dnes
Neděle - snih
2°C
zítra
Pondělí - snih
0°C
pozítří
Úterý - skorojasno
3°C
Životabudiči po ránu, přes den i večer. Co vás nakopne, co vám dodá energii?
Budíček! Nic naplat, asi to bude chtít nějaký životabudič... Ilustrační foto: freeimages

Životabudiči po ránu, přes den i večer. Co vás nakopne, co vám dodá energii?

Životabudič zdaleka není jen káva, bez které si mnozí nedovedou představit start do nového dne a energii si jí doplňují i během dne. Po ránu vás probere i vlažná voda s citrónem nebo zázvorový čaj. Po flámu pak třeba česnečka nebo hrnek vychlazeného mléka, na paměť je dobré rozmarýnové víno. Přinášíme několik tipů, co vás může, jak se říká, nakopnout.

Vzbudíte se a potřebujete se opravdu probrat? Mnozí sáhnou po kafi, bez něj ani ránu. Výjimkou nejsou reakce podobné této: „Nedat si ráno kafe, jsem grogy celý den.“ Překapávané, turka, řidčeji meltu…

Každý podle svého gusta. Jsou ale i jiné ranní životabudiče. Pokud zrovna kafíčku neholdujete, chcete se ráno opravdu nastartovat a navíc začít zdravě, je dobré vypít třeba sklenici vlažné vody s trochou citrónu nebo jablečného octa.

Čtěte také: Obhajoba kávy boří mýty: jak souvisí její pití s krevním tlakem, cukrovkou a svaly?

Nebo si můžete udělat rychlou zeleninovou polévku – večer nachystat zeleninový vývar (následně z něj vyndat zeleninu), ráno jej nalít do vody s čerstvou nakrájenou zeleninou dle chuti (dobrá je třeba mrkev s petrželí a cibulí nebo netradiční spojení celer a koriandr).

A po uvaření vhodit a rozmíchat lžičku pasty miso (zakoupíte v prodejnách zdravé výživy), která působí jako bujón a polévku dobře ochutí. Po ránu tak do sebe dostanete doslova vitamínovou bombu a minerály.

Zázvorový čaj, C vitamín, magnesium

Kafaři pokračují klasickým životabudičem i po příchodu do práce, někteří vypíjí klidně čtyři až pět kafíček za den. Pokud nejste na kofeinovém moku vyloženě (psychicky) závislí, je lepší udělat si den pestřejší.

I v jiných nápojích je energie – a nemusí se jednat jen o nejrůznější energetické sladké drinky nebo mléčné koktejly, které mají navíc pomoci se shozením váhy.

Dobře vás nakopne kupříkladu zázvorová limonáda nebo zázvorový čaj – ten si můžete buď koupit, nebo stačí vložit čerstvý zázvor do vroucí vody, přidat med a citrón. Nápoj má grády!

Přes den je určitě dobré pojídat ovoce. Nebo zapít vodou alespoň tabletku C vitamínu (především, když je chladno nebo chřipkové období). Koho bolí klouby, tomu pomůže tabletka magnesia rozpuštěná ve vodě – kdykoli během dne.

Terapeutka: životabudičem jsou i Chia semínka

Terapeutka detoxikační medicíny Joalis a provozovatelka Centra detoxikace Barbora Ottová pro Pražský patriot uvedla, že účinným životabudičem jsou Chia semínka. „Doporučuji je. Jsou velmi nenáročná a levná," řekla.

Chia-šalvěj španělská je jednoletá bylina. Vysoká je asi jeden metr, na konci každého stonku má fialové nebo bílé květy. Chia semínka, která lze zakoupit v prodejnách se zdravou výživou, jsou přírodním produktem bohatým na živiny. Mají i sytící schopnosti.

Ranní energii lze získat třeba z Chia-kokos. Postup je jednoduchý: zamíchat 2 dl kokosového mléka s 1 dl kokosového cukru a 1 dílem Chia semínek. Nápoj je vhodné pít až po 15 minutách. Do té doby jej nechat odstát.

Energii na zvýšení koncentrace je možné získat z následujícího „lektvaru": do decky horké vody vmíchat jeden díl práškové Guarany a javorového (případně třtinového) cukru. Po vychladnutí přidat Chia semínka, která je třeba předtím na 10 až 15 minut namočit ve sklenici pramenité vody.

Bylinky, které měl rád doktor Kittel

Různých životabudičů jsou plné lékárny. Jeden medicinální sirup se tak dokonce i jmenuje. Je na povzbuzení. Vyrábí se ze zahuštěné hroznové šťávy a pěti léčivých bylinek s povzbuzujícími účinky – rozchodnice růžové, paulínie nápojné, sibiřského ženšenu, jahodníku lesního a kotvičníku zemního.

Recept Kitl Životabudiče není původní od slavného lékaře a léčitele z pomezí Jizerských hor a Krkonoš Eleazara Kittela, obsahuje však některé bylinky, které slavný doktor užíval. Podporuje i mužskou potenci.

Doma si můžete vyrobit i detoxikační nápoj pro povzbuzení. Stačí k němu dva citróny nebo limetky, půlka salátové okurky, máta a 0,75 litru vody. Okurku a citrón poté nakrájíte na kolečka, vložíte do džbánku s vodou a přidáte dvanáct lístků máty.

Nápoj necháte přibližně 24 hodin uležet v lednici, následný den vypijete minimálně jednu skleničku. Další dny jakbysmet. Samozřejmě čím víc skleniček denně vypijete, tím pro váš organismus lépe.

Po flámu bodne česnečka nebo čerstvé mléko

Pokud zrovna nejdete do práce a můžete si dovolit dát česnek, skvělým a léty osvědčeným životabudičem je silná česnečka – hlavně po flámu. Polévkou je dobré nakrmit se hned po ránu.

Je to určitě mnohem účinnější životabudič, než vytloukat klín klínem – tedy dát si po ránu pivo poté, co se večer pivem opijete. Pokud chcete odbourat alkohol, je dobré dát si v den, kdy s vámi cloumá kocovina, vychlazené a čerstvé kravské mléko.

A na závěr i jedna alkoholová rada. Ke zlepšení paměti je dobré pít rozmarýnové víno, rozmarýně se totiž říká rostlina paměti. Vhodná jsou kvalitní bílá vína – francouzská nebo třeba kalifornská. Je v nich hodně alkoholu a sluníčka.

Recept je popsán v publikaci Jamese Wonga „Vypěstujte si vlastní léky“, vydané nakladatelstvím Grada. Pět čerstvých snítek rozmarýny rozmělníte v láhvi kvalitního bílého vína. Zazátkujete a každý den po dva týdny protřepáváte. Denně pak stačí vypít malou skleničku. Tak ať jste stále svěží!


Autor: Anna Skálová

Tato nemoc si nevybírá: Je často spojená se studem, zranitelností, pochybnostmi o sobě a negativními myšlenkami. Snadno se tak může stát, že člověk začne nenávidět své tělo jako zdroj depresí a překážku, která mu zabraňuje žít spokojeným životem

16. ledna 2018 ve 14:01

Různým stupněm onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let, většina lidí ale vůbec neví, že touto nemocí trpí. Podle Tomanové se dá rozvoji předcházet

29. prosince 2017 v 18:46

Primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová formou otázek a odpovědí bolest nohou u dětí, bezpečné lyžování u lidí nad 65 let a jak předcházet osteoporóze, která hrozí každému druhému člověku staršímu padesáti let.

Absurdní požadavek: Vraťte mi peníze, potkala jsem totiž arabské hosty, což mne šokovalo

25. prosince 2017 v 09:08

Na odlehčení mezi svátky si přečtěte kuriozity a vtipné příhody klientů ERV Evropské pojišťovny. Některé případy jen potvrzují, že jsme někdy národem skutečně vynalézavým.

Novoroční předsevzetí tentokrát vydrží

21. prosince 2017 v 10:42

Příchod nového roku je pro většinu z nás spjat s bilancováním roku předešlého. Co se nám podařilo, v čem jsme úspěšní či naopak, co nám v životě chybí a co nám na sobě samých vadí. Zkrátka co bychom mohli změnit v roce nadcházejícím. Není tedy divu, že právě milník mezi dvěma roky je příhodný...

Jeho doporučení mohou znít až strašidelně, ale je dobré o nich vědět. Nyní jsou totiž jedním z nejohroženějších orgánů, neodborné provedení může vést ke katastrofě, ne k úspěšnému vstupu do nového roku

20. prosince 2017 v 08:17

Oslavy vánočních svátků a příchodu nového roku jsou plné radosti a veselí, mnohdy ale bohužel i úrazů. Oči jsou v tomto období jedním z nejohroženějších orgánů. I když podle statistik vedou zranění rukou a prstů, poranění očí má častěji fatální následky. Největší hrozbou jsou amatérské ohňostroje....

innogy: Odhalte včas hrozbu požáru nebo otravy oxidem uhelnatým

19. prosince 2017 ve 14:58

Jedovatý plyn CO je jako tichý zabiják. Není vidět, ani cítit. Bez detektoru oxidu uhelnatého nemají lidé ani zvířata šanci zaznamenat jeho přítomnost. Většina případů proto končí otravou, a dokonce i smrtí.

Další články
Nahoru