dnes
Neděle - skorojasno
33°C
zítra
Pondělí - jasno
33°C
pozítří
Úterý - skorojasno
26°C
Zkoumáme dopad naší hudby na orgány v lidském těle, říká Jana Uriel Kratochvílová
Jana Kratochvílová s dalšími členy kapely Illuminati.ca, Jiří George Hrubešem (vlevo) a Pavlem Trnavským. Foto: autor

Zkoumáme dopad naší hudby na orgány v lidském těle, říká Jana Uriel Kratochvílová

Zpěvačka, textařka a skladatelka Jana Kratochvílová vystoupí ve středu 26. dubna s kapelou Illuminati.ca v Městské knihovně na Mariánském náměstí. Se serverem Pražský patriot si povídala nejen o tomto koncertu, na kterém představí nové album.

Koncert

Vstupenky na koncert kapely Illuminati.ca s Janou Uriel Kratochvílovou, který se uskuteční v Městské knihovně na Mariánském náměstí ve středu 26. dubna od 19:30, si můžete koupit zde.

Internetové stránky kapely Illuminati.ca: http://illuminatica.wixsite.com/illuminatica

Každý rok v Městské knihovně představíte nějakou novinku. Na co se mohou těšit návštěvníci koncertu, který se uskuteční za pár dní?
Hlavně na samostatný koncert quantum rockové kapely Illuminati.ca, ve které hraje Robert David Pavlík, Honza Pokki Pokorný, Jiří George Hrubeš, Pavel Trnavský a já. Už se z těch našich koncertů v knihovně na Mariánském náměstí stala téměř okultně-šamanská záležitost. Zahrajeme některé známé hity, jako například V stínu kapradiny, Publikum tvé jsem já či Copánky, ale především představíme album Mantrum Illuminum, které má stejný název jako hudební věda, kterou na něm představujeme posluchačům. Spočívá v tom, že zkoumáme dopady naší hudba na lidskou DNA a spící části mozku. Víme, jaké tóny mají vliv na konkrétní orgány v těle. Naše hudební věda studuje frekvence tónů a jejich dopad na zdraví.
 
Nedávno jste řekla, že principem všeho jsou vibrace. Jak to myslíte?
Toto tvrdil už před sto lety Nikola Tesla. Když to pochopíme, tak se pohneme dopředu. Náš quantum rebel rock dělá vibrace.

jk-live5-nahled Jelikož poslední dobou představujete za rok zhruba až tři nové desky, přijde letos po Mantrum Illuminum ještě další?
Ano, na konci roku vydáme rockové album Ruby Rose Mayham, to bude super quantum rebel rock.

Proč jste si pro dubnový koncert vybrali knihovnu? Nezdá se mi to jako ideální prostředí.
Asi narážíte na to, že lidé zde sedí na sklápěných sedačkách, ale hudbu si přece můžete vychutnat v sedě, leže stejně jako ve stoje. Jednou nás sem pozvali a stala se z toho jakási tradice. A že jde o kinosál? Budeme tam mít i videoprojekci, tak se to hodí.
 
Přes tvář nosíte při koncertech roušku, na hlavě se vám už objevil tank, dinosaurus, meč, traktor či třeba potápěčská helma. Proč?
A proč ne? Je to součástí naší image. Jelikož máme dobré zvukaře, tak i když si nasadím cokoli na hlavu, zpěv to nijak nezkresluje. Vím, že tím některé lidi vytáčím, ale měli by si zvyknout a neodsuzovat mě za to. Po ZZ Top přece také nikdo nechce, aby se oholili. Stejně jako po členech kapely Kiss, aby se odlíčili.
 
uriel-pa-nahled Občas kritizujete média za to, jak o vás referují. Jaká největší lež se o vás v poslední době objevila?
Že jsem na drogách, zkouřená a blázen. Drogy neberu, nekouřím a nebrala jsme ani třeba prášky na bolení hlavy. Já i členové kapely známe texty, nepotřebujeme žádné čtečky. Myslíte, že se tak chovají blázni?
 
Vystupujete nejen v Česku, ale i na Slovensku. Vnímáte mezi publikem rozdíl?
Ani bych neřekla, snad jen že na Slovensku chodí zatím přeci jen víc lidí. V obou zemích máme fanoušky mnoha generací. Co nás těší, že je velký počet mladých návštěvníků koncertů, třeba už od patnácti let. Ti velmi oceňují naší progresivitu.

Zatím nejste moc vidět na letních festivalech. Proč? Změní se to?
Máte pravdu, že vystupujeme na spíše menších lokálních festivalech. Organizátoři těch větších se nás bojí, mají předsudky. Ty jsou u nás hlavně vůči zpěvačkám. Očekává se od nich, aby byly hlavě úhledné a sexy. Když přijde někdo s rohy a kříži na těle, rozčílí je to. Naše síla a originalita jim nevoní. Přitom jedním z posláním umělců je ukazovat nové cesty, o což se my snažíme.

illuminatica2-2-nahled


Obrazy plné barev a ženských postav honduraské malířky Leticie Banegas poprvé v Praze

Včera v 07:02

Latin Art Gallery, která již pět let prezentuje to nejlepší z latinskoamerického současného umění, na výstavě s názvem Sny a kořeny představuje práce honduraské malířky Leticie Banegas. Pozoruhodné portréty žen zářící barvami jsou v Latin Art Gallery k vidění do 10. září. Galerie sídlí...

The Plastic People of the Universe oslaví 50. let v Atriu na Žižkově

17. srpna 2018 ve 20:51

Legendární skupina The Plastic People of the Universe – Josef Janíček, Vratislav Brabenec, Jaroslav Kvasnička, Johnny Judl jr., David Babka, oslaví 21. srpna ve 20 hodin speciálním komorním koncertem 50 let existence v kapli žižkovského Atria na adrese Čajkovského 12. Koncert pořádá příspěvková...

Iva Bittová s Čikori zahraje ve Stromovce

16. srpna 2018 v 08:12

Královna české avantgardy, která boří hranice mezi jednotlivými žánry, Iva Bittová a Čikori nahráli jedno z nejlepších alb české alternativně-jazzové scény. V Tiskárně na Vzduchu vám ho zahrají naživo ve středu 29. srpna od 19:30 hodin. Lístky je možné koupit v předprodeji...

Národní památník na Vítkově otevírá dvě nové výstavy k výročí okupace

16. srpna 2018 v 07:10

Naše země v letošním roce slaví hned několik významných výročí. Jedním z nich je i výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy ze srpna roku 1968. Události z této doby se rozhodlo Národní muzeum připomenout dvěma novými výstavami v Národním památníku na Vítkově s názvem Neznámá hrdinka od rozhlasu a...

Jiří Kolář: Úšklebek století

15. srpna 2018 v 09:57

Výstava Jiřího Koláře Úšklebek století se zaměřuje na takový výběr Kolářových prací, který v propojení s jeho básnickým dílem naznačuje, jak neortodoxně dovedl Kolář umělecky formulovat svůj účastný komentář ke světu.

Výstava v Galerii 1 ještě deset dní

15. srpna 2018 v 07:14

Do 25. srpna můžete v Galerii 1 zhlédnout výstavu „Léto Kamila Lhotáka“, kterou pro milovníky díla tohoto jedinečného malíře a kreslíře připravily městská část Praha 1 a Spolek přátel Kamila Lhotáka.

Léta naděje rychle pominula. Výstava v Galerii pod radnicí

14. srpna 2018 v 08:31

Výstava s názvem 1968 Praha 3 – Léta naděje rychle pominula… připomínající nejenom již známé, celopražské události během srpna ´68 a bezprostředně po něm, ale především originálně zpracovaná výstavní koncepce zachycující toto období československých dějin v rámci událostí v Praze 3. Některé dosud...

Praha 6 zve na vernisáž výstavy k 50. výročí okupace Československa 1968

14. srpna 2018 v 07:45

Výstavu, která bude rozmístěna po celé Dejvické třídě od Vítězného náměstí až k metru Hradčanská, vytvořila Praha 6 společně s Post Bellum o. p. s. Vernisáž bude věnována také druhé výstavě, kterou pořádá radnice souběžně ve spolupráci s Národní...

Koncert v Centrálním parku

12. srpna 2018 v 07:27

Akce pro celou rodinu pod záštitou starosty Prahy 13 Davida Vodrážky se koná v Praze 13 v neděli 2. září již po sedmnácté.

Další články
Nahoru