dnes
Sobota - polojasno
2°C
zítra
Neděle - zatazeno
1°C
pozítří
Pondělí - jasno
1°C
Pro pražské bezdomovce se otevřely zimní noclehárny
Ilustrační foto: archiv

Pro pražské bezdomovce se otevřely zimní noclehárny

Zimní opatření zajišťující rozsáhlejší pomoc lidem bez přístřeší začínají dnes platit na území hlavního města. V rámci nich se otevřou dvě noclehárny Michle a Vackov s celkovou kapacitou 180 míst. Rozšíří se provoz tří nízkoprahových denních center a provoz také zahájí centrální dispečink Centra sociálních služeb Praha. 

„Jde o rozšíření celoročně provozovaných sociálních služeb pro bezdomovce. Další zázemí jim nabízí i stávající zařízení, jako je loď Hermes či neziskové organizace. Hlavním koordinátorem zůstává Centrum sociálních služeb Praha, které spolupracuje na zajištění zimních opatření s neziskovými organizacemi jako Naděje, Armáda spásy či Arcidiecésní charita,“ uvedl pražský radní pro sociální oblast Daniel Hodek s tím, že v případě extrémního mrazivého počasí jsou připraveny varianty postupného navyšování dalších kapacit.

Koordinace jednotlivých služeb bude zajišťována prostřednictvím centrálního dispečinku, jehož telefonní linka bude v nepřetržitém provozu. „Prostřednictvím dispečinku jsou propojena jednotlivá sociálních zařízení. Zároveň je jeho prostřednictvím zajišťována spolupráce i s městskými strážníky a nemocnicemi,“ řekl ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

„Strážníci mohou například při kontaktu s bezdomovcem, který má problém, zavolat dispečink. Ten předá okamžitě informaci speciálně upravené sanitce, která klienta dopraví do noclehárny nebo nemocnice k nutnému ošetření,“ upřesnil Ján.

V tomto, pro osoby bez přístřeší nejnepříjemnějším období, se v ulicích budou i ve větší míře pohybovat terénní pracovníci, kteří jim budou poskytovat nejnutnější pomoc i základní zdravotní ošetření, nebo teplé oblečení.

„Zároveň jim nabídnou možnost návštěvy některého ze zařízení s volnou kapacitou, aby v případě potřeby mohli přečkat nepříznivé počasí v teple,“ doplnila zástupkyně ředitele Centra sociálních služeb Praha Ludmila Tomešová.

V případě nutnosti jsou připraveny varianty postupného navyšování kapacit o dalších přibližně 250 míst. „Oproti běžnému provozu je to například na lodi Hermes, otevřením další noclehárny a zapojením do systému pomoci dalších denních nízkoprahových center,“ dodal radní Hodek.


Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK

17. ledna 2019 ve 12:11

Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě. „Vůz vždy zamíří na odstavné parkoviště, kde je bezplatně vydán majiteli....

Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

15. ledna 2019 v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Další články
Nahoru