dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - polojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
6°C
Pražská politika

Žižkovská školička. První dětská skupina pro sociálně znevýhodněné děti

Praze 3 se podařilo s úspěchem využít projekt dětské skupiny pro děti pocházející ze sociálně znevýhodněného prostředí. Projekt Žižkovská školička, který financuje městská část Praha 3 a probíhá ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí, začal od března fungovat na ZŠ Havlíčkovo náměstí.

 „Na naší škole již 15 let fungují přípravné třídy, kterými se snažíme překlenout úskalí počátku školní docházky dětí přicházejících z méně podnětného rodinného nebo sociálně znevýhodněného prostředí. Tutéž péči jsme chtěli ale poskytnout i mladším dětem, protože čím dříve si děti dovednosti osvojí, tím lehčí pro ně bude nástup do školy,“ vysvětluje ředitelka školy Irena Meisnerová.

Podporu při zřízení dětské skupiny našlo vedení školy v projektu ministerstva práce a sociálních věcí, které provozuje od roku 2011 dětskou skupinu pro rodiče svých zaměstnanců. 

Připojení k projektu vyplynulo z praktických potřeb školy, která se nachází v lokalitě staré zástavby Žižkova, pro niž je typická velká koncentrace romské populace a dětí ze sociálně slabých rodin. „Léta praxe nám ukazují, že děti z takového prostředí jsou v rámci základního školství dobře vzdělavatelné za předpokladu, že mají dostatek času na osvojení si všech návyků a dovedností. Proto jsme velmi uvítali možnost připojit se k projektu dětské skupiny, která poskytuje péči dětem již od tří let,“ pokračuje Irena Meisnerová.

Dětská skupina, kterou navštěvují děti od 3 do 5 let a působí v ní jeden pedagogický pracovník spolu s asistentem, může poskytnout péči maximálně 12 dětem. „V současné době – po třinácti dnech od zahájení jejího fungování -  je  kapacita naplněna, což svědčí o velkém zájmu ze strany rodičů o tento způsob předškolní péče o děti,“ doplňuje zástupkyně starostky pro sociální oblast Miroslava Oubrechtová.

Projekt Žižkovská školička funguje ve spolupráci se zahraničními partnery z Rakouska a Německa. „Uvítali jsme, jak rychle se ho na škole podařilo uvést do života. Očekáváme, že vyústěním projektu budou návrhy na jeho zapracování do české legislativy,“ dodala po návštěvě dětské skupiny na ZŠ Havlíčkovo náměstí Barbora Matušů z odboru sociální a rodinné politiky ministerstva práce a sociálních věcí.


Další články
Nahoru