Dnes Pondělí - obcasny-dest 20°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 17°C
Pondělí 5. 6. 2023
Svátek má Dobroslav
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Životní náklady v Praze jsou vyšší, s průměrnou mzdou ve zbytku republiky si zde nevystačíte
Výhled ze zahrady Kinských, v pozadí jsou výškové stavby na Pankráci. Foto: archiv

Životní náklady v Praze jsou vyšší, s průměrnou mzdou ve zbytku republiky si zde nevystačíte

Není žádným tajemstvím, že život v hlavním městě je nejdražší z celé České republiky. Pražané mají sice nejvyšší platy, ale rovněž vysoké náklady. S prohlubující se inflací se navíc tyto náklady dále zvyšují. Jak jsou na tom tedy Pražané co se týče nákladů na život?

V loňském srovnání světových měst podle životních nákladů Praha obsadila 90. příčku, zatímco předloni byla o sedm pozic níže. Za českou metropolí se umístily například i kanadský Vancouver či novozélandský Wellington, Bratislava je na 110 místě. 

Bydlení ukrojí nejvíc

Největší položkou v měsíčních výdajích Pražanů je bydlení. Relativní výdaje domácností na bydlení se neustále zvyšují. Zatímco v roce 2006 vynakládala průměrná pražská domácnost na bydlení 17,4 % ze svých příjmů, v roce 2015 to bylo už 19,8 % (v roce 2013 dokonce 21,5 %).

Uvedený průměrný podíl se ale odlišoval v závislosti na typu domácnosti, který lze definovat mimo jiné věkem členů domácnosti či mírou jejich pracovní aktivity. Senioři vydávají na bydlení nadprůměrný podíl svých čistých peněžních příjmů, konkrétně 26 %. U domácností s osobou v čele ve věku 50 až 64 let dosahoval podíl výdajů na bydlení mírně podprůměrné hodnoty (18,5 %).

U mladých Pražanů je to pak dokonce téměř polovina. Hned devět z deseti mladých lidí označilo právě cenu a dostupnost bydlení v české metropoli jako nejzávažnější problém. Hůře už dopadlo jen parkování.

Vlastnická struktura pražského bytového fondu je v celorepublikovém kontextu poměrně specifická. I přes významnou privatizaci obecních bytů si nájemní sektor uchovává stále relativně významné postavení. To je bezpochyby zapříčiněno dominancí bytových domů ve struktuře pražského bytového a domovního fondu. Konkrétně bylo v Praze 34 % obydlených bytů nájemních, v rámci celé republiky již jen 22 %.

V rámci bydlení nezapomeňte na pojištění domácnosti, které můžete sjednat v rámci srovnávače Kalkulator.cz Na stejné adrese si můžete porovnat rovněž pojištění nemovitosti. Díky tomu se ochráníte před nejrůznějšími maléry a zničením vybavení domácnosti. V mnoha situacích vám mohou vytrhnout trn z paty asistenční služby. Pojišťovna vám totiž nejen že přivolá řemeslníka, ale ještě jeho práci proplatí. 

Energie letí vzhůru

Kromě bydlení ukrajuje stále více z rozpočtu průměrného Pražana rovněž platba za energie. Běžný obyvatel Prahy, který platil minulý rok zálohy za plyn 2300 korun měsíčně nyní platí více než dvojnásobek. U elektřiny je skok ještě větší, například z 1800 korun na 3000 Kč měsíčně. Když ještě připočte vodu, tak v nových cenách může počítat se zálohami přes 10 tisíc korun měsíčně. K tomu mu zdražují i hypotéky. Kdo měl úrokovou sazbu 1,6 procenta, toho příští rok čeká dvojnásobek i víc.

Pražané berou víc

Nedávno přišli výzkumníci s ještě jedním ukazatelem a sice takzvané důstojné mzdy. Je to částka, za kterou můžete vést takzvaný důstojný život. Pro celou Českou republiku to je momentálně 32 438 Kč. Pro Prahu, kde jsou ceny o něco vyšší, je průměrná částka 37 987. Je třeba však brát v potaz lehké podhodnocení cen nájmů, na které autoři upozorňují.

Pokud se podíváme na průměrnou hrubou měsíční mzdu, tak ta se v posledních letech ve všech krajích stále zvyšovala, v roce 2020 se však růst zpomalil. V absolutních hodnotách Praha celé republice jednoznačně dominovala (43 847 Kč), s odstupem více než 7,4 tisíce Kč následoval Středočeský kraj. Na posledním místě byl Karlovarský kraj, kde rozdíl oproti Praze dosáhl téměř 13 tisíc Kč. Je však nutno dodat, že většina lidí na průměrnou mzdu nedosáhne, čísla zvyšují lidé s vysoce nadprůměrnými příjmy.

Praha však nedisponuje nejnižší nezaměstnaností, tu má Pardubický kraj (2,45 %) a naopak nejvyšší je v Moravskoslezském (5,14 %). Praha v prosinci 2021 dosáhla hodnoty 2,76 %.

Levná MHD, drahý benzín

Mezi významné náklady patří bezesporu doprava. Jak si na tom v tomto srovnání vede Praha? Za celoroční kupon do MHD dáte v Praze 3650 Kč. To je výrazně méně, než v některých jiných českých městech, které se přitom nepyšní tak rozsáhlou sítí hromadné dopravy. Pro srovnání: v Brně dáte za celoroční „lítačku“ 4750 Kč a v Ostravě rovněž něco přes 4 tisíce. V Plzni pak 4252 Kč. Naopak dražší bývají v Praze pohonné hmoty. A to až o několik korun za litr.

Podtrženo a sečteno: Život v Praze je dražší. S průměrnou mzdou ve zbytku republiky si zde nevystačíte. Velkým problémem jsou ceny bydlení, které neustále rostou. Pokud však najdete práci s odpovídajícím ohodnocením, život v Praze vám naskytne možnosti, které jinde nezažijete a životní úroveň přesahující průměrného obyvatele naší republiky.


Autor: Hla

Praha 1: Spolkový den v parku Kampa

Včera v 18:10

Spolkový den se koná ve čtvrtek 15. června od 15 hodin v parku Kampa.

V pítku v parku u Chodovské tvrze neteče voda, hnízdí tady modřinka

Včera v 16:30

Sýkorka modřinka se ke hnízdění vybrala i letos netypické místo, pítko v parku u Chodovské tvrze.

Barvám neutečeš v Centrálním parku Prahy 13

Včera ve 14:38

Barvám neutečeš, běžecký závod, kterého se účastní nejen dospělí běžci, ale i děti, senioři nebo celé rodiny, kdy nejde o čas, ale především o zábavu se koná v sobotu 10. června od 9 do 16 hodin.

Den s Policií ČR Praha

2. června 2023 v 15:47

V sobotu 10. června proběhne na Letenské pláni již třináctý ročník Dne s Policií České republiky. Návštěvníci se mohou od 10 do 16 hodin těšit na množství vystavené policejní techniky a ukázky činností policistů.

Sobota: Na Kulaťák na trhy

2. června 2023 v 15:39

Sobotní trhy na Kulaťáku se konají od 8 do 14 hodin. Kromě tradiční nabídky se můžete těšit i na osvěžující ledové nápoje od The Tea Republic, Česko.  

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 23. týden

2. června 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Den dětí v Praze 10

2. června 2023 v 08:08

Divadélko, zábavné dílny, workshopy, provazochodectví, žonglování nebo chůdy. V sobotu 3. června bude Park Malinová – Chrpová patřit dětem.

Historická procházka Prahou 6

1. června 2023 ve 13:34

Procházka do minulosti, věnovanou zajímavým místům v Břevnově spojeným s koncerty a dalšími aktivitami československé undergroundové komunity a speciálně skupiny The Plastic People of the Universe se koná v úterý 6. června. Průvodcem bude pamětník i dokumentátor těchto událostí, badatel František...

Sportujte s Desítkou. Den jógy v Malešickém parku

31. května 2023 v 17:40

V sobotu 10. června se bude v Malešickém parku cvičit jóga. Den jógy začne ve 14 hodin, potrvá do 18 hodin.

PVK: Nová desková hra ukáže výrobu, distribuci a úpravu pitné vody

31. května 2023 ve 12:48

Pražské vodovody a kanalizace v rámci inovačního maratonu Nakopni Prahu 2023 vyhlásily extra výzvu: Zdravá a čistá voda pro Prahu.

Další články
Nahoru