Dnes Sobota - zatazeno 16°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 17°C
Sobota 24. 9. 2022
Svátek má Jaromír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zimní stadion Nikolajka zůstane na podzim bez ledu, chybí finance na provoz
Zimní stadion Nikolajka. Foto: Jan Puci

Zimní stadion Nikolajka zůstane na podzim bez ledu, chybí finance na provoz

Zimní stadion Nikolajka nevyrobí po letních prázdninách led a vynechá tak minimálně příští sezonu. Oznámili to majitelé haly s odůvodněním růstu cen energií a špatného technického stavu strojovny stadionu ze šedesátých let. O možnost trénovat tak přišli hokejisté i krasobruslaři, nezabruslí si školáci ani veřejnost. Radnice Prahy 5 prověřuje možnosti vybudovat dočasnou ledovou plochu.

Po skončení sezony začala být Nikolajka od května využívána na inline hokej. Majitel stadionu, kterým je společnost Niko Praha, oznámil, že není schopen v následující sezóně 2022/2023 zajistit provoz. Jinými slovy, v září už led nevyrobí. Je to prý z kumulace několik důvodů.

„Vzhledem k dlouhým dodacím lhůtám nelze realizovat nutnou rekonstrukci strojovny a plánovanou změnu vytápění a ohřevu do začátku nové zimní sezóny. Další provoz stávající strojovny a plynového vytápění by nebyl již bezpečný,“ sdělila serveru Pražský patriot za NIKO Praha Barbora Lexová. 

Provoz stadionu za loňský rok podle ní skončil ztrátou a navíc se do cen nájmů ledové plochy nepodařilo promítnou výrazný nárůst provozních nákladů, zejména několikanásobné zvýšení ceny plynu. 

„Na základě jednání s nájemci ledové plochy vyplynulo, že v následující zimní sezóně od září 2022 do dubna 2023 by se nepodařilo promítnout zvýšené náklady do ceny nájmu ledové plochy,“ dodala Lexová.

Podle ní je cílem majitele zachovat na stadionu Nikolajka sportovní činnost i v budoucnu, v současné době je přehodnocován plán rekonstrukce s ohledem na vývoj cen energií a vody.

Podle radního Prahy 5 Davida Duška (STAN) městská část usiluje o realizaci náhradního řešení, díky kterému by vzniklo dočasné kluziště, které by funkci Nikolajky dokázalo zastoupit.

„Prověřujeme tři lokality pro dočasné řešení a dvě pro trvalé. Všechny jsou v majetku hlavního města,“ uvedl.

Realizace by podle něj trvala tři až šest měsíců v závislosti na výběru technologie. „Náklady na výstavbu jsou odhadovány na 15 až 32 milionů korun. Praha 5 nemá na vlastní ledovou plochu a její zakrytí volné prostředky. Jejich uvolnění si vyžádá mimořádné zasedání zastupitelstva. Proto zkoumáme i variantu soukromého investora na městském pozemku,“ sdělil radní.

Radnice zároveň řeší i další varianty, včetně dočasného azylu pro malé sportovce a školáky na stadionech v sousedních městských částech.

Praha 5 má podle Duška obavy, aby připravovaný Metropolitní plán neumožnil stadion zbourat. Chce proto záruky, že stavba bude chráněna. „Městská část vznesla k tomuto území zásadní připomínky a dle našich informací hlavní město Praha k těmto připomínkám přihlédne,“ dodal radní.


Autor: Jan Puci

Festival volného času Prahy 13: Atletické odpoledne TJ Stodůlky Praha

Dnes ve 12:14

Na tradičním atletickém odpoledni na hřišti Fakultní základní školy prof. Otokara Chlupa ve Fingerově ulici se mohou 27. září všichni zájemci zapojit do sportovních atletických her.

Nahrávací studio nejen pro online výuku

Včera v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

Včera v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

Včera v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Festival Paměti národa na Strahovském stadionu

Včera v 08:47

Na Strahovském stadionu od 29. září do 1. října se koná Festival Paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Kromě koncertů je připraven bohatý program pro všechny generace – debaty, komentované prohlídky, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů....

Víkendová výstava andulek

Včera v 08:13

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu andulek.

Mezinárodní výstava halančíků

Včera v 06:23

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu ryb.

Osmičkové fotbalové derby přineslo dárek dětem

22. září 2022 ve 21:58

Včerejší očekávané osmičkové derby 10. kola Fortuna Divize mezi FK Meteor Praha VIII a FK Admira Praha B se vydařilo jak po sportovní, tak charitativní stránce. Přineslo krásnou fotbalovou podívanou s výsledkem 1:1 i neméně krásných 15 000 korun pro děti z Klokánku...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 39. týden

22. září 2022 v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14: Komentovaná vycházka po geologických památkách

22. září 2022 v 09:05

Pokud se zajímáte o přírodu a tajemství, která skrývá, nenechte si ujít komentovanou vycházku, která se koná 26. září od 17:30 hodin. Část geologické exkurze bude zaměřena na nejvýraznější tektonickou poruchu na území metropole – Pražský zlom.

Letní dům slaví narozeniny

22. září 2022 v 07:20

Oslavy 25 let Letního domu se konají 22. září na náměstí Míru v Praze 2. Vystoupení zaměstnanců Letního domu a hostů bude moderovat patron Letního domu Petr Vacek.

Běh proti násilí

22. září 2022 v 07:01

Trasa je dlouhá 5 km a můžete jí běžet nebo zdolat chůzí.

Další články
Nahoru