
Životní náklady v Praze jsou vyšší, s průměrnou mzdou ve zbytku republiky si zde nevystačíte
15. února 2022 09:00
V loňském srovnání světových měst podle životních nákladů Praha obsadila 90. příčku, zatímco předloni byla o sedm pozic níže. Za českou metropolí se umístily například i kanadský Vancouver či novozélandský Wellington, Bratislava je na 110 místě.
Bydlení ukrojí nejvíc
Největší položkou v měsíčních výdajích Pražanů je bydlení. Relativní výdaje domácností na bydlení se neustále zvyšují. Zatímco v roce 2006 vynakládala průměrná pražská domácnost na bydlení 17,4 % ze svých příjmů, v roce 2015 to bylo už 19,8 % (v roce 2013 dokonce 21,5 %).
Uvedený průměrný podíl se ale odlišoval v závislosti na typu domácnosti, který lze definovat mimo jiné věkem členů domácnosti či mírou jejich pracovní aktivity. Senioři vydávají na bydlení nadprůměrný podíl svých čistých peněžních příjmů, konkrétně 26 %. U domácností s osobou v čele ve věku 50 až 64 let dosahoval podíl výdajů na bydlení mírně podprůměrné hodnoty (18,5 %).
U mladých Pražanů je to pak dokonce téměř polovina. Hned devět z deseti mladých lidí označilo právě cenu a dostupnost bydlení v české metropoli jako nejzávažnější problém. Hůře už dopadlo jen parkování.
Vlastnická struktura pražského bytového fondu je v celorepublikovém kontextu poměrně specifická. I přes významnou privatizaci obecních bytů si nájemní sektor uchovává stále relativně významné postavení. To je bezpochyby zapříčiněno dominancí bytových domů ve struktuře pražského bytového a domovního fondu. Konkrétně bylo v Praze 34 % obydlených bytů nájemních, v rámci celé republiky již jen 22 %.
V rámci bydlení nezapomeňte na pojištění domácnosti, které můžete sjednat v rámci srovnávače Kalkulator.cz Na stejné adrese si můžete porovnat rovněž pojištění nemovitosti. Díky tomu se ochráníte před nejrůznějšími maléry a zničením vybavení domácnosti. V mnoha situacích vám mohou vytrhnout trn z paty asistenční služby. Pojišťovna vám totiž nejen že přivolá řemeslníka, ale ještě jeho práci proplatí.
Energie letí vzhůru
Kromě bydlení ukrajuje stále více z rozpočtu průměrného Pražana rovněž platba za energie. Běžný obyvatel Prahy, který platil minulý rok zálohy za plyn 2300 korun měsíčně nyní platí více než dvojnásobek. U elektřiny je skok ještě větší, například z 1800 korun na 3000 Kč měsíčně. Když ještě připočte vodu, tak v nových cenách může počítat se zálohami přes 10 tisíc korun měsíčně. K tomu mu zdražují i hypotéky. Kdo měl úrokovou sazbu 1,6 procenta, toho příští rok čeká dvojnásobek i víc.
Pražané berou víc
Nedávno přišli výzkumníci s ještě jedním ukazatelem a sice takzvané důstojné mzdy. Je to částka, za kterou můžete vést takzvaný důstojný život. Pro celou Českou republiku to je momentálně 32 438 Kč. Pro Prahu, kde jsou ceny o něco vyšší, je průměrná částka 37 987. Je třeba však brát v potaz lehké podhodnocení cen nájmů, na které autoři upozorňují.
Pokud se podíváme na průměrnou hrubou měsíční mzdu, tak ta se v posledních letech ve všech krajích stále zvyšovala, v roce 2020 se však růst zpomalil. V absolutních hodnotách Praha celé republice jednoznačně dominovala (43 847 Kč), s odstupem více než 7,4 tisíce Kč následoval Středočeský kraj. Na posledním místě byl Karlovarský kraj, kde rozdíl oproti Praze dosáhl téměř 13 tisíc Kč. Je však nutno dodat, že většina lidí na průměrnou mzdu nedosáhne, čísla zvyšují lidé s vysoce nadprůměrnými příjmy.
Praha však nedisponuje nejnižší nezaměstnaností, tu má Pardubický kraj (2,45 %) a naopak nejvyšší je v Moravskoslezském (5,14 %). Praha v prosinci 2021 dosáhla hodnoty 2,76 %.
Levná MHD, drahý benzín
Mezi významné náklady patří bezesporu doprava. Jak si na tom v tomto srovnání vede Praha? Za celoroční kupon do MHD dáte v Praze 3650 Kč. To je výrazně méně, než v některých jiných českých městech, které se přitom nepyšní tak rozsáhlou sítí hromadné dopravy. Pro srovnání: v Brně dáte za celoroční „lítačku“ 4750 Kč a v Ostravě rovněž něco přes 4 tisíce. V Plzni pak 4252 Kč. Naopak dražší bývají v Praze pohonné hmoty. A to až o několik korun za litr.
Podtrženo a sečteno: Život v Praze je dražší. S průměrnou mzdou ve zbytku republiky si zde nevystačíte. Velkým problémem jsou ceny bydlení, které neustále rostou. Pokud však najdete práci s odpovídajícím ohodnocením, život v Praze vám naskytne možnosti, které jinde nezažijete a životní úroveň přesahující průměrného obyvatele naší republiky.