dnes
Úterý - prehanky-dest
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
Pražská politika

Žižkov bude mít památník věnovaný Jaroslavu Seifertovi

Příští rok si připomeneme 30. výročí úmrtí nositele Nobelovy ceny za literaturu, básníka Jaroslava Seiferta. Pro úspěšnou realizaci plánovaného památníku k uctění díla tohoto rodilého Žižkovana byl 13. července Českým centrem Mezinárodního PEN-Klubu zřízen Nadační fond Jaroslava Seiferta. Cílem fondu je zajistit prostředky k dokončení výtvarného objektu a zkulturnění okolního prostředí. Dílo bude umístěno na pozemku mezi ulicemi Seifertova, Chelčického a Táboritská.

Projekt vznikl z iniciativy majitelů domu i pozemku v Seifertově ulici, kde bude dílo umístěno, manželů Kočích a Českého centra Mezinárodního PEN-Klubu, za podpory starostky Prahy 3 Vladislavy Hujové. Návrh sochaře Jana Roitha, který byl vybrán právě rodinou Kočích, byl již loni v dubnu zpřístupněn veřejnosti v prostorách radnice.

Aby bylo možno památku slavného žižkovského rodáka Jaroslava Seiferta, který zemřel 10. ledna 1986, důstojně uctít, byl založen mezinárodní nevládní organizací Mezinárodní PEN-Klub – České centrum Mezinárodního PEN-Klubu „Nadační fond na realizaci objektu k poctě Jaroslava Seiferta, nositele Nobelovy ceny“.  Jeho posláním je získání zdrojů pro konečnou realizaci výtvarného objektu.  V orgánech nadačního fondu je kromě dalších významných osobností například Jiří Dědeček, dcera Jaroslava Seiferta, Jana Seifertová-Plichtová, Tomáš Halík a starostka Vladislava Hujová.

Umístění díla věnovaného Jaroslavu Seifertovi je plánováno na trojúhelníkovém pozemku v místě křížení ulic Seifertova, Chelčického a Táboritská (u zastávky tramvaje Lipanská). Tento prostor je však nyní ve špatném stavu. „Položení základního kamene je plánováno v den výročí básníkova narození, tedy 23. září  2015. Radnice zároveň zadala zpracování studie na vybudování nových schodů a úpravu chodníku v bezprostřední blízkosti budoucího pomníku tak, aby okolí korespondovalo s výtvarným dílem a současně esteticky pozvedlo jeden ze symbolických vstupů na dolní Žižkov,“ sdělila Hujová.

Konečná cena realizace díla je odhadována na 1,5 až 2 miliony korun.


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru