Dnes Neděle - oblacno 11°C
Zítra Pondělí - polojasno 12°C
Neděle 19. 5. 2024
Svátek má Ivo
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zimní stadion Nikolajka zůstane na podzim bez ledu, chybí finance na provoz
Zimní stadion Nikolajka. Foto: Jan Puci

Zimní stadion Nikolajka zůstane na podzim bez ledu, chybí finance na provoz

Zimní stadion Nikolajka nevyrobí po letních prázdninách led a vynechá tak minimálně příští sezonu. Oznámili to majitelé haly s odůvodněním růstu cen energií a špatného technického stavu strojovny stadionu ze šedesátých let. O možnost trénovat tak přišli hokejisté i krasobruslaři, nezabruslí si školáci ani veřejnost. Radnice Prahy 5 prověřuje možnosti vybudovat dočasnou ledovou plochu.

Po skončení sezony začala být Nikolajka od května využívána na inline hokej. Majitel stadionu, kterým je společnost Niko Praha, oznámil, že není schopen v následující sezóně 2022/2023 zajistit provoz. Jinými slovy, v září už led nevyrobí. Je to prý z kumulace několik důvodů.

„Vzhledem k dlouhým dodacím lhůtám nelze realizovat nutnou rekonstrukci strojovny a plánovanou změnu vytápění a ohřevu do začátku nové zimní sezóny. Další provoz stávající strojovny a plynového vytápění by nebyl již bezpečný,“ sdělila serveru Pražský patriot za NIKO Praha Barbora Lexová. 

Provoz stadionu za loňský rok podle ní skončil ztrátou a navíc se do cen nájmů ledové plochy nepodařilo promítnou výrazný nárůst provozních nákladů, zejména několikanásobné zvýšení ceny plynu. 

„Na základě jednání s nájemci ledové plochy vyplynulo, že v následující zimní sezóně od září 2022 do dubna 2023 by se nepodařilo promítnout zvýšené náklady do ceny nájmu ledové plochy,“ dodala Lexová.

Podle ní je cílem majitele zachovat na stadionu Nikolajka sportovní činnost i v budoucnu, v současné době je přehodnocován plán rekonstrukce s ohledem na vývoj cen energií a vody.

Podle radního Prahy 5 Davida Duška (STAN) městská část usiluje o realizaci náhradního řešení, díky kterému by vzniklo dočasné kluziště, které by funkci Nikolajky dokázalo zastoupit.

„Prověřujeme tři lokality pro dočasné řešení a dvě pro trvalé. Všechny jsou v majetku hlavního města,“ uvedl.

Realizace by podle něj trvala tři až šest měsíců v závislosti na výběru technologie. „Náklady na výstavbu jsou odhadovány na 15 až 32 milionů korun. Praha 5 nemá na vlastní ledovou plochu a její zakrytí volné prostředky. Jejich uvolnění si vyžádá mimořádné zasedání zastupitelstva. Proto zkoumáme i variantu soukromého investora na městském pozemku,“ sdělil radní.

Radnice zároveň řeší i další varianty, včetně dočasného azylu pro malé sportovce a školáky na stadionech v sousedních městských částech.

Praha 5 má podle Duška obavy, aby připravovaný Metropolitní plán neumožnil stadion zbourat. Chce proto záruky, že stavba bude chráněna. „Městská část vznesla k tomuto území zásadní připomínky a dle našich informací hlavní město Praha k těmto připomínkám přihlédne,“ dodal radní.


Autor: Jan Puci

Toulky devítkou: Katedrály novověku

Dnes ve 14:06

Devatenácté století se neslo ve znamení pokroku. Lidé se častěji než k Bohu obraceli k technice a vědě, jako víře nového věku. Již nevznikaly majestátní katedrály jako dřív, k nebi se počaly zdvíhat nové chrámy. Domy racionality a pořádku, dokonalé organizace a maximálního...

Veletrh sociálních služeb v Praze 10

Dnes ve 12:14

Veletrh sociálních služeb představí organizace, které pomáhají v obtížných situacích.

Návštěvy skleníku botanické zahrady budou omezeny

Včera v 15:04

V pondělí 20. a v úterý 21. května bude skleník Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 otevřený jen od 10:00 do 12:00 hodin.

Na Veletrhu vědy se letos představí šest fakult ČVUT

Včera v 11:19

Veletrh vědy, pořádaný Akademií věd ČR, se od svého prvního ročníku v roce 2015 rozrostl v největší a nejvyhledávanější akci popularizující vědu. ČVUT v Praze se proto letos rozhodlo nabídnout návštěvníkům ukázky činnosti hned šesti ze svých osmi fakult: Fakult stavební, strojní, elektrotechnické,...

Kvásek a jak na něj

17. května 2024 v 11:02

Akce v knihovně ve Vikově ulici se koná 27. května v 15 hodin.

V Praze 6 otevře festival Open House patnáct budov

17. května 2024 v 07:35

Desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha zpřístupní o víkendu 18. a 19. května 115 budov na území hlavního města, z toho 15 v Praze 6. Vstup do budov je zdarma a bez nutnosti předchozí registrace.

Oslavte 100 let Umělecké zahrady v Nuslích

17. května 2024 ve 03:56

Stálá výstava v Umělecké zahradě bude zahájena 17. května v 17 hodin. Výstava bude k vidění do 31. října.

Praha 15 vyhlásila výběrové řízení na pracovní pozici

16. května 2024 ve 22:02

Městská část Praha 15 vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa „sociální pracovník OSPOD – OSP".

Otevírání střech 2024

16. května 2024 v 15:50

Slavnostní jízda vozidel – cabrioletů v sobotu 18. května od 10:00 hodin.

Posezení s architekty: Oživení parku Lotyšská

16. května 2024 ve 14:34

Setkání s architekty a zástupci radnice Prahy 6 k parku Lotyšská se koná v sobotu 18. května.

Další články
Nahoru