Dnes Úterý - jasno 10°C
Zítra Středa - polojasno 8°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zkolaboval při jízdě, vypadal jako spáč. Gentleman silnic jel naštěstí kolem
Záchrana života probíhala přímo na vozovce. Zdroj fotografie: Policie ČR

Zkolaboval při jízdě, vypadal jako spáč. Gentleman silnic jel naštěstí kolem

Když na začátku listopadu převzal Arnošt Kolman ocenění Gentleman silnic, opět se mu vybavily okamžiky ze soboty 9. října, kdy se kolem dvaadvacáté hodiny vracel z práce. Na Štěrboholské spojce v jednom pruhu stálo odstavené auto a v něm seděl muž, který byl v bezvědomí. Svou duchapřítomností Kolman řidiči zachránil život, díky čemuž se o pár týdnů později stal již 206. držitelem titulu Gentleman silnic. 
gentleman-silnic

Gentleman silnic. Foto: Policie ČR

Na Štěrboholské spojce, po které jedou řidiči mezi Pražským a Městským okruhem, bývá zpravidla silný provoz. Nicméně o víkendu pozdě večer je cesta o poznání klidnější. Když tak v sobotu 9. října v jednom z pruhů důležité komunikace zastavilo auto, naštěstí nedošlo k nehodě. Přesto šlo o život. 

„Zarazilo mě, že auto stálo uprostřed vozovky, navíc nemělo ani zapnutá výstražná světla. Napadlo mě, že si tam někdo hraje s mobilním telefonem, nebo se třeba snaží nastavit navigaci,“ vzpomíná Arnošt Kolman na moment, kdy jel domů z práce po Štěrboholské spojce, když si v jednom z jízdních pruhů všiml stojícího auta.

Zkusil řidiče probliknout dálkovými světly, ten ale nijak nereagoval. „Chtěl jsem zjistit, co se vlastně děje. Pomalu jsem k vozidlu dojel, podíval jsem se dovnitř a uviděl jsem podivně zkrouceného pána,” popisuje nepříjemnou situaci. Řidič se nehýbal a vypadal, jako kdyby spal. Ve skutečnosti se mu ale zastavilo srdce.

„Hned jsem běžel pro telefon a zavolal záchranku,“ vzpomíná Arnošt Kolman. Bezvládného muže vytáhl ven z vozu a dle pokynů operátorky tísňové linky zahájil resuscitaci. K záchraně se připojil další svědek a vždy, když tomu druhému docházely síly, vystřídali se.  

„Zahájení laické první pomoci ještě před příjezdem profesionálních záchranných složek je v takových situacích klíčové,” zdůrazňuje tisková mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. 

Masáž srdce prováděli oba muži až do příjezdu policejní hlídky. Poté převzal oživování jeden z policistů, zatímco jeho kolega připravoval přenosný defibrilátor. Zanedlouho dorazila na místo také sanitka. 

Arnoštovi Kolmanovi tato doba ale připadala jako věčnost. „Fyzicky se to dalo zvládnout, protože jsme se střídali. Nicméně psychicky to bylo neskutečně náročné,“ vzpomíná zachránce. Díky jeho pohotovému zásahu se podařilo přivést muže zpět k životu. „Byl to skvělý pocit,“ přiznává s úsměvem na tváři.

Za tento odvážný čin byl oceněn titulem Gentleman silnic. „Opět se ukázalo, jak je důležité mít alespoň základní znalosti první pomoci. Můžeme se každý sám sebe zeptat, zda bychom v podobné situaci věděli, jak zraněného člověka oživovat. Pan Kolman to dokázal. Svým jednáním zachránil lidský život, to hovoří za vše,” říká Ivana Buriánková, ředitelka projektu Gentleman silnic. 

 „Pokud by nereagoval na vzniklou situaci, nezavolal na tísňovou linku a neposkytl řidiči první pomoc, bylo by dnes v několika rodinách všechno jinak! Přál bych si, aby i tento příběh inspiroval ostatní účastníky silničního provozu a připomněl jim, že lhostejnost v mezilidských vztazích nemá co dělat. Velmi si vážím každého, kdo pomáhá, protože do nesnází se může kdykoliv dostat každý z nás,” dodává Tomáš Lerch, ředitel Krajského ředitelství hlavního města Prahy.


Autor: Karel Netolický

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Dnes v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Dnes v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Dnes v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

Včera v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

Včera v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

Včera v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Praha 14: Retro Party na Plechárně

30. září 2022 v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Praha 2 podporuje recyklaci starých telefonů

30. září 2022 v 09:56

Radnice Prahy 2 se zapojuje do podzimní kampaně neziskového projektu REMOBIL s názvem 100 gramů pro přírodu. Staré a nepotřebné mobilní telefony budou moci občané od 3. do 21. října odevzdat jak v prostorách úřadu městské části, tak i v místní knihovně na Vinohradské...

Dobrobazar: Darujte druhý život nevyužitým věcem

30. září 2022 v 07:29

Výtěžek z prodeje podpoří komunitní život Dolních Měcholup a okolí, akce se koná 8. října.

Zbraslav ožije festivalem ZbrasLOVE

30. září 2022 v 07:17

Široké spektrum kulturních, kreativních a komunitních programů čeká již tento pátek 30. září na všechny obyvatele a návštěvníky pražské Zbraslavi, kde se vůbec poprvé uskuteční pouliční festival ZbrasLOVE. 

Další články
Nahoru