dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
5°C
Žirafě Elišce se v noci narodilo již sedmé mládě. Jmenuje se Amálie a má skoro dva metry
Chovu žiraf se v Praze daří. Na snímku je pětiletá samice Faraa se svým mládětem Lianou. Foto: Zoo Praha

Žirafě Elišce se v noci narodilo již sedmé mládě. Jmenuje se Amálie a má skoro dva metry

Sedmnáctiletá žirafa Eliška, která má v „rodném listě“ místo narození Praha, absolvovala v neděli již sedmý porod. Tentokrát se jí narodila samička, která dostala jméno Amálie.

„Žirafa Eliška rodí,“ napsal na svůj facebook pozdě večer ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. „Takže holka, Amálie,“ napsal později. Porod, který proběhl bez komplikací, trval necelou hodinu. Návštěvníci zahrady mohou novorozeně spatřit již dnes.

Jméno pro žirafátko bylo vybráno předem. Pokud by se narodil samec, jmenoval by se Oliver. Amálka není žádný prcek. Už při narození měřila zhruba 180 centimetrů a vážila přes padesát kilogramů.  

Pražská zoo chová žirafy Rothschildovy od roku 1970. V roce 1974 se narodilo první mládě. Amálie je již 76. přírůstkem. Předchozí žirafí porod proběhl letos v únoru. Pětiletá samice Faraa porodila své první mládě. Samička dostala jméno Liana.

Žirafa Rothschildova je vážně ohrožena vyhubením. Počty jedinců přežívající v přírodě se odhadují na asi 2500, jednotlivé populace jsou izolované a velmi malé. Mnoho vědců proto žirafu Rothschildovu označuje za kriticky ohroženou.


Další články
Nahoru