dnes
Úterý - oblacno
27°C
zítra
Středa - polojasno
32°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
31°C
Pro pražské bezdomovce se otevřely zimní noclehárny
Ilustrační foto: archiv

Pro pražské bezdomovce se otevřely zimní noclehárny

Zimní opatření zajišťující rozsáhlejší pomoc lidem bez přístřeší začínají dnes platit na území hlavního města. V rámci nich se otevřou dvě noclehárny Michle a Vackov s celkovou kapacitou 180 míst. Rozšíří se provoz tří nízkoprahových denních center a provoz také zahájí centrální dispečink Centra sociálních služeb Praha. 

„Jde o rozšíření celoročně provozovaných sociálních služeb pro bezdomovce. Další zázemí jim nabízí i stávající zařízení, jako je loď Hermes či neziskové organizace. Hlavním koordinátorem zůstává Centrum sociálních služeb Praha, které spolupracuje na zajištění zimních opatření s neziskovými organizacemi jako Naděje, Armáda spásy či Arcidiecésní charita,“ uvedl pražský radní pro sociální oblast Daniel Hodek s tím, že v případě extrémního mrazivého počasí jsou připraveny varianty postupného navyšování dalších kapacit.

Koordinace jednotlivých služeb bude zajišťována prostřednictvím centrálního dispečinku, jehož telefonní linka bude v nepřetržitém provozu. „Prostřednictvím dispečinku jsou propojena jednotlivá sociálních zařízení. Zároveň je jeho prostřednictvím zajišťována spolupráce i s městskými strážníky a nemocnicemi,“ řekl ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

„Strážníci mohou například při kontaktu s bezdomovcem, který má problém, zavolat dispečink. Ten předá okamžitě informaci speciálně upravené sanitce, která klienta dopraví do noclehárny nebo nemocnice k nutnému ošetření,“ upřesnil Ján.

V tomto, pro osoby bez přístřeší nejnepříjemnějším období, se v ulicích budou i ve větší míře pohybovat terénní pracovníci, kteří jim budou poskytovat nejnutnější pomoc i základní zdravotní ošetření, nebo teplé oblečení.

„Zároveň jim nabídnou možnost návštěvy některého ze zařízení s volnou kapacitou, aby v případě potřeby mohli přečkat nepříznivé počasí v teple,“ doplnila zástupkyně ředitele Centra sociálních služeb Praha Ludmila Tomešová.

V případě nutnosti jsou připraveny varianty postupného navyšování kapacit o dalších přibližně 250 míst. „Oproti běžnému provozu je to například na lodi Hermes, otevřením další noclehárny a zapojením do systému pomoci dalších denních nízkoprahových center,“ dodal radní Hodek.


Pozor na první příznaky, počátek těchto problémů totiž není až ve stáří, jak si mnozí doposud mysleli

Včera v 18:31

Sluch patří k nejdůležitějším lidským smyslům. Postupem věku však náš sluch slábne, a je proto důležité umět poznat první příznaky zhoršování sluchu a následně i správně o sluch „pečovat“.

Další články
Nahoru