Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 23°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Život se mi kvůli migréně smrsknul na přežívání v posteli, říká Kateřina (32) z Prahy
Nyní se potýká s šesti až osmi záchvaty migrény měsíčně. Zdroj foto: se souhlasem paní Kateřiny

Život se mi kvůli migréně smrsknul na přežívání v posteli, říká Kateřina (32) z Prahy

Lékaři diagnostikovali Kateřině (32) z Prahy migrénu před čtyřmi lety. Silné bolesti hlavy ji trápily mnohem dříve, netušila však, že jde o migrénu. „Zlom nastal před pěti lety, kdy jsem zažívala velký stres v práci. Záchvaty migrény ale i tenzní bolesti hlavy jsem měla velmi často v takové míře, že to začalo narušovat můj běžný život. Neustále mě bolela hlava, den v práci jsem sice přežila, ale pak už jsem nebyla schopná dělat něco jiného,“ popisuje Kateřina, která pracuje jako projektová manažerka. Změna stresujícího zaměstnání Kateřině bohužel nepomohla a ataky migrény pokračovaly.

Po podrobném vyšetření jí neurolog diagnostikoval migrénu a tenzní bolest hlavy. Od té doby vyzkoušela řadu léků od antiepileptik, antidepresiv až po triptany. Žádný z léků jí ale od bolesti zcela neulevil. „Měla jsem pocit, že léky nejsou řešení a musím hledat skutečnou příčinu svých problémů. Myslela jsem si, že je psychosomatická, což byl jeden z důvodů, proč jsem začala chodit na psychoterapii. Ke svojí psychoterapeutce pravidelně chodím už tři roky a v řadě věcí jsem se za tu dobu posunula. Naučila jsem se například lépe zvládat stres. Významný vliv na moji migrénu to ale bohužel nemá,“ vysvětluje Kateřina.  

Nyní se potýká s šesti až osmi záchvaty migrény měsíčně. Kromě stresu jí ataky spouští velká fyzická a duševní námaha, nevyspání, alkohol, hlad, některá výrazná jídla, menstruace, pobyt v horku a dlouhodobé sledování obrazovky i sezení u počítače. Při atace jí většinou vadí jakékoli zvuky, světlo, některé pachy a ztrácí chuť k jídlu.

„Migréna radikálně ovlivňuje můj běžný život. Musím neustále dbát na svůj denní režim a dostatečně spát, nesmím být o hladu, alkohol si dám jen výjimečně a vždy s vědomím rizika, že z toho může být záchvat. Dříve jsem ráda chodila například na náročnější treky v horách, teď už je to téměř stoprocentní spouštěč záchvatů,“ popisuje Kateřina a dodává: „Horší než samotná bolest je pro mě negativní vliv migrény na můj osobní a společenský život. Často se cítím být v izolaci, jako by se můj život smrsknul na přežívání doma v posteli, kde jen koukám do stropu.“

S mapováním nemoci pomáhá Kateřině mobilní aplikace určená právě pro pacienty s migrénou –⁠ Migréna Kompas.  „Díky ní jsem si začala ataky zaznamenávat pravidelně a oceňuji také, že mám vždy okamžitě přehled o tom, kolik jsem si vzala v poslední době léků,“ vysvětluje. Naději na zlepšení nemoci vidí Kateřina v moderní biologické léčbě, která již pomohla řadě pacientů. S léčbou chce začít až po těhotenství, které nyní plánuje.   

Vyrovnat se s nemocí pomáhá Kateřině organizace Migréna-help, kde potkává další lidi, kteří migrénou trpí. V Praze pro ně pořádá takzvané kruhy sdílení, při nichž se účastníci svěřují se svými pocity a strastmi, které život s migrénou přináší.

„Sdílení a vzájemná podpora jsou jednou z věcí, které mi hodně pomáhají. Zároveň jsem ráda, že i tahle nepříjemná zkušenost mě dovedla k tomu, že mohu dělat něco užitečného. Velkou oporou je pro mě také partner. I na něho moje nemoc hodně dopadá, je ale velmi chápavý a nikdy mi nevyčítá, že kvůli mojí migréně musíme neustále měnit plány, a přizpůsobuje se mým potřebám,“ říká vděčně Kateřina.

 O svých zdravotních problémech mluví i se svým zaměstnavatelem, který se jí snaží vycházet vstříc. Funguje na zkrácený úvazek a má pohyblivou pracovní dobu s možností práce z domova. „Pracuji teď 32 hodin týdně. To je moje maximum, které zvládám s vypětím sil. Za práci jsem vděčná, protože mi navzdory nemoci umožňuje žít důstojný život,“ uzavírá Kateřina.


Autor: Lucie Rychlá

Přijďte si s námi zahrát. Nedělní open air koncert

Včera ve 12:30

Devátý ročník open air koncertu s názvem Přijďte si s námi zahrát v neděli 26. května na Střeleckém ostrově.

Středověké slavnosti na Hradčanech

Včera v 09:21

Druhé Středověké slavnosti na Hradčanech v krásném prostředí parku Maxe van der Stoela nedaleko pražského hradu v Praze 6.

Kouzlo Prahy ve Vrtbovské zahradě

Včera v 09:05

Výstavu obrazů od autorky Katky Neveu – Kouzlo Prahy najdete ve Vrtbovské zahradě do 31. května.

Dobročinnej Blešák v Praze 10

Včera v 09:02

Přijďte si nakoupit stylové kousky a oživte udržitelně svůj šatník. Letos můžete podpořit organizaci Nedoklubko. Tato nezisková organizace pomáhá rodičům předčasně narozených dětí a neonatologickým oddělením v České republice již od roku 2002.

V Galerii 1 je nová kavárna

23. května 2024 ve 12:10

Minulý týden byla ve Štěpánské ulici slavnostně otevřena nová kavárna a představena hostům. Kavárna Bílá vrána v Galerii 1 je sociální podnik, který dává zaměstnání lidem s mentálním a kombinovaným znevýhodněním. Těmto lidem umožňuje dlouhodobé zaměstnání a příležitost získat dovednost...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 22. týden

23. května 2024 v 11:44

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Pražské vinice: Dvě besedy na Vyšehradě

23. května 2024 v 07:38

Zajímá vás víno a kultura s ním spojená? Poznejte autenticitu a výjimečnost vín z pražských vinic. Jedinečné polohy těchto zelených částí Prahy, z nichž některé jsou památkově chráněnými územími, veřejnosti běžně nepřístupnými, poskytnou i nevšední výhledy...

Troja: Zámek a labyrint

23. května 2024 v 07:07

Zámek Troja a jeho okolí představují jedinečný prostor v širším centru Prahy, kde bude GHMP představovat témata spjatá s urbánním historickým prostorem za pomoci současných uměleckých prostředků. 

Moai bude slavnostně odhalena, přijde i Pavel Pavel

23. května 2024 v 07:03

Socha Moai v bubenečském parku Lázaro Cárdenase už zdomácněla, v mezičase dostala i klobouk pukao. Nyní dojde i na slavnostní odhalení za přítomnosti zástupců Chile, které sochu do parku Prahy 6 darovalo.

Další články
Nahoru