dnes
Středa - skorojasno
14°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
16°C
pozítří
Pátek - zatazeno
14°C
Pro pražské bezdomovce se otevřely zimní noclehárny
Ilustrační foto: archiv

Pro pražské bezdomovce se otevřely zimní noclehárny

Zimní opatření zajišťující rozsáhlejší pomoc lidem bez přístřeší začínají dnes platit na území hlavního města. V rámci nich se otevřou dvě noclehárny Michle a Vackov s celkovou kapacitou 180 míst. Rozšíří se provoz tří nízkoprahových denních center a provoz také zahájí centrální dispečink Centra sociálních služeb Praha. 

„Jde o rozšíření celoročně provozovaných sociálních služeb pro bezdomovce. Další zázemí jim nabízí i stávající zařízení, jako je loď Hermes či neziskové organizace. Hlavním koordinátorem zůstává Centrum sociálních služeb Praha, které spolupracuje na zajištění zimních opatření s neziskovými organizacemi jako Naděje, Armáda spásy či Arcidiecésní charita,“ uvedl pražský radní pro sociální oblast Daniel Hodek s tím, že v případě extrémního mrazivého počasí jsou připraveny varianty postupného navyšování dalších kapacit.

Koordinace jednotlivých služeb bude zajišťována prostřednictvím centrálního dispečinku, jehož telefonní linka bude v nepřetržitém provozu. „Prostřednictvím dispečinku jsou propojena jednotlivá sociálních zařízení. Zároveň je jeho prostřednictvím zajišťována spolupráce i s městskými strážníky a nemocnicemi,“ řekl ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

„Strážníci mohou například při kontaktu s bezdomovcem, který má problém, zavolat dispečink. Ten předá okamžitě informaci speciálně upravené sanitce, která klienta dopraví do noclehárny nebo nemocnice k nutnému ošetření,“ upřesnil Ján.

V tomto, pro osoby bez přístřeší nejnepříjemnějším období, se v ulicích budou i ve větší míře pohybovat terénní pracovníci, kteří jim budou poskytovat nejnutnější pomoc i základní zdravotní ošetření, nebo teplé oblečení.

„Zároveň jim nabídnou možnost návštěvy některého ze zařízení s volnou kapacitou, aby v případě potřeby mohli přečkat nepříznivé počasí v teple,“ doplnila zástupkyně ředitele Centra sociálních služeb Praha Ludmila Tomešová.

V případě nutnosti jsou připraveny varianty postupného navyšování kapacit o dalších přibližně 250 míst. „Oproti běžnému provozu je to například na lodi Hermes, otevřením další noclehárny a zapojením do systému pomoci dalších denních nízkoprahových center,“ dodal radní Hodek.


Praha vyhlašuje granty pro oblast životního prostředí na rok 2019

Včera ve 14:56

Vyhlášení grantového programu na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro rok 2019 dnes schválila Rada hlavního města Prahy. Předpokládaná částka vyčleněná pro rok 2019 z rozpočtu hlavního města činí 45 milionů korun.

Praha 5: Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa zdarma

22. října 2018 v 11:09

Radnice páté městské části zve na Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa v pondělí 29. října od 19:30 hodin v kostele sv. Václava na náměstí 14. října, Praha 5.

Po stopách osmiček. Praha 3 zve na listopadové akce

22. října 2018 v 09:54

I v listopadu si připomíná Praha 3 osmičkové roky. Tentokrát se budou akce týkat zejména výročí 100 let od konce první světové války.

Praha 2: Třetí vycházka zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

22. října 2018 v 09:12

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Další články
Nahoru