dnes
Úterý - zatazeno
3°C
zítra
Středa - skorojasno
2°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
6°C
Žižkovská Klinika se cítí v ohrožení, sociální centrum bude demonstrovat před Strakovkou
Jedna z loňských akcí na podporu sociálního centra Klinika. Foto: archiv

Žižkovská Klinika se cítí v ohrožení, sociální centrum bude demonstrovat před Strakovkou

Kolektiv autonomního sociálního centra Klinika na pražském Žižkově Kliniky pořádá ve středu 8. dubna od 19 hodin demonstraci před Strakovou akademií, ve které sídlí Úřad vlády. 

„Vláda bude na svém středečním zasedání projednávat vyjmutí objektu v Jeseniově 60 z procesu privatizace. Pro stávající obyvatele a příznivce centra Klinika to ale znamená přímé ohrožení. O areál by se v takovém případě mohly přihlásit státní agentury,“ uvedli organizátoři protestu.

Například Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která již o Kliniku projevila zájem. „Žádáme vás, abyste zvážili a nejlépe podpořili odklad ukončení privatizačního řízení objektu v Jeseniově 60 a iniciovali další jednání o celé věci do doby, než se nalezne přijatelné řešení pro obě strany, Kliniku i GIBS,“ píše kolektiv Klinika v otevřeném dopisu adresovaném členům vlády.

Kolektiv Kliniky se nezastává procesu privatizace, ani si nemyslí, že stát by měl žižkovskou budovu, která roky chátrala, prodat. „Těch pár týdnů, které na Klinice jsme, ale ukázalo, že tento prostor má smysl a obrovský potenciál. Nenechme jej zaniknout,“  vyzývá mluvčí kolektivu Tadeáš Polák.

Squatteři obsadili roky prázdný a chátrající objekt bývalé Kliniky na konci listopadu loňského roku. Po deseti dnech, kdy se na Klinice odehrála řada koncertů, přednášek či promítání, ji vyklidila policie. Po řadě demonstrací a politických jednání na nejrůznějších úrovních byly zástupcům Kliniky 2. března letošního roku předány klíče a byla s nimi podepsána smlouva o zapůjčení objektu na jeden rok. Klinika od té doby žije nanovo.

„Naplno běží projekt komunitní zahrady, ve kterém se angažuje stále více lidí ze sousedského okolí. Proběhla sousedská slavnost, na kterou přišlo kolem dvou set lidí, uskutečnilo se promítání pro děti a koncert. A v přípravě jsou desítky dalších akcí v nejbližších týdnech," vypočítává Tadeáš Polák a dodává: „O využití areálu by měli rozhodovat i lidé, kteří žijí v jeho okolí. My zde podporu cítíme, Kliniku děláme bez dotací a grantů, jen díky podpoře ´zdola´.“


Architektura pro Prahu. Výstavu najdete na radnici

Dnes v 08:36

Až do 30. března můžete vidět v atriu radnice MČ Praha 13 výstavu Architektura pro Prahu. Výstava je přístupná v úředních hodinách radnice.

Staročeský velikonoční jarmark 2018 v Toulcově dvoře

Dnes v 08:26

Tradiční jarní setkání s přírodou, tradicemi, řemesly a řemeslníky v sobotu 24. března.

Kup si vohoz ve Vnitroblocku

Dnes v 08:03

Nemáte co na sebe? Přijďte v sobotu do Vnitroblocku pro originální kousky z druhé ruky.

Český hydrometeorologický ústav slaví a otevře dveře

Dnes v 07:58

Český hydrometeorologický ústav zve na Den otevřených dveří, který se koná u příležitosti Světového dne vody a Světového meteorologického 24. března od 9 do 14 hodin v Praze-Komořanech a Praze Libuši.

Ve Staré čistírně odpadních vod oslaví Světový den vody

Dnes v 07:40

V sobotu 24. března se od 10 do 21 hodin se můžete podívat do Staré čistírny odpadních vod v Praze 6 – Bubenči. Čekají vás prohlídky areálu, výukové hry i výstup na komín.

Dyzajn market Jaro 2018

Dnes v 07:34

Dyzajn market je výběrová prodejní výstava autorské tvorby na náměstí Václava Havla a v přilehlé provozní budově Národního divadla 24. a 25. března. Akce se během víkendu zúčastní cca 180 dyzajnérů šperků, doplňků, kabelek a batohů, autorů uměleckých předmětů, porcelánu, dekorací, návrhářů...

Praha 15 spustila on-line objednávkový systém

Dnes v 07:33

V patnácté městské části začal fungovat on-line objednávkový systém úřadu. Zjednoduší vyřizování pasů, občanských průkazů, ukáže jaký je stav všech přepážek a umožní rezervovat si termín a čas potřebný k vyřízení.

Street Food Smíchov

Dnes v 07:10

Všichni milovníci street food specialit se i letos sejdou, aby společně ochutnali to nejlepší z pouliční gastronomie. Vzhledem k rekonstrukci náplavky se pátý jarní „Street Food“ přesouvá do prostoru v areálu pivovaru Staropramen, kde vás v sobotu 24. března čeká pestrá přehlídka celosvětové...

Na Libeňském ostrově hořela stará klubovna

Včera ve 20:52

Dvě jednotky pražských hasičů z holešovické a centrální stanice vyjely dnes v 15:20 k požáru klubovny na Libeňském ostrově. Jednalo se o již nevyužívanou klubovnu o rozloze 6×4 metry, kterou zachvátily plameny v jedné místnosti. Hořel také odpad před objektem.

Velikonoční trhy na Hradě

Včera v 19:27

Třetí Velikonoční trhy na Pražském hradě na Náměstí sv. Jiří potrvají do 15. dubna.

Ulice Na Hroudě projde opravou

Včera v 19:10

Technická správa komunikací zahájí 20. března rekonstrukci ulice Na Hroudě v Praze 10, mezi ulicemi Průběžná a U Hráze. Kompletní oprava komunikace, včetně odvodňovacího zařízení, je plánována do 30. dubna letošního roku. 

Ahoy Jaro! Jarní rodinný festival na Malé Straně nabídne zábavu i tradice

Včera v 18:41

Naladit se na jaro, nasát velikonoční atmosféru a užít si příjemné odpoledne s rodinou. Takovou příležitost budou mít všichni, kteří se vypraví v neděli 25. března před Velikonocemi na nádvoří Tyršova domu a do Michnova paláce na jarní festival, který pořádá radní pro kulturu a sport Filip Kračman...

Den pro Kubu v centru Prahy nabídne bohoslužbu, průvod a diskusní panel

Včera v 18:01

Co jsou lidská práva? Bereme je jako samozřejmost? Do jaké míry funguje na Kubě přímá podpora nezávislé občanské společnosti, která se snaží poukázat na nedostatky dlouhotrvajícího autoritářského režimu a zároveň lokálně přispět k rozvoji demokratických hodnot? Modlitbou, průvodem a diskuzním...

Prahu 5 – Hlubočepy čeká přerušení dodávky vody

Včera v 16:58

Ve středu 21 března bude od 8 do 11 hodin přerušena dodávka pitné vody v ulici Miloše Havla 1246/1 (parc. č. 1184/92); z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Kreativní dílny zvou do městské džungle

Včera v 16:52

Urban jungle, to je horký letošní trend, který podle odborníků ovládne kreativní svět. Můžete se s ním seznámit v kreativní dílně Aladine, která pořádá pravidelné kurzy pro děti i dospělé.

Další krátké zprávy
Nahoru