Dnes Úterý - zatazeno 19°C
Zítra Středa - bourky 17°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Žižkovská nemocnice nabídne ambulance lékařů a 75 lůžek
Nemocnice sv. Kříže Žižkov. Foto: nskz.cz

Žižkovská nemocnice nabídne ambulance lékařů a 75 lůžek

Nemocnice svatého Kříže na pražském Žižkově, která se nyní za provozu opravuje, nabídne ambulance lékařů i lůžková oddělení. Cílem kompletní rekonstrukce je vznik moderního zdravotnického zařízení. Rekonstrukce historické budovy zatím stála asi 40 milionů korun a další opravy v řádu desítek milionů jsou v plánu. Budova, kterou do svého vlastnictví získal řád Milosrdných sester sv. Kříže v restituci v roce 2019, byla do začátku oprav ve špatném stavu. Novinářům to včera řekl ředitel nemocnice Tomáš Krajník.

„Klademe si za cíl, že chceme mít diagnostickou část a polikliniku. To chceme rozvinout do základní soběstačnosti," řekl Krajník, který je ředitelem nemocnice na Žižkově a jednatelem firmy Nemocnice svatého Kříže Žižkov. Firma je podle mluvčího nemocnice Radka Pešouta vlastněná dvěma společníky, a to Českou provincií Kongregace Milosrdných sester sv. Kříže a společností Curafides. Ta je podle mluvčího plně vlastněná subjekty katolické církve.

V plánu tak od roku 2019, kdy řád budovu převzal a začal nemocnici provozovat, je podle Krajníka v nemocnici vybudovat ambulantní část a lůžková oddělení. Před rokem 2019 byla v historické budově na Žižkově léčebna dlouhodobě nemocných, na následnou péči se chce zdravotnické zařízení podle Krajníka orientovat i nyní pod novým provozovatelem. „Plánujeme navíc posílení rehabilitace pacientů,“ nastínil plány Krajník.

Lůžková oddělení následné, rehabilitační a ošetřovatelské péče jsou umístěná v dalších čtyřech patrech budovy v Kubelíkově ulici a čítají celkem 75 lůžek. V ambulantní části v prvním patře nemocnice zatím vznikly ordinace kardiologa, pneumologa, chirurga, gastroenterologa a interní ambulance.

Většina prostor byla podle mluvčího nemocnice Radka Pešouta v minulých letech pod dohledem památkářů a za částečného provozu zdravotnického zařízení opravená a vybavená potřebnými přístroji a zařízením pro zdravotnický personál a pacienty.

V dalším roce je v plánu mimo jiné rekonstrukce přízemí budovy, kde vznikne bezbariérový vstup do zdravotnického zařízení na Žižkově a vstupní hala s recepcí. V devítipodlažní budově bude rovněž lékárna a v podzemních patrech kuchyně. Připravené pokrmy by se podle plánů nemocnice měly nabízet i veřejnosti.

Dům v Kubelíkově ulici byl postavený ve dvacátých letech 20. století, aby sloužil jako noclehárna pro ženy. Kongregace milosrdných sester svatého Kříže dům koupila v roce 1936 a působila v něm s přestávkami do padesátých let minulého století.

Po vyvlastnění bylo v objektu zřízeno sociální lůžkové zařízení Obvodního ústavu národního zdraví Praha 3. Od roku 1994 do roku 2019 byla v budově léčebna dlouhodobě nemocných, kterou provozovala firma SDI. Kongregace milosrdných sester svatého Kříže objekt znovu získala v roce 2019.


Autor: ČTK

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Dnes v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru