Dnes Pátek - snih 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 2°C
Pátek 8. 12. 2023
Svátek má Květoslava
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zkoumat dětské čtení bude vědkyně z Univerzity Karlovy
Vědkyně Anežka Kuzmičová. Foto: Vladimír Šigut

Zkoumat dětské čtení bude vědkyně z Univerzity Karlovy

Prestižní grant Evropské rady pro výzkum (ERC) v hodnotě jeden a půl milionu euro získala vědkyně Anežka Kuzmičová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (UK). V pětiletém výzkumném projektu bude zkoumat vztah dětí k informacím a čtení literatury faktu a stala se tak vůbec první držitelkou společenskovědně a humanitně zaměřeného ERC grantu na Univerzitě Karlově. Informoval o tom mluvčí UK Václav Hájek.

Proč si některé děti raději čtou encyklopedie než fikci? Jak literaturu faktu začlenit do vzdělávání a zpřístupnit ji i těm dětem, které ji doma nemají? V pětiletém výzkumném projektu chce čerstvá držitelka prestižního ERC Starting Grantu přinést odpovědi na tyto otázky, ale hlavně zjistit, jak děti vůbec získávají a prožívají informace, o něž se samy zajímají. 

„V ERC projektu půjdeme mnohem dál – naším primárním cílem je zjistit, co to vlastně znamená, když dítě nějaké téma zaujme, co mu to dává ve smyslu prožitků a pocitů. Hlavní zaměření bude na knížky a čtení, ale zabývat se budeme i dalšími způsoby získávání informací, jako je například povídání si, volná hra či poslouchání,“ řekla Anežka Kuzmičová, která za své bádání v oblasti dětského čtení získala v loňském roce také ocenění Neuron.  

„Je to velký úspěch, který otvírá cestu dalším projektům v oblasti společenských a humanitních věd. Stejně jako ve všech dalších vědních oborech je i zde jasně patrné, že snaha, úsilí a neotřelé nápady se vyplácejí,“ sdělil k úspěchu společenskovědně a humanitně zaměřeného výzkumu prorektor pro vědeckou a tvůrčí činnost UK profesor Ladislav Krištoufek.

Výzkumná složka zaměřená na děti bude probíhat jen v českém prostředí, aby šla získaná data snadno propojit a aby neunikal kulturní kontext. Cílem ale bude vytvořit model pro práci kdekoliv jinde.

 „Je neuvěřitelně povzbudivé, že se ERC rozhodlo financovat výzkum založený na participativním přístupu, kdy je dětem daná dost velká autonomie a rozhodovací role – jsou z nich vlastně spolutvůrci výzkumného postupu, což stále nebývá v mnoha odborných kruzích plně respektováno. V tomto projektu navíc zahrneme do výzkumu i rodiče a tvůrce knih, čímž propojíme pohled všech tří hlavních skupin, které se u nás na oběhu literatury faktu podílejí,“ sdělila Anežka Kuzmičová k projektu, který se bude řešit mezifakultně na Fakultě sociálních věd a Filozofické fakultě UK.   

Anežka Kuzmičová, Ph. D.

Vystudovala jazyky a literaturu na Filozofické fakultě UK. Doktorát získala v roce 2013 na Stockholmské univerzitě, kde poté pokračovala jako postdoktorandka. Kromě toho působila například v Anglii, Dánsku či Kanadě. Výstupy z mezioborového výzkumu čtení publikovala s kolegy z patnácti zemí a bezpočtu vědních oblastí od pedagogiky po neurovědu, většinou jako první autorka. Od roku 2020 pracuje na Filozofické fakultě UK, kde vede mezifakultní skupinu Integrální výzkum textu a četby, založenou díky univerzitnímu grantu Primus. Na výzkumech úzce spolupracuje s Markétou Supa z Fakulty sociálních věd UK a dalšími tamními kolegy. V loňském roce získala Cenu Neuron pro nadějné vědce v oboru společenské vědy. 

Zdroj: UK


Autor: Jan Puci

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

Včera v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

5. prosince 2023 v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru