Dnes Sobota - jasno 19°C
Zítra Neděle - oblacno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zimní stadion Nikolajka zůstane na podzim bez ledu, chybí finance na provoz
Zimní stadion Nikolajka. Foto: Jan Puci

Zimní stadion Nikolajka zůstane na podzim bez ledu, chybí finance na provoz

Zimní stadion Nikolajka nevyrobí po letních prázdninách led a vynechá tak minimálně příští sezonu. Oznámili to majitelé haly s odůvodněním růstu cen energií a špatného technického stavu strojovny stadionu ze šedesátých let. O možnost trénovat tak přišli hokejisté i krasobruslaři, nezabruslí si školáci ani veřejnost. Radnice Prahy 5 prověřuje možnosti vybudovat dočasnou ledovou plochu.

Po skončení sezony začala být Nikolajka od května využívána na inline hokej. Majitel stadionu, kterým je společnost Niko Praha, oznámil, že není schopen v následující sezóně 2022/2023 zajistit provoz. Jinými slovy, v září už led nevyrobí. Je to prý z kumulace několik důvodů.

„Vzhledem k dlouhým dodacím lhůtám nelze realizovat nutnou rekonstrukci strojovny a plánovanou změnu vytápění a ohřevu do začátku nové zimní sezóny. Další provoz stávající strojovny a plynového vytápění by nebyl již bezpečný,“ sdělila serveru Pražský patriot za NIKO Praha Barbora Lexová. 

Provoz stadionu za loňský rok podle ní skončil ztrátou a navíc se do cen nájmů ledové plochy nepodařilo promítnou výrazný nárůst provozních nákladů, zejména několikanásobné zvýšení ceny plynu. 

„Na základě jednání s nájemci ledové plochy vyplynulo, že v následující zimní sezóně od září 2022 do dubna 2023 by se nepodařilo promítnout zvýšené náklady do ceny nájmu ledové plochy,“ dodala Lexová.

Podle ní je cílem majitele zachovat na stadionu Nikolajka sportovní činnost i v budoucnu, v současné době je přehodnocován plán rekonstrukce s ohledem na vývoj cen energií a vody.

Podle radního Prahy 5 Davida Duška (STAN) městská část usiluje o realizaci náhradního řešení, díky kterému by vzniklo dočasné kluziště, které by funkci Nikolajky dokázalo zastoupit.

„Prověřujeme tři lokality pro dočasné řešení a dvě pro trvalé. Všechny jsou v majetku hlavního města,“ uvedl.

Realizace by podle něj trvala tři až šest měsíců v závislosti na výběru technologie. „Náklady na výstavbu jsou odhadovány na 15 až 32 milionů korun. Praha 5 nemá na vlastní ledovou plochu a její zakrytí volné prostředky. Jejich uvolnění si vyžádá mimořádné zasedání zastupitelstva. Proto zkoumáme i variantu soukromého investora na městském pozemku,“ sdělil radní.

Radnice zároveň řeší i další varianty, včetně dočasného azylu pro malé sportovce a školáky na stadionech v sousedních městských částech.

Praha 5 má podle Duška obavy, aby připravovaný Metropolitní plán neumožnil stadion zbourat. Chce proto záruky, že stavba bude chráněna. „Městská část vznesla k tomuto území zásadní připomínky a dle našich informací hlavní město Praha k těmto připomínkám přihlédne,“ dodal radní.


Autor: Jan Puci

Praha 10: Jak na kompostování

Včera ve 20:55

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

28. září 2023 ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

28. září 2023 v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

28. září 2023 v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Oslavy 130 let vysvěcení sv. Ludmily

27. září 2023 ve 13:30

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily se pojí řada oslavných akcí, které připravila městská část Praha 2, Římskokatolická farnost u baziliky sv. Ludmily a Spolek přátel baziliky sv. Ludmily v Praze. Kromě slavnostního koncertu u příležitosti 130 let od vysvěcení chrámu sv. Ludmily v sobotu...

Praha 10: Vršovické hřbitovy známé i neznámé

27. září 2023 v 10:55

Na vycházce v neděli 1. října v 17 hodin navštívíte Vršovický hřbitov, který se nachází mezi ulicemi U Vršovického hřbitova a Moskevská. Seznámíte se s jeho historií, ale přiblížíme si také slavné osobnosti, jež jsou zde pochovány.

Plavecké závody O pohár MČ Praha 1

27. září 2023 v 09:31

Tradiční plavecké závody O pohár MČ Praha 1 se uskuteční v sobotu 7. října od 14:00 hodin v bazénu Tyršova domu.

Nápady pro Šestku proberte na radnici

27. září 2023 v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

26. září 2023 v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Další články
Nahoru