponie a její interakce s různými druhy zemědělských plodin. Výstupem budou vědecké publikace zabývající se těmito tématy,“ uvádí Karolína Pumprová, členka týmu.

Plodiny pěstované v laboratoři

V Aeroponické laboratoři se budou pěstovat plodiny, které budou mít pro budoucí astronauty potřebné živiny a zároveň spolu mohou existovat v prostředí laboratoře. Každá plodina si žádá trochu jiný teplotní režim a během vegetačního cyklu jí vyhovuje i jiné osvětlení. Jednou z vybraných rostlin bude salát, jehož semínka jsou speciálního původu.
 


Praha podporuje návrh na zrušení zastropování školkovného

18. ledna 2021 ve 14:39

Hlavní město už v loňském roce aktivně vyslovilo svůj nesouhlas s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. Ty by již brzy mohly přijít o peníze z evropských fondů a novela Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je chce transformovat na jesle. Provozovatelé by navíc touto...

Další články
Nahoru