Dnes Neděle - oblacno -1°C
Zítra Pondělí - polojasno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Zimní stadion Nikolajka zůstane na podzim bez ledu, chybí finance na provoz
Zimní stadion Nikolajka. Foto: Jan Puci

Zimní stadion Nikolajka zůstane na podzim bez ledu, chybí finance na provoz

Zimní stadion Nikolajka nevyrobí po letních prázdninách led a vynechá tak minimálně příští sezonu. Oznámili to majitelé haly s odůvodněním růstu cen energií a špatného technického stavu strojovny stadionu ze šedesátých let. O možnost trénovat tak přišli hokejisté i krasobruslaři, nezabruslí si školáci ani veřejnost. Radnice Prahy 5 prověřuje možnosti vybudovat dočasnou ledovou plochu.

Po skončení sezony začala být Nikolajka od května využívána na inline hokej. Majitel stadionu, kterým je společnost Niko Praha, oznámil, že není schopen v následující sezóně 2022/2023 zajistit provoz. Jinými slovy, v září už led nevyrobí. Je to prý z kumulace několik důvodů.

„Vzhledem k dlouhým dodacím lhůtám nelze realizovat nutnou rekonstrukci strojovny a plánovanou změnu vytápění a ohřevu do začátku nové zimní sezóny. Další provoz stávající strojovny a plynového vytápění by nebyl již bezpečný,“ sdělila serveru Pražský patriot za NIKO Praha Barbora Lexová. 

Provoz stadionu za loňský rok podle ní skončil ztrátou a navíc se do cen nájmů ledové plochy nepodařilo promítnou výrazný nárůst provozních nákladů, zejména několikanásobné zvýšení ceny plynu. 

„Na základě jednání s nájemci ledové plochy vyplynulo, že v následující zimní sezóně od září 2022 do dubna 2023 by se nepodařilo promítnout zvýšené náklady do ceny nájmu ledové plochy,“ dodala Lexová.

Podle ní je cílem majitele zachovat na stadionu Nikolajka sportovní činnost i v budoucnu, v současné době je přehodnocován plán rekonstrukce s ohledem na vývoj cen energií a vody.

Podle radního Prahy 5 Davida Duška (STAN) městská část usiluje o realizaci náhradního řešení, díky kterému by vzniklo dočasné kluziště, které by funkci Nikolajky dokázalo zastoupit.

„Prověřujeme tři lokality pro dočasné řešení a dvě pro trvalé. Všechny jsou v majetku hlavního města,“ uvedl.

Realizace by podle něj trvala tři až šest měsíců v závislosti na výběru technologie. „Náklady na výstavbu jsou odhadovány na 15 až 32 milionů korun. Praha 5 nemá na vlastní ledovou plochu a její zakrytí volné prostředky. Jejich uvolnění si vyžádá mimořádné zasedání zastupitelstva. Proto zkoumáme i variantu soukromého investora na městském pozemku,“ sdělil radní.

Radnice zároveň řeší i další varianty, včetně dočasného azylu pro malé sportovce a školáky na stadionech v sousedních městských částech.

Praha 5 má podle Duška obavy, aby připravovaný Metropolitní plán neumožnil stadion zbourat. Chce proto záruky, že stavba bude chráněna. „Městská část vznesla k tomuto území zásadní připomínky a dle našich informací hlavní město Praha k těmto připomínkám přihlédne,“ dodal radní.


Autor: Jan Puci

Praha 10 si v anketě zvolí nejlepší sportovce uplynulého roku

Včera v 16:33

Městská část spustila již 9. ročník populární ankety Sportovec roku Prahy 10. Místní občané a sportovní kluby a instituce se sídlem na Desítce mohou nyní až do 19. března nominovat své kandidáty na ocenění. Soutěž je vypsána v šesti kategoriích, vítěze vybere porota do...

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

Včera v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

1. února 2023 v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Sdílená kola s Lítačkou loni využilo 34 tisíc lidí

1. února 2023 v 08:36

Kombinaci veřejné dopravy a sdílených kol, kdy je možné si s platným elektronickým předplatním kuponem pro Prahu půjčit sdílené kolo na 15 minut zdarma až dvakrát denně, využilo v roce 2022 celkem 34 tisíc lidí. Celkový počet výpůjček přesáhl 567 tisíc, přičemž 81 % lidí používá tuto službu...

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

31. ledna 2023 v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Další články
Nahoru