Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Žižkovo náměstí je po rekonstrukci, stála skoro 16 milionů korun
Žižkovo náměstí po rekonstrukci. Zdroj foto: se souhlasem MČ Praha 3

Žižkovo náměstí je po rekonstrukci, stála skoro 16 milionů korun

Horní část Žižkova náměstí se dočkala nové podoby. Nově má náměstí inteligentní veřejné osvětlení, veřejnou toaletu a také venkovní galerii, která poslouží výstavám místní uměleckoprůmyslové školy. Praha 3 zde plánuje umístit i food truck s kávou a dalším občerstvením. Informoval o tom mluvčí žižkovské radnice Jiří Hannich. Do obnovy náměstí městská část investovala téměř 16 milionů korun včetně DPH.

„Dokončená rekonstrukce odpovídá naší ambici, aby se z Žižkova náměstí opět stalo místo vhodné pro odpočinek a vzájemné setkávání. Věřím, že kultivace zdejšího prostředí přispěje k posílení sousedských vazeb – ať už propojením s místní uměleckoprůmyslovou školou, nebo budoucím využitím náměstí pro venkovní kavárnu,“ řekl starosta Michal Vronský (TOP 09) při dnešním slavnostním představení opraveného náměstí.

Podle něj se nyní čeká na to, až pražský magistrát plochu schválí jako tržní místo. Následně ji Praha 3 nabídneme k provozování občerstvení. „Rádi bychom zde měli food truck se stolečky a židlemi, kde si lidé budou moci v klidu posedět a vychutnat si kávu,“ podotkl Vronský.

Zásadní proměnou v horní části Žižkova náměstí prošel povrch. Původní zámkovou dlažbu, kde se již vyskytovala řada výmolů, nahradila mlatová plocha, jež účinně vsakuje dešťovou vodu.

„Na místo jsme instalovali veřejné osvětlení, které zde dříve chybělo. Díky tomu se lidé mohou na náměstí cítit bezpečněji. Osvětlení bude možné v nočních hodinách ztlumit, aby nepůsobilo rušivě a dosáhli jsme úspor energie,“ uvedl radní pro životní prostředí Jan Bartko.

V rámci krajinářských úprav byly na náměstí vysazeny nové stromy, keře a záhony trvalek. Zastaralé lavičky byly nahrazeny novými a přímo na náměstí vznikla rovněž nová veřejná toaleta.

Na základě participace s občany vyrostlo ve zrekonstruované části náměstí také pět panelů. Na jednom z nich se veřejnost může seznámit s historií místa, další budou sloužit jako výstavní plochy uměleckoprůmyslové školy, jež na náměstí sídlí.

„Jsme rádi, že ve spolupráci s Prahou 3 můžeme veřejně prezentovat umělecké obory, které vyučujeme, stejně jako práce našich studentů. Je to cesta, jak užité umění více přiblížit širšímu publiku. Budu rád, když se naše výstavy stanou jedním z důvodů, aby se lidé na Žižkově náměstí zastavili a strávili zde příjemné chvíle,“ řekl Pavel Kovářík, ředitel Vyšší odborné školy uměleckoprůmyslové a střední uměleckoprůmyslové školy.

Venkovní galerie na Žižkově náměstí nyní připomíná více než stoletou historii školy a představuje ukázky děl například z řezbářství či propagační grafiky.

Rekonstrukce horní části Žižkova náměstí měla být původně dokončena v říjnu minulého roku. Vzhledem k rozsáhlému kořenovému systému místních stromů však městská část musela přistoupit k projektovým úpravám.

Díky tomu bylo možné stromy na náměstí zachovat. Další zpoždění pak způsobily delší lhůty v dodávkách materiálů.


Autor: Karel Netolický

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru