dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
8°C
pozítří
Pátek - snih-dest
3°C
Lifestyle / Zdraví

Zimní strašák zvaný deprese. Lékař Koranda ví, jak ji poznáte a jak s ní bojovat

Věděli jste, že až 20 procent lidí trpí na podzim a v zimě takzvanou sezónní depresí? Že je mezi nimi více žen, které také častěji spáchají sebevraždu? A konečně, že deprese u obou pohlaví vznikají nejčastěji mezi 25. až 44. rokem? Pokud patříte mezi lidi, jimž zima přináší problémy, zvažte, zda není čas navštívit odborníka.

Co se děje v těle?

Právě úbytek světla společně se stresy má za následek nedostatek sloučeniny SAMe (S-adenosylthionine), která zase tvoří hormony myšlení, jako je serotonin, melatonin nebo dopamin. Všechny jsou důležité pro pocity štěstí a dobré nálady. Bohužel tuto sloučeninu nemůžeme tělu dodat podobně jako vitamíny, pouze jednotlivé hormony se dostanou ve formě potravinových doplňků, a tak se často uchylujeme k vysoce návykovým sedativůml, což není právě nejlepší řešení.

Jak poznáte depresi?

Kdy už špatná nálada není jen chvilková, ale začíná být depresí? „Depresivní stavy mají jasné příznaky. Pokud po dobu více než dvou týdnů pozorujete výrazné potíže se spánkem, nemožnost se soustředit, neschopnost prožívat radost, máte dojem, že jednoduché úkoly jsou pro vás obtížně zvládnutelné, zažíváte pocity beznaděje, bezmocnosti a vyčerpání, psychomotorický neklid, úzkostnost, nemožnost ovládat své negativní myšlenky doprovázené ztrátou chuti k jídlu nebo někdy naopak nekontrolovatelným přejídáním se, zpozorněte,“ říká odborník MUDr. Marian Koranda. Lékaři také upozorňují, že deprese může být i dědičná a k jejímu spuštění stačí malý podnět.

Jak s ní bojovat?

Než se odhodláte promluvit s psychologem, zkuste proti sezónní depresi zabojovat. Důležitý je pravidelný denní režim. Pokud chodíte ve stejnou dobu spát a stejně vstáváte, máte dostatek pohybu a umíte relaxovat, pak byste si měli sami vytvářet endorfiny, které jsou důležité pro dobrou náladu.

Psychologové také radí naučit se říkat ne – šéfovi i manželce (manželovi), když se cítíte být přetěžováni. Ideální je jednou za čas prodloužený víkend v některých lázních, kde o vás budou pečovat masážemi, koupelemi a dalšími příjemnými procedurami.

Nejnovější hit je také fototerapie, ozařování těla speciální lampou s intenzívním bílým světlem s vlnovou délkou blízkou dennímu slunečnímu záření. Když se ani pak nedostaví výsledek, raději se obraťte na zkušeného psychologa, který vám doporučí léčbu šitou vám na míru.


Autor: Zuzana Pšenicová

Tato nemoc si nevybírá: Je často spojená se studem, zranitelností, pochybnostmi o sobě a negativními myšlenkami. Snadno se tak může stát, že člověk začne nenávidět své tělo jako zdroj depresí a překážku, která mu zabraňuje žít spokojeným životem

Včera ve 14:01

Různým stupněm onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let, většina lidí ale vůbec neví, že touto nemocí trpí. Podle Tomanové se dá rozvoji předcházet

29. prosince 2017 v 18:46

Primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová formou otázek a odpovědí bolest nohou u dětí, bezpečné lyžování u lidí nad 65 let a jak předcházet osteoporóze, která hrozí každému druhému člověku staršímu padesáti let.

Absurdní požadavek: Vraťte mi peníze, potkala jsem totiž arabské hosty, což mne šokovalo

25. prosince 2017 v 09:08

Na odlehčení mezi svátky si přečtěte kuriozity a vtipné příhody klientů ERV Evropské pojišťovny. Některé případy jen potvrzují, že jsme někdy národem skutečně vynalézavým.

Novoroční předsevzetí tentokrát vydrží

21. prosince 2017 v 10:42

Příchod nového roku je pro většinu z nás spjat s bilancováním roku předešlého. Co se nám podařilo, v čem jsme úspěšní či naopak, co nám v životě chybí a co nám na sobě samých vadí. Zkrátka co bychom mohli změnit v roce nadcházejícím. Není tedy divu, že právě milník mezi dvěma roky je příhodný...

Jeho doporučení mohou znít až strašidelně, ale je dobré o nich vědět. Nyní jsou totiž jedním z nejohroženějších orgánů, neodborné provedení může vést ke katastrofě, ne k úspěšnému vstupu do nového roku

20. prosince 2017 v 08:17

Oslavy vánočních svátků a příchodu nového roku jsou plné radosti a veselí, mnohdy ale bohužel i úrazů. Oči jsou v tomto období jedním z nejohroženějších orgánů. I když podle statistik vedou zranění rukou a prstů, poranění očí má častěji fatální následky. Největší hrozbou jsou amatérské ohňostroje....

innogy: Odhalte včas hrozbu požáru nebo otravy oxidem uhelnatým

19. prosince 2017 ve 14:58

Jedovatý plyn CO je jako tichý zabiják. Není vidět, ani cítit. Bez detektoru oxidu uhelnatého nemají lidé ani zvířata šanci zaznamenat jeho přítomnost. Většina případů proto končí otravou, a dokonce i smrtí.

Další články
Nahoru