dnes
Pátek - jasno
21°C
zítra
Sobota - jasno
21°C
pozítří
Neděle - jasno
19°C
Lifestyle / Zdraví / Cestování

Život bez něj si prý neumí představit přes polovina Pražanů, ročně na péči vynaloží v průměru přes 15 tisíc

Pořizovací náklady za všechny mazlíčky, které mají Pražané v současné době doma, se průměrně pohybují okolo 5500 korun. Roční náklady na živobytí mazlíčků v hlavním městě Praha průměrně dosahují výše 15,5 tisíc korun (v ČR je to okolo 14 tisíc korun). V průměru mají nějakého domácího mazlíčka 3/4 českých domácností. Čtvrtina získala své domácí zvíře darem. Většinu domácích mazlíčků si sami kupují, a to obvykle přímo od chovatele nebo ve zverimexu. Mazlíčci se těší vysoké pozornosti, lidé jim věnují v průměru dvě hodiny denně. A skoro polovina Čechů, by se byla ochotná kvůli nim i zadlužit. 

„V každé druhé domácnosti vás uvítá pes, a to i přes to, že jeho pořízení i roční výdaje jsou poměrně vysoké. 85 procent Čechů si psa kupuje přímo od chovatelů a v průměru investuje do pořízení zvířete skoro pět tisíc korun. Jen 5 procent majitelů si pořídí psa z útulku. Roční náklady je pak vyjdou na 13 200 korun a péče o psa jim zabere až tři hodiny denně," komentuje Marek Šubr, manažer výzkumu v České spořitelně.

Ostatně, z mezinárodního srovnání Češi vychází dokonce jako jedni z nejvášnivějších pejskařů. O něco častěji si psa pořizují ženy než muži (52 procent žen vs. 45 procent mužů). Pes je častěji součástí domácností v menších obcích – zatímco v obcích do 1000 obyvatel najdeme 63 pejskařů na 100 obyvatel, v Praze je to jen 35. Psa v Praze najdete v každé třetí domácnosti, majitelé za péči o něj vynaloží ročně 16 700 korun, což je nejvíce ze všech krajů. Cena pořízení přitom nijak zásadně nepřevyšuje průměr České republiky.

A právě psům, jako jediným z mazlíčků, dopřávají jejich majitelé výcvik, Češi do něj investují v průměru 1800 korun. Psi jsou navíc nejčastěji rozmazlovanými domácími mazlíčky – svému nejlepšímu příteli dopřává speciální péči pětina pejskařů a ročně za ni utratí v průměru 1300 korun.  U ostatních zvířat je procento minimální. Oplátkou si vydělává jen 2 procenta psů, například reklamou, odměnou na soutěži, přehlídce či závodech. Průměrně si majitel „pracovitého" domácího mazlíčka přijde ročně na 2600 korun.

Každá třetí domácnost bydlí u své kočky, v Praze je to každá pátá domácnost. Zvíře pověstné svou nezávislostí patří mezi ty nejčastěji darované, jako dárek se kočka ocitla v polovině rodin, pouze čtvrtina si jí koupila, obvykle od chovatele, a každý pátý jí našel. Průměrné pořizovací náklady sotva překročí tisícikorunu, Praha je v tom výraznou výjimkou, cena za kočku se tady pohybuje okolo 3400 korun. Průměrné náklady na roční péči majitele vyjdou na 7900 korun, Pražané si ale připlatí – starost o kočku je přijde na 9200 korun (nejhlouběji do peněženky sahají obyvatelé Ústeckého kraje, jejich roční výdaje činí 11 500 korun.)

Každý šestý Čech má doma finančně i časově nenáročné rybičky, roční náklady se u rybiček pohybují do dvou tisíc korun, pořízení akvária ale patří k nejdražším jednorázovým výdajům; průměrně do něj Češi investují 2700 korun. Každá desátá rodina má doma králíka, 40 procent  ho dostane darem, roční péče vyjde na 3900 korun. Pětici nejpopulárnějších domácích mazlíčků v českých domácnostech uzavírá papoušek. Nejčastěji si ho majitelé pořizují za částku do 1000 korun, za některé druhy opeřenců ale zaplatili i desítky tisíc korun. Roční výdaje se pohybují okolo 3600 korun.

Zdravotní péče o mazlíčky stojí ročně v průměru 1200 korun, v Praze 1500 korun. V případě nutnosti jsou ale Češi ochotni zaplatit za případnou operaci v průměru až 10 tisíc korun. Kvůli svému domácímu mazlíčkovi se někdy zadlužilo 6 procent majitelů, v Praze dokonce 12 procent ale dalších 38 procent (u Pražanů téměř polovina) si takovou situaci dovede představit, zejména pokud by finance potřebovali k operaci či jinému zdravotnímu ošetření zvířete. Majitelé připouštějí i možnost půjčky na zaplacení samotné koupě mazlíčka či na krmení nebo další potřeby s péčí o mazlíčky spojené.

8procent majitelů nechalo své mazlíčky proti podobným nenadálým výdajům pojistit, nejčastěji pojištěným zvířetem je pes, páníčkové tuto službu sjednali každému pátému psu. Když už dojde na nešťastnou událost v podobě smrti mazlíčka, většina majitelů jim vlastními silami vykope hrobeček.


Saunia chystá speciální divadelní ceremoniály pod vedením saunových mistrů

8. dubna 2019 v 08:30

Tři pražské pobočky saunového světa Saunia chystají speciální divadelní ceremoniály na filmové motivy, které budou probíhat pod vedením těch nejlepších saunových mistrů z Česka a Slovenska, Ondřeje Sochůrky a Roberta Žídka.

Zdraví pod kontrolou v OC Galerie Harfa

2. dubna 2019 ve 12:29

Projekt, jehož cílem je zvýšení povědomí o zdraví a dostupnosti zdravotní péče pořádají studenti pod záštitou IFMSAcz – International Federation of Medical Students' Associations.

Další články
Nahoru