Dnes Úterý - zatazeno 8°C
Zítra Středa - obcasny-dest 7°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Žižkovská ulice patřila na jeden den jen dětem

Praha 3 společně s dalšími čtyřmi organizacemi uspořádala první ročník sousedské akce UŽIJ SI ULICI! Konala se ve středu 24. května odpoledne zejména přímo na ulici U Zásobní zahrady, jako i v přilehlých zahradách organizací IC Zahrada, MŠ U Zásobní zahrady, MŠ Paleček a Základní škola Zahrádka.

Praha 3 si uspořádáním akce UŽIJ SI ULICI! klade za cíl vyzkoušet, jak je možné využívat veřejný prostor mezi mateřskými či základními školami, který je ale k pohybu dětí běžně nedostupný. ¨

„Chceme děti motivovat k chůzi a udělat ulice takovými, aby si ten pohyb mohly užívat,“ říká místostarostka Prahy 3 Nikol Marhounová (Piráti), která má v gesci oblast sociální, zdravotní a prorodinné politiky.

Návštěvníky čekala řada dětských atrakcí a her, tvořivé dílny, kolotoče, sportovní aktivity, a opravdu pestrá nabídka nejrůznějšího občerstvení. Za účelem konání této akce byl pro běžný provoz uzavřen západní konec ulice U Zásobní zahrady a na den byla zrušena zdejší parkovací místa. Vzniklý prostor pak zdejší organizace proměnily v uliční akci, jejichž tradici by Praha 3 ráda založila. 

S nápadem uspořádat sousedskou akci UŽIJ SI ULICI! přišla místostarostka Marhounová. „Denně tudy procházím, když vodím syna do školky. Často mě napadala myšlenka, že tu jsou čtyři zařízení pro děti, která jsou jak od ulice oddělena plotem. V ulici na úzkém chodníčku není prostor, aby se zdejší děti setkávaly. A tak jsme si společně řekli, že to zkusíme změnit. A bylo opravdu skvělé vidět, jak to může vypadat, když se ulice alespoň na den dá k dispozici dětem,“ vysvětlila Marhounová.

V ulici byla po dobu 12 hodin zrušena celkem dvacítka parkovacích míst a svůj stánek na akci měl i projekt Pěšky městem. Ten zde představil svůj plán transformace ulice v takovou, která bude reflektovat zdejší podmínky. Návrh například obsahuje zjednosměrnění ulice nebo srovnání úrovní povrchu vozovky a chodníků z důvodu zvýšení bezbariérovosti.


Autor: Hla

Kino Lucerna hostí festival japonského filmu

Včera ve 13:51

Sedmnáctý ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem Postupujte podle instrukcí probíhá do 3. března v Kině Lucerna. Představí Japonsko a svět jeho specifických pravidel, přinese i oblíbené workshopy, kde si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet ryze japonské dovednosti. Všechny...

Praha 1: Protipovodňové cvičení na ochranu Žofína

Včera v 08:16

Praha 1 a Jednotka SDH Praha 1 zvou na protipovodňové cvičení ochrany Žofína.

Smetana Party na piazzettě

Včera v 07:57

Na piazzettě Národního Divadla se bude 2. března slavit 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany. Z Národního divadla na velkoplošnou obrazovku bude živě přenášen slavnostní koncert Smetana Gala.

Exkurze na Bubenečské nádraží

Včera v 07:14

Vlaky na druhém nejstarším nádraží v Praze nestaví už 10 let. Brzy se do jeho prostor opět vrátí společenský ruch. Prohlédněte si proměnu bývalé nádražní budovy ve víceúčelové společenské centrum ještě dříve, než budou zrekonstruované prostory oficiálně...

Praha 4: Setkání na téma výstavby linky metra D

Včera v 06:48

Ve středu 28. února proběhne veřejné setkání na téma výstavby linky metra D a k tomu navázanému rozvoji Dolní Krče.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

20 dní v Mariupolu

26. února 2024 v 10:26

Dokumentární snímek 20 dní v Mariupolu (UA, EN, CZ, EN), který můžete vidět 29. února v Kině 35, byl je nominovaný na Oscara. Po filmu následuje diskuse s odborníky.

Čištění šachet na Vojířově rybníčku

26. února 2024 v 09:54

V týdnu do 26. února proběhne čištění dvou stávajících betonových šachet na Vojířově rybníčku na Petříně.

Velikonoce 2024 na Patnáctce

26. února 2024 ve 03:30

Radnice patnáctí městské části zve na Velikonoce na Patnáctce.

Jak na dokumenty. Přednášky v sále seniorů DPS

25. února 2024 ve 12:49

Na cyklus přednášek týkajících se dokumentů v digitální podobě a práce s nima zve radnice Prahy 15. 

Praha 4 podpořila cvičení na podporu lidí s roztroušenou sklerózou

25. února 2024 v 10:48

Starosta Ondřej Kubín (ODS) poskytl záštitu 13. ročníku MaRS maratonu. 24hodinový charitativní maraton cvičení pro lidi s roztroušenou sklerózu proběhne 22. – 23. března.

Den Vltavy 2024

24. února 2024 v 08:32

Vševltavský spolek chystá i letos Den Vltavy. Již tradičně se akce koná první jarní dny jako symbolické otevření lodní sezóny na Vltavě, tentokrát v neděli 17. března od 9 do 16 hodin.

Další články
Nahoru