Dnes Sobota - oblacno 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zkoumat dětské čtení bude vědkyně z Univerzity Karlovy
Vědkyně Anežka Kuzmičová. Foto: Vladimír Šigut

Zkoumat dětské čtení bude vědkyně z Univerzity Karlovy

Prestižní grant Evropské rady pro výzkum (ERC) v hodnotě jeden a půl milionu euro získala vědkyně Anežka Kuzmičová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (UK). V pětiletém výzkumném projektu bude zkoumat vztah dětí k informacím a čtení literatury faktu a stala se tak vůbec první držitelkou společenskovědně a humanitně zaměřeného ERC grantu na Univerzitě Karlově. Informoval o tom mluvčí UK Václav Hájek.

Proč si některé děti raději čtou encyklopedie než fikci? Jak literaturu faktu začlenit do vzdělávání a zpřístupnit ji i těm dětem, které ji doma nemají? V pětiletém výzkumném projektu chce čerstvá držitelka prestižního ERC Starting Grantu přinést odpovědi na tyto otázky, ale hlavně zjistit, jak děti vůbec získávají a prožívají informace, o něž se samy zajímají. 

„V ERC projektu půjdeme mnohem dál – naším primárním cílem je zjistit, co to vlastně znamená, když dítě nějaké téma zaujme, co mu to dává ve smyslu prožitků a pocitů. Hlavní zaměření bude na knížky a čtení, ale zabývat se budeme i dalšími způsoby získávání informací, jako je například povídání si, volná hra či poslouchání,“ řekla Anežka Kuzmičová, která za své bádání v oblasti dětského čtení získala v loňském roce také ocenění Neuron.  

„Je to velký úspěch, který otvírá cestu dalším projektům v oblasti společenských a humanitních věd. Stejně jako ve všech dalších vědních oborech je i zde jasně patrné, že snaha, úsilí a neotřelé nápady se vyplácejí,“ sdělil k úspěchu společenskovědně a humanitně zaměřeného výzkumu prorektor pro vědeckou a tvůrčí činnost UK profesor Ladislav Krištoufek.

Výzkumná složka zaměřená na děti bude probíhat jen v českém prostředí, aby šla získaná data snadno propojit a aby neunikal kulturní kontext. Cílem ale bude vytvořit model pro práci kdekoliv jinde.

 „Je neuvěřitelně povzbudivé, že se ERC rozhodlo financovat výzkum založený na participativním přístupu, kdy je dětem daná dost velká autonomie a rozhodovací role – jsou z nich vlastně spolutvůrci výzkumného postupu, což stále nebývá v mnoha odborných kruzích plně respektováno. V tomto projektu navíc zahrneme do výzkumu i rodiče a tvůrce knih, čímž propojíme pohled všech tří hlavních skupin, které se u nás na oběhu literatury faktu podílejí,“ sdělila Anežka Kuzmičová k projektu, který se bude řešit mezifakultně na Fakultě sociálních věd a Filozofické fakultě UK.   

Anežka Kuzmičová, Ph. D.

Vystudovala jazyky a literaturu na Filozofické fakultě UK. Doktorát získala v roce 2013 na Stockholmské univerzitě, kde poté pokračovala jako postdoktorandka. Kromě toho působila například v Anglii, Dánsku či Kanadě. Výstupy z mezioborového výzkumu čtení publikovala s kolegy z patnácti zemí a bezpočtu vědních oblastí od pedagogiky po neurovědu, většinou jako první autorka. Od roku 2020 pracuje na Filozofické fakultě UK, kde vede mezifakultní skupinu Integrální výzkum textu a četby, založenou díky univerzitnímu grantu Primus. Na výzkumech úzce spolupracuje s Markétou Supa z Fakulty sociálních věd UK a dalšími tamními kolegy. V loňském roce získala Cenu Neuron pro nadějné vědce v oboru společenské vědy. 

Zdroj: UK


Autor: Jan Puci

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru