Dnes Pondělí - jasno 26°C
Zítra Úterý - polojasno 28°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Žižkovo náměstí je po rekonstrukci, stála skoro 16 milionů korun
Žižkovo náměstí po rekonstrukci. Zdroj foto: se souhlasem MČ Praha 3

Žižkovo náměstí je po rekonstrukci, stála skoro 16 milionů korun

Horní část Žižkova náměstí se dočkala nové podoby. Nově má náměstí inteligentní veřejné osvětlení, veřejnou toaletu a také venkovní galerii, která poslouží výstavám místní uměleckoprůmyslové školy. Praha 3 zde plánuje umístit i food truck s kávou a dalším občerstvením. Informoval o tom mluvčí žižkovské radnice Jiří Hannich. Do obnovy náměstí městská část investovala téměř 16 milionů korun včetně DPH.

„Dokončená rekonstrukce odpovídá naší ambici, aby se z Žižkova náměstí opět stalo místo vhodné pro odpočinek a vzájemné setkávání. Věřím, že kultivace zdejšího prostředí přispěje k posílení sousedských vazeb – ať už propojením s místní uměleckoprůmyslovou školou, nebo budoucím využitím náměstí pro venkovní kavárnu,“ řekl starosta Michal Vronský (TOP 09) při dnešním slavnostním představení opraveného náměstí.

Podle něj se nyní čeká na to, až pražský magistrát plochu schválí jako tržní místo. Následně ji Praha 3 nabídneme k provozování občerstvení. „Rádi bychom zde měli food truck se stolečky a židlemi, kde si lidé budou moci v klidu posedět a vychutnat si kávu,“ podotkl Vronský.

Zásadní proměnou v horní části Žižkova náměstí prošel povrch. Původní zámkovou dlažbu, kde se již vyskytovala řada výmolů, nahradila mlatová plocha, jež účinně vsakuje dešťovou vodu.

„Na místo jsme instalovali veřejné osvětlení, které zde dříve chybělo. Díky tomu se lidé mohou na náměstí cítit bezpečněji. Osvětlení bude možné v nočních hodinách ztlumit, aby nepůsobilo rušivě a dosáhli jsme úspor energie,“ uvedl radní pro životní prostředí Jan Bartko.

V rámci krajinářských úprav byly na náměstí vysazeny nové stromy, keře a záhony trvalek. Zastaralé lavičky byly nahrazeny novými a přímo na náměstí vznikla rovněž nová veřejná toaleta.

Na základě participace s občany vyrostlo ve zrekonstruované části náměstí také pět panelů. Na jednom z nich se veřejnost může seznámit s historií místa, další budou sloužit jako výstavní plochy uměleckoprůmyslové školy, jež na náměstí sídlí.

„Jsme rádi, že ve spolupráci s Prahou 3 můžeme veřejně prezentovat umělecké obory, které vyučujeme, stejně jako práce našich studentů. Je to cesta, jak užité umění více přiblížit širšímu publiku. Budu rád, když se naše výstavy stanou jedním z důvodů, aby se lidé na Žižkově náměstí zastavili a strávili zde příjemné chvíle,“ řekl Pavel Kovářík, ředitel Vyšší odborné školy uměleckoprůmyslové a střední uměleckoprůmyslové školy.

Venkovní galerie na Žižkově náměstí nyní připomíná více než stoletou historii školy a představuje ukázky děl například z řezbářství či propagační grafiky.

Rekonstrukce horní části Žižkova náměstí měla být původně dokončena v říjnu minulého roku. Vzhledem k rozsáhlému kořenovému systému místních stromů však městská část musela přistoupit k projektovým úpravám.

Díky tomu bylo možné stromy na náměstí zachovat. Další zpoždění pak způsobily delší lhůty v dodávkách materiálů.


Autor: Karel Netolický

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Dnes ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Dnes ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

Včera v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

Včera ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru