Dnes Sobota - jasno 20°C
Zítra Neděle - jasno 23°C
Neděle 4. 6. 2023
Svátek má Dalibor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Život se mi kvůli migréně smrsknul na přežívání v posteli, říká Kateřina (32) z Prahy
Nyní se potýká s šesti až osmi záchvaty migrény měsíčně. Zdroj foto: se souhlasem paní Kateřiny

Život se mi kvůli migréně smrsknul na přežívání v posteli, říká Kateřina (32) z Prahy

Lékaři diagnostikovali Kateřině (32) z Prahy migrénu před čtyřmi lety. Silné bolesti hlavy ji trápily mnohem dříve, netušila však, že jde o migrénu. „Zlom nastal před pěti lety, kdy jsem zažívala velký stres v práci. Záchvaty migrény ale i tenzní bolesti hlavy jsem měla velmi často v takové míře, že to začalo narušovat můj běžný život. Neustále mě bolela hlava, den v práci jsem sice přežila, ale pak už jsem nebyla schopná dělat něco jiného,“ popisuje Kateřina, která pracuje jako projektová manažerka. Změna stresujícího zaměstnání Kateřině bohužel nepomohla a ataky migrény pokračovaly.

Po podrobném vyšetření jí neurolog diagnostikoval migrénu a tenzní bolest hlavy. Od té doby vyzkoušela řadu léků od antiepileptik, antidepresiv až po triptany. Žádný z léků jí ale od bolesti zcela neulevil. „Měla jsem pocit, že léky nejsou řešení a musím hledat skutečnou příčinu svých problémů. Myslela jsem si, že je psychosomatická, což byl jeden z důvodů, proč jsem začala chodit na psychoterapii. Ke svojí psychoterapeutce pravidelně chodím už tři roky a v řadě věcí jsem se za tu dobu posunula. Naučila jsem se například lépe zvládat stres. Významný vliv na moji migrénu to ale bohužel nemá,“ vysvětluje Kateřina.  

Nyní se potýká s šesti až osmi záchvaty migrény měsíčně. Kromě stresu jí ataky spouští velká fyzická a duševní námaha, nevyspání, alkohol, hlad, některá výrazná jídla, menstruace, pobyt v horku a dlouhodobé sledování obrazovky i sezení u počítače. Při atace jí většinou vadí jakékoli zvuky, světlo, některé pachy a ztrácí chuť k jídlu.

„Migréna radikálně ovlivňuje můj běžný život. Musím neustále dbát na svůj denní režim a dostatečně spát, nesmím být o hladu, alkohol si dám jen výjimečně a vždy s vědomím rizika, že z toho může být záchvat. Dříve jsem ráda chodila například na náročnější treky v horách, teď už je to téměř stoprocentní spouštěč záchvatů,“ popisuje Kateřina a dodává: „Horší než samotná bolest je pro mě negativní vliv migrény na můj osobní a společenský život. Často se cítím být v izolaci, jako by se můj život smrsknul na přežívání doma v posteli, kde jen koukám do stropu.“

S mapováním nemoci pomáhá Kateřině mobilní aplikace určená právě pro pacienty s migrénou –⁠ Migréna Kompas.  „Díky ní jsem si začala ataky zaznamenávat pravidelně a oceňuji také, že mám vždy okamžitě přehled o tom, kolik jsem si vzala v poslední době léků,“ vysvětluje. Naději na zlepšení nemoci vidí Kateřina v moderní biologické léčbě, která již pomohla řadě pacientů. S léčbou chce začít až po těhotenství, které nyní plánuje.   

Vyrovnat se s nemocí pomáhá Kateřině organizace Migréna-help, kde potkává další lidi, kteří migrénou trpí. V Praze pro ně pořádá takzvané kruhy sdílení, při nichž se účastníci svěřují se svými pocity a strastmi, které život s migrénou přináší.

„Sdílení a vzájemná podpora jsou jednou z věcí, které mi hodně pomáhají. Zároveň jsem ráda, že i tahle nepříjemná zkušenost mě dovedla k tomu, že mohu dělat něco užitečného. Velkou oporou je pro mě také partner. I na něho moje nemoc hodně dopadá, je ale velmi chápavý a nikdy mi nevyčítá, že kvůli mojí migréně musíme neustále měnit plány, a přizpůsobuje se mým potřebám,“ říká vděčně Kateřina.

 O svých zdravotních problémech mluví i se svým zaměstnavatelem, který se jí snaží vycházet vstříc. Funguje na zkrácený úvazek a má pohyblivou pracovní dobu s možností práce z domova. „Pracuji teď 32 hodin týdně. To je moje maximum, které zvládám s vypětím sil. Za práci jsem vděčná, protože mi navzdory nemoci umožňuje žít důstojný život,“ uzavírá Kateřina.


Autor: Lucie Rychlá

Den s Policií ČR Praha

2. června 2023 v 15:47

V sobotu 10. června proběhne na Letenské pláni již třináctý ročník Dne s Policií České republiky. Návštěvníci se mohou od 10 do 16 hodin těšit na množství vystavené policejní techniky a ukázky činností policistů.

Sobota: Na Kulaťák na trhy

2. června 2023 v 15:39

Sobotní trhy na Kulaťáku se konají od 8 do 14 hodin. Kromě tradiční nabídky se můžete těšit i na osvěžující ledové nápoje od The Tea Republic, Česko.  

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 23. týden

2. června 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Den dětí v Praze 10

2. června 2023 v 08:08

Divadélko, zábavné dílny, workshopy, provazochodectví, žonglování nebo chůdy. V sobotu 3. června bude Park Malinová – Chrpová patřit dětem.

Historická procházka Prahou 6

1. června 2023 ve 13:34

Procházka do minulosti, věnovanou zajímavým místům v Břevnově spojeným s koncerty a dalšími aktivitami československé undergroundové komunity a speciálně skupiny The Plastic People of the Universe se koná v úterý 6. června. Průvodcem bude pamětník i dokumentátor těchto událostí, badatel František...

Praha 18 přispívá na prevenci

1. června 2023 v 08:09

Od 1. června mohou obyvatelé Prahy 18 žádat o příspěvek na preventivní vyšetření ve výši 500 korun.

Sportujte s Desítkou. Den jógy v Malešickém parku

31. května 2023 v 17:40

V sobotu 10. června se bude v Malešickém parku cvičit jóga. Den jógy začne ve 14 hodin, potrvá do 18 hodin.

PVK: Nová desková hra ukáže výrobu, distribuci a úpravu pitné vody

31. května 2023 ve 12:48

Pražské vodovody a kanalizace v rámci inovačního maratonu Nakopni Prahu 2023 vyhlásily extra výzvu: Zdravá a čistá voda pro Prahu.

Deset kapitol z historie Viktorie Žižkov ukáže výstava

31. května 2023 v 11:30

Deset výstavních ploch, deset kapitol z historie Viktorie Žižkov nabízí výstava „Cesta do hlubin fotbalový duše“, na náměstí Radost v Praze 3.

Včely zblízka poznáte v botanické zahradě v Troji

31. května 2023 v 10:52

Botanická zahrada hl. m. Prahy zahajuje panelovou výstavu, která návštěvníkům ukáže včelu medonosnou tak, jak ji neznají. Fotografie, které vznikly využitím mikrofotografické techniky skenovací elektronové mikroskopie, představí pomocí až 4000násobně zvětšených fotografií detaily ze života tohoto...

Onkologičtí pacienti oslaví život

31. května 2023 v 08:32

Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze. Na akci Den onkopacientů – Survivorship Day, kterou organizuje Hlas onkologických pacientů, dorazí...

Další články
Nahoru