Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Čtvrtek 1. 12. 2022
Svátek má Iva
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Životní náklady v Praze jsou vyšší, s průměrnou mzdou ve zbytku republiky si zde nevystačíte
Výhled ze zahrady Kinských, v pozadí jsou výškové stavby na Pankráci. Foto: archiv

Životní náklady v Praze jsou vyšší, s průměrnou mzdou ve zbytku republiky si zde nevystačíte

Není žádným tajemstvím, že život v hlavním městě je nejdražší z celé České republiky. Pražané mají sice nejvyšší platy, ale rovněž vysoké náklady. S prohlubující se inflací se navíc tyto náklady dále zvyšují. Jak jsou na tom tedy Pražané co se týče nákladů na život?

V loňském srovnání světových měst podle životních nákladů Praha obsadila 90. příčku, zatímco předloni byla o sedm pozic níže. Za českou metropolí se umístily například i kanadský Vancouver či novozélandský Wellington, Bratislava je na 110 místě. 

Bydlení ukrojí nejvíc

Největší položkou v měsíčních výdajích Pražanů je bydlení. Relativní výdaje domácností na bydlení se neustále zvyšují. Zatímco v roce 2006 vynakládala průměrná pražská domácnost na bydlení 17,4 % ze svých příjmů, v roce 2015 to bylo už 19,8 % (v roce 2013 dokonce 21,5 %).

Uvedený průměrný podíl se ale odlišoval v závislosti na typu domácnosti, který lze definovat mimo jiné věkem členů domácnosti či mírou jejich pracovní aktivity. Senioři vydávají na bydlení nadprůměrný podíl svých čistých peněžních příjmů, konkrétně 26 %. U domácností s osobou v čele ve věku 50 až 64 let dosahoval podíl výdajů na bydlení mírně podprůměrné hodnoty (18,5 %).

U mladých Pražanů je to pak dokonce téměř polovina. Hned devět z deseti mladých lidí označilo právě cenu a dostupnost bydlení v české metropoli jako nejzávažnější problém. Hůře už dopadlo jen parkování.

Vlastnická struktura pražského bytového fondu je v celorepublikovém kontextu poměrně specifická. I přes významnou privatizaci obecních bytů si nájemní sektor uchovává stále relativně významné postavení. To je bezpochyby zapříčiněno dominancí bytových domů ve struktuře pražského bytového a domovního fondu. Konkrétně bylo v Praze 34 % obydlených bytů nájemních, v rámci celé republiky již jen 22 %.

V rámci bydlení nezapomeňte na pojištění domácnosti, které můžete sjednat v rámci srovnávače Kalkulator.cz Na stejné adrese si můžete porovnat rovněž pojištění nemovitosti. Díky tomu se ochráníte před nejrůznějšími maléry a zničením vybavení domácnosti. V mnoha situacích vám mohou vytrhnout trn z paty asistenční služby. Pojišťovna vám totiž nejen že přivolá řemeslníka, ale ještě jeho práci proplatí. 

Energie letí vzhůru

Kromě bydlení ukrajuje stále více z rozpočtu průměrného Pražana rovněž platba za energie. Běžný obyvatel Prahy, který platil minulý rok zálohy za plyn 2300 korun měsíčně nyní platí více než dvojnásobek. U elektřiny je skok ještě větší, například z 1800 korun na 3000 Kč měsíčně. Když ještě připočte vodu, tak v nových cenách může počítat se zálohami přes 10 tisíc korun měsíčně. K tomu mu zdražují i hypotéky. Kdo měl úrokovou sazbu 1,6 procenta, toho příští rok čeká dvojnásobek i víc.

Pražané berou víc

Nedávno přišli výzkumníci s ještě jedním ukazatelem a sice takzvané důstojné mzdy. Je to částka, za kterou můžete vést takzvaný důstojný život. Pro celou Českou republiku to je momentálně 32 438 Kč. Pro Prahu, kde jsou ceny o něco vyšší, je průměrná částka 37 987. Je třeba však brát v potaz lehké podhodnocení cen nájmů, na které autoři upozorňují.

Pokud se podíváme na průměrnou hrubou měsíční mzdu, tak ta se v posledních letech ve všech krajích stále zvyšovala, v roce 2020 se však růst zpomalil. V absolutních hodnotách Praha celé republice jednoznačně dominovala (43 847 Kč), s odstupem více než 7,4 tisíce Kč následoval Středočeský kraj. Na posledním místě byl Karlovarský kraj, kde rozdíl oproti Praze dosáhl téměř 13 tisíc Kč. Je však nutno dodat, že většina lidí na průměrnou mzdu nedosáhne, čísla zvyšují lidé s vysoce nadprůměrnými příjmy.

Praha však nedisponuje nejnižší nezaměstnaností, tu má Pardubický kraj (2,45 %) a naopak nejvyšší je v Moravskoslezském (5,14 %). Praha v prosinci 2021 dosáhla hodnoty 2,76 %.

Levná MHD, drahý benzín

Mezi významné náklady patří bezesporu doprava. Jak si na tom v tomto srovnání vede Praha? Za celoroční kupon do MHD dáte v Praze 3650 Kč. To je výrazně méně, než v některých jiných českých městech, které se přitom nepyšní tak rozsáhlou sítí hromadné dopravy. Pro srovnání: v Brně dáte za celoroční „lítačku“ 4750 Kč a v Ostravě rovněž něco přes 4 tisíce. V Plzni pak 4252 Kč. Naopak dražší bývají v Praze pohonné hmoty. A to až o několik korun za litr.

Podtrženo a sečteno: Život v Praze je dražší. S průměrnou mzdou ve zbytku republiky si zde nevystačíte. Velkým problémem jsou ceny bydlení, které neustále rostou. Pokud však najdete práci s odpovídajícím ohodnocením, život v Praze vám naskytne možnosti, které jinde nezažijete a životní úroveň přesahující průměrného obyvatele naší republiky.


Autor: Hla

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

Včera v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

28. listopadu 2022 v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

28. listopadu 2022 v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Přednáška: Betonová Praha 70. a 80. let

25. listopadu 2022 ve 12:08

Barevnost architektury 60. let byla násilně upozaděna vpádem okupačních vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Následující éra normalizace se nesla ve znamení šedého chladného betonu, který charakterizoval snahu o znovu nastolení pořádku ve společnosti.

Výstava: Betlémy – živá tradice

25. listopadu 2022 v 08:34

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou tradici betlémářství. Výstava je připravená ve spolupráci se Spolkem českých betlémářů a seznamuje návštěvníky s tradicí stavění betlémů, která je na našem území dosud živá. Představuje pestrou škálu materiálů, jejich užití...

Fakulta dopravní ČVUT zve na Den otevřených dveří

24. listopadu 2022 ve 14:42

Doprava tu s námi vždy byla a hýbala světem. Ovlivňuje každého z nás a je tak společenským tématem, proto Fakulta dopravní ČVUT v Praze odstartovala na podzim letošního roku, pro studenty středních škol, novou kampaň „Rozhýbej budoucnost“. 

Další články
Nahoru