dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Živý vs. umělý: Kam s odstrojeným vánočním stromkem?
Ilustrační foto: H. Bischoff / Wikimedia Commons

Živý vs. umělý: Kam s odstrojeným vánočním stromkem?

Ve dnech kolem Tří králů lidé tradičné odstrojují vánoční stromky a řeší obligátní otázku, kam s nimi. Odnést je do lesa pro volně žijící zvěř? Odložit je k nádobám se tříděným odpadem? Nikoli, jediným správným postupem je odložení u popelnic či kontejnerů se směsným odpadem.

Až do konce února budou společnosti, které v Praze zajišťují svoz odpadu, odvážet i odstrojené vánoční stromky. „Vánoční stromky nepatří na stanoviště separovaného odpadu ani na stanoviště nádob směsného komunálního odpadu umístěných v domech, popřípadě vnitroblocích, kde se provádí vynáška nádob přes prostory objektu. V tomto případě odkládejte vánoční stromky před objekt, na místo přistavení nádob k výsypu,“ vysvětluje Radim Mana, tiskový mluvčí Pražských služeb, které se také starají o svoz odpadu. 

Pokud jsou tedy popelnice v nájemním domě, musíte si ohlídat, kdy jsou vyneseny před něj. „Prosíme občany, aby vánoční stromky odkládali vedle nádob na směsný komunální odpad, aby nedocházelo ke snižování kapacity objemu nádob pro ostatní odpad," dodal Mana. 

Vzhledem k tomu, že na stromcích mnohdy zůstávají háčky či hliníkové pásky, do loňského roku platila praxe, že byly odváženy do spalovny. Letos však míří ke společnostem, které je dále zpracovávají, například na palivo.

Nedoporučuje se odnášení vánočních stromků do lesa, kde by je mohla jako potravu zpracovat divoká zvěř a díky tomu následně uhynout.

Co se týká umělých stromků, tak ty si lidé většinou uschovají na další rok, ale pokud už stromek dosloužil, tak patří do sběrného dvora a ne do kontejneru na tříděný či směsný odpad.


Další články
Nahoru