dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C

Živnostenský odbor Prahy 1 kontroluje prodejce lihovin, kteří nemají udělenou koncesi

Kontrolující Živnostenského odboru Prahy 1 od dubna tohoto roku provedli již desítky kontrol zaměřených na novou regulaci prodeje kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin, která byla vyvolána takzvanou „lihovou aférou".

Ve 32 případech bylo zjištěno, že podnikatelé realizují prodej uvedených komodit bez živnostenského oprávnění – koncese. Uložením pokut v celkové výši 126 000 korun bylo prozatím potrestáno 13 podnikatelů.

Koncesí na prodej lihu musí disponovat všechny osoby, které lihoviny prodávají – nejenom provozovatelé restaurací či barů, ale také prodejci suvenýrů s nabízenými dárkovými sadami, ubytovací zařízení, která nabízejí lihoviny na pokojích atd.

V případě, že je kontrolou zjištěn prodej lihovin bez koncese, je nezbytné, aby podnikatelé okamžitě požádali o vydání koncese. Žádost lze podat u kteréhokoliv živnostenského úřadu v ČR. Pro vznik živnostenského oprávnění pro prodej lihovin nemusí podnikatel splňovat odbornou ani jinou způsobilost. Za neoprávněné podnikání ve výše uvedené koncesi lze uložit pokutu až do výše jeden milion korun.

Kontrolní pracovníci se dále v současné době zaměřují na provádění kontrol na trzích realizovaných na území Prahy 1. Při kontrolách je sledováno, zda prodejci dodržují sortiment zboží stanovený tržním řádem pro kontrolovaná místa, zákaz prodeje lihovin a dodržování povinností stanovených živnostenským zákonem.

Nejčastěji zjištěná porušení se týkají označení stánků a vydávaných dokladů o prodeji zboží a o poskytnutí služby. Někteří podnikatelé dokonce při pouličním prodeji nerespektují rozsah sortimentu zboží stanovený tržním řádem, tedy prodávají jiné než stanovené zboží.


Běžecká škola Prahy 4 zve na Novoroční výběh

Dnes v 07:19

První běh nového roku se koná 1. ledna ve 12 hodin ve Žlutých lázních. Na běžce čeká občerstvení, čaj a novoroční punč.

Praha 10 zve na Gutovku

Včera ve 22:39

Na Gutovce se v sobotu a v neděli bruslí. Během víkendu začíná veřejné bruslení od 10 hodin, stodvacetiminutové bloky střídají půlhodinové přestávky na úpravu ledu.

Diskohrátky na ledě

Včera v 19:11

Radnice Prahy 1 připravila pro všechny milovníky bruslení a taneční hudby k tomu „Diskohrátky na ledě“.

Na Letišti Václava Havla Praha byla otevřena restaurace KFC

Včera v 16:04

Letiště Praha má od dnešního dne nového provozovatele služeb rychlého občerstvení. Stala se jím restaurace KFC, která byla otevřena v prostorách spojovacího objektu mezi Terminálem 1 a 2. 

Vánoční trhy v Bohnicích. Živý betlém a občerstvení, dílny, koncert

Včera ve 14:17

Vánoční trhy v areálu nemocnice v Bohnicích před kostelem sv. Václava v neděli 17. prosince od 13 hodin.

Christmas Flea Market at Wine Cellar

Včera ve 13:59

V neděli 17. prosince v 10–19 hodin blešák Flea Market at Wine Cellar Prague, tentokrát s vánoční atmosférou.

Novým pražským zastupitelem za Piráty se stal Viktor Mahrik

Včera ve 13:02

Novým pražským zastupitelem se včera stal Viktor Mahrik (Piráti). V zastupitelstvu nahradil svého stranického kolegu Jakuba Michálka, který se stal poslancem a rozhodl se složit zastupitelský mandát.

Neděle: Národní technické muzeum za 50 korun

Včera ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí Václava Havla mají návštěvníci v neděli 17. prosince možnost navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 korun za osobu.

Praha 1: Betlémské světlo v parku za Staroměstskou radnicí

Včera ve 12:26

V neděli 17. prosince od 13 hodin uslyšíte Spirituál Kvintet, Les Petits Chanteurs, Magdalenu Urbanovou a N.O.T.@

Ovečka betlémská

Včera v 11:33

V sobotu 16. prosince mohou děti od 15 hodin zažít vánoční zázrak s chundelatou ovečkou a pastýřem. Loutková pohádka vhodná pro děti od 3 let na Plechárně.

Vánoční koleda na Desítce

Včera v 08:02

V sobotu 23. prosince zazní na Kubánském náměstí od 11 hodin Česká vánoční mše J. J. Ryby, známé vánoční koledy a děti se mohou těšit na vánoční dílny.

Chrám P. Marie a Karla Velikého na Karlově

Včera v 07:54

Pozoruhodný církevní objekt, kterým vás velice poutavě provede zdejší jáhen p. dr. Laňka. Budete obdivovat nejen neobvyklý tvar tohoto kostela, naleznete tady i obraz P. Marie Karlovské, ke kterému se uchylovaly pro ochranu těhotné ženy i další pozoruhodnosti.

Praha 6 má ocenění za nejlepší projekty prevence kriminality v Praze

Včera v 07:49

Magistrát Prahy vyhlásil soutěž o nejlepší projekty prevence kriminality na území hlavního města Prahy realizované v letech 1997 až 2017. Cílem soutěže bylo připomenout problematiku prevence kriminality široké i odborné veřejnosti, ocenit úspěšnou preventivní práci v oblasti prevence kriminality...

Město přispěje na vybavení Nemocnice Milosrdných sester

Včera v 07:36

Zastupitelstvo schválilo návrh radního pro zdravotnictví Radka Lacka na poskytnutí dotací Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Příspěvek v celkové výši 1 050 000 korun bude využit na nákup nového vybavení.

Další krátké zprávy
Nahoru