Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Zkolaboval při jízdě, vypadal jako spáč. Gentleman silnic jel naštěstí kolem
Záchrana života probíhala přímo na vozovce. Zdroj fotografie: Policie ČR

Zkolaboval při jízdě, vypadal jako spáč. Gentleman silnic jel naštěstí kolem

Když na začátku listopadu převzal Arnošt Kolman ocenění Gentleman silnic, opět se mu vybavily okamžiky ze soboty 9. října, kdy se kolem dvaadvacáté hodiny vracel z práce. Na Štěrboholské spojce v jednom pruhu stálo odstavené auto a v něm seděl muž, který byl v bezvědomí. Svou duchapřítomností Kolman řidiči zachránil život, díky čemuž se o pár týdnů později stal již 206. držitelem titulu Gentleman silnic. 
gentleman-silnic

Gentleman silnic. Foto: Policie ČR

Na Štěrboholské spojce, po které jedou řidiči mezi Pražským a Městským okruhem, bývá zpravidla silný provoz. Nicméně o víkendu pozdě večer je cesta o poznání klidnější. Když tak v sobotu 9. října v jednom z pruhů důležité komunikace zastavilo auto, naštěstí nedošlo k nehodě. Přesto šlo o život. 

„Zarazilo mě, že auto stálo uprostřed vozovky, navíc nemělo ani zapnutá výstražná světla. Napadlo mě, že si tam někdo hraje s mobilním telefonem, nebo se třeba snaží nastavit navigaci,“ vzpomíná Arnošt Kolman na moment, kdy jel domů z práce po Štěrboholské spojce, když si v jednom z jízdních pruhů všiml stojícího auta.

Zkusil řidiče probliknout dálkovými světly, ten ale nijak nereagoval. „Chtěl jsem zjistit, co se vlastně děje. Pomalu jsem k vozidlu dojel, podíval jsem se dovnitř a uviděl jsem podivně zkrouceného pána,” popisuje nepříjemnou situaci. Řidič se nehýbal a vypadal, jako kdyby spal. Ve skutečnosti se mu ale zastavilo srdce.

„Hned jsem běžel pro telefon a zavolal záchranku,“ vzpomíná Arnošt Kolman. Bezvládného muže vytáhl ven z vozu a dle pokynů operátorky tísňové linky zahájil resuscitaci. K záchraně se připojil další svědek a vždy, když tomu druhému docházely síly, vystřídali se.  

„Zahájení laické první pomoci ještě před příjezdem profesionálních záchranných složek je v takových situacích klíčové,” zdůrazňuje tisková mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. 

Masáž srdce prováděli oba muži až do příjezdu policejní hlídky. Poté převzal oživování jeden z policistů, zatímco jeho kolega připravoval přenosný defibrilátor. Zanedlouho dorazila na místo také sanitka. 

Arnoštovi Kolmanovi tato doba ale připadala jako věčnost. „Fyzicky se to dalo zvládnout, protože jsme se střídali. Nicméně psychicky to bylo neskutečně náročné,“ vzpomíná zachránce. Díky jeho pohotovému zásahu se podařilo přivést muže zpět k životu. „Byl to skvělý pocit,“ přiznává s úsměvem na tváři.

Za tento odvážný čin byl oceněn titulem Gentleman silnic. „Opět se ukázalo, jak je důležité mít alespoň základní znalosti první pomoci. Můžeme se každý sám sebe zeptat, zda bychom v podobné situaci věděli, jak zraněného člověka oživovat. Pan Kolman to dokázal. Svým jednáním zachránil lidský život, to hovoří za vše,” říká Ivana Buriánková, ředitelka projektu Gentleman silnic. 

 „Pokud by nereagoval na vzniklou situaci, nezavolal na tísňovou linku a neposkytl řidiči první pomoc, bylo by dnes v několika rodinách všechno jinak! Přál bych si, aby i tento příběh inspiroval ostatní účastníky silničního provozu a připomněl jim, že lhostejnost v mezilidských vztazích nemá co dělat. Velmi si vážím každého, kdo pomáhá, protože do nesnází se může kdykoliv dostat každý z nás,” dodává Tomáš Lerch, ředitel Krajského ředitelství hlavního města Prahy.


Autor: Karel Netolický

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

Včera v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

Včera v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

Včera v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

Včera v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Čarodějnice Prahy 14

Včera v 06:44

V Parku U Čeňku se v neděli 30. dubna od 14 do 22 hodin budou pálit čarodějnice. Pro děti jsou připraveny malování na obličej a skákací loď, dospělí se mohou těšit na Pavla Čadka a ve 21 hodin vystoupí VOXEL. Na místě budou čtyři ohniště na opékání buřtů. Vstup je...

Komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově

20. března 2023 v 17:54

Komentované prohlídky Starého židovského hřbitova na Žižkově v Mahlerových sadech, který sloužil v mezidobí let 1787–1890 jako hlavní pohřebiště pražské židovské obce, se můžete účastnit v neděli 26. března v 16 hodin.

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

20. března 2023 v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

20. března 2023 v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Praha 11 hledá letošní kandidáty na ocenění

20. března 2023 v 08:14

Praha 11 již tradičně oceňuje významné osobnosti Jižního Města udělením čestného občanství nebo Ceny městské části Prahy 11. Projevuje tak uznání občanům, skupinám, významným osobnostem a hostům za příkladný počin v oblasti vzdělávání, sportu, kultury nebo veřejného života. Do 30. dubna 2023 mohou...

Další články
Nahoru