dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - skorojasno
5°C
pozítří
Středa - zatazeno
9°C
Žižkovský „náklaďák“ ožije festivalem Nádraží LETÍ
Ilustrační foto: archiv

Žižkovský „náklaďák“ ožije festivalem Nádraží LETÍ

Festival „Nádraží LETÍ“ má za cíl interaktivním způsobem představit a přiblížit prostory Nákladového nádraží Žižkov. Program zahájí ve čtvrtek 17. října divadelní site-specific promenáda Hra o Nádraží v režii Ivo Kristiána Kubáka, po kterém zahraje žižkovská kapela United Gypsy Crew. Během víkendu 19. a 20. října pak vypukne multižánrový festival, který nabídne pestrý program.

Kromě divadelních představení se diváci mohou těšit na koncerty, dílny, městskou bojovku, parkour, videomapping a mnoho dalšího. Projekt je součástí Dnů žižkovského kulturního dědictví, jehož letošní téma je „Památky v novém“. Vstup na všechny akce je zdarma.

Divadlo LETÍ se zaměří právě na prostor Nákladového nádraží Žižkov, které bylo letos vyhlášeno kulturní památkou. Bývalý sklad „B“ v parteru severního křídla „ožije“ uměleckými produkcemi. Chybět nebude originální mobilní bar s občerstvením.

„LETÍ pravidelně realizuje projekty v netradičních prostorech. Areál žižkovského nádraží nás okouzlil od první chvíle, co jsme ho měli možnost navštívit, a proto jsme se rozhodli zde zorganizovat festival, na kterém představíme nejenom naše inscenace, ale také aktivity spřátelených subjektů,“ říká Magdaléna Zelenková, ředitelka Divadla LETÍ.

Projekt by měl prověřit a potvrdit potenciál prostoru Nákladového nádraží Žižkov pro pořádání takového druhu kulturních akcí, kde se architektonická jedinečnost prostoru, jeho historie i neopakovatelná atmosféra, stávají jejich důležitou samostatnou složkou.

V areálu se bude hrát městská bojovka

festival-nadrazi-leti-zizkov-1-nahled Divadlo LETÍ představí textovou, vizuální a hudební instalaci iPlay rakouského dramatika Bernharda Studlara. V neděli 20. října pak LETÍ předvede pod souhrnným názvem Hry o Nádraží nejlepší krátké hry vzniklé v letní dramatické soutěži Centra současné dramatiky, které formou site-specific promenády nastuduje Ivo Kristián Kubák a Marie Nováková (výběr všech devíti her bude možné shlédnout již 17.října od 19.30 v delším pásmu).

Na festivalu se také představí Buchty a loutky, DAMÚZA, chybět nebudou výtvarné a sítotiskové dílny. Pod taktovkou uskupení I SPY budou moci diváci pomocí oblíbeného formátu „městské bojovky“ odhalit různá zákoutí tohoto areálu. In Motion prostřednictvím městského parkouru doslova rozhýbou celé nádraží. VJská skupina LUNCHMEAT předvede na fasádě světelnou instalaci. Večerní program bude v režii IMCyber & Ollie a electroswingu.

„Do projektu jsou zapojeny organizace s celopražským dosahem, spolupracujeme ale také s místními iniciativami jako je například nízkoprahový klub R-mosty, který na Nádraží přiveze svou graffiti dodávku, jenž bude sloužit jako chill-out zóna, dále pak na místě uspořádá fotbálkový turnaj,“ říká Diana Vávrová, PR manažerka LETÍ.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru