Dnes Čtvrtek - oblacno 22°C
Zítra Pátek - bourky 19°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Žižkov vede v Česku žebříček firem vlastněných Rusy, sídlo jich tam má 1152
Radnice Prahy 3. Foto: Karel Netolický

Žižkov vede v Česku žebříček firem vlastněných Rusy, sídlo jich tam má 1152

Ke konci dubna funguje v České republice 14 776 obchodních společností s alespoň částečným ruským vlastnictvím. Rusové jsou tak jedni z nejčastějších zahraničních vlastníků firem u nás. Navzdory hospodářským sankcím, které v různých směrech znesnadňují podnikání Rusů v EU, se počet těchto firem v posledních dvou letech snižuje jen velmi pomalu. V rámci městských částí a měst je sídlem největšího počtu Rusy vlastněných firem v městské části Žižkov v Praze 3, a to 1152. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF provedené z dat portálu www.informaceofirmach.cz.

„V posledních dvou letech u nás ubylo firem s ruskými vlastníky o 7 procent, což je vzhledem k politickým souvislostem poměrně malý pokles. Je potřeba také poznamenat, že v některých případech jsou vlastnické vazby tak komplikované, že konečného vlastníka není možné indentifikovat, takže skutečný počet může být ještě vyšší. Z toho, co dohledat lze, víme, že čistě ruské vlastnictví má u nás 10 757 společností,“ říká Jan Cikler, analytik aplikace Cribis, pomocí které CRIF poskytuje ucelené datové přehledy o finančním zdraví českých, slovenských a dalších zahraničních firem.

Většina Rusy vlastněných firem se pohybuje pouze ve třech odvětvích. Celkem 4 897 jich podniká v odvětví obchodu, 4 457 v odvětví nakládání s nemovitostmi a 1 703 v profesních, vědeckých a technických činnostech.

V kontextu všech firem v Česku hrají firmy s ruským vlastnictvím výraznou roli hlavně v odvětví nakládání s nemovitostmi, kde tvoří pět procent. Podobně výrazné zastoupení mají Rusové v odvětví obchodu, kde ale v průběhu posledních dvou let ubylo nejvíce firem, a to o 11 procent. Na všech firmách v odvětví obchodu mají ty s ruskými vlastníky k letošnímu dubnu čtyřprocentní podíl.

„V některých odvětvích firem s Ruskými vlastníky dokonce přibylo, nejvíce v odvětví dopravy a skladování, kde je jich nyní 222, o 12 procent více než v roce 2022," řekl Cikler.

V rámci městských částí a měst je sídlem největšího počtu Rusy vlastněných firem v městské části Žižkov v Praze, a to 1 152. Významná část je pak registrována také v Karlových Varech, Teplicích nebo v Mariánských Lázních. Podobně rozložené jsou také firmy s Běloruskými vlastníky.


Autor: Karel Netolický

PVK: Zákaznický portál bude přístupný jen přes webovou aplikaci

Dnes v 08:44

Podpora mobilní aplikace Moje Voda bude ukončena k 31. květnu letošního roku. Z podrobné analýzy dat totiž vyplynulo, že mobilní aplikace Moje Voda se již téměř nevyužívá.

Praha 15 získala dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský

21. května 2024 v 07:13

Praha 15 získala dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský na realizaci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání na území správního obvodu Praha 15 – MAP IV.

Nový cirkulární spot Sto•re v Holešovické tržnici představuje disrupci v nakupování

16. května 2024 ve 12:34

V nově otevřeném cirkulárním obchodě Sto•re je normální STOkrát REcyklovat. Podle jeho tří hlavních zakladatelek je přirozené nenakupovat pořád nové. Pražané tak mají možnost pořídit si kurátorovaný nábytek, opravenou elektroniku, nádobí, předměty běžné denní potřeby i zachráněné pokojové...

Projekt Biometan získal ocenění Sustainability Star

13. května 2024 v 10:43

Projekt „Biometan – Využití kalového plynu na ÚČOV Praha“, který realizovala společnost Česká voda – MEMSEP ze skupiny Veolia pro Pražskou vodohospodářskou společnost v roce 2023 sbírá ocenění za oceněním. V březnu byl projekt jmenován Vodohospodářskou stavbou roku v kategorii do 50 mil. Kč za...

Divadlo Gong nabízí své prostory k pronájmu

29. dubna 2024 v 09:13

Vysočanské Divadlo Gong – kulturní a vzdělávací společenské centrum Prahy 9 – je příspěvkovou organizaci deváté městské části. Nabízí návštěvníkům nejen představení divadelních souborů z Prahy a okolí, ale i hudební vystoupení různých žánrů včetně pravidelných jazzových...

Další články
Nahoru