dnes
Středa - snih
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
Zpravodajství

Zimní opatření pro bezdomovce stála Prahu osm milionů

Praha vydala tuto zimu za noclehárny a další opatření pro bezdomovce osm milionů korun, meziročně zhruba o tři miliony méně. K dispozici byly dvě noclehárny proti čtyřem před rokem. V Praze žije kolem 4000 až 4500 osob bez domova, kolem 1500 přebývá na ulici.

V zimě mohli bezdomovci využít kromě 500 míst v celoročně provozovaných noclehárnách 184 míst v noclehárnách otevřených přes zimu, 50 míst na lodi Hermes a 130 míst v denních centrech otevřených přes noc. Postaráno bylo v zimě i o osoby podnapilé či lidi, kteří mají vši nebo blechy. Ti byli sváženi do nočního centra v ulici U Bulhara poblíž hlavního nádraží.

„Oproti loňskému roku byly v provozu pouze dvě bezplatné noclehárny, což se projevilo v nižším počtu zajištěných noclehů, ale ve vyšší zaplněnosti těchto zařízení, která přesahovala v průměru 92 procent," uvedl pražský radní pro sociální oblast Daniel Hodek s tím, že metropole měla k dispozici 184 míst a využila by ještě asi sto navíc.

„Noclehárny Vackov a Michle jsou umístěny poměrně blízko sebe, bude naším cílem najít nějakou kapacitu nejlépe na druhém vltavském břehu," doplnil Hodek.

Potřebným bylo v zimě zajištěno téměř 22,5 tisíc noclehů a terénní sociální pracovníci uskutečnili přes 12,5 tisíce kontaktů s lidmi bez přístřeší.
Bez poplatku byla část zimy otevřená i celoroční noclehárna na lodi Hermes. Ode dneška se za přespání platí 20 korun a znovu bude kontrolováno, zda zájemci nejsou pod vlivem alkoholu.

Snížení kapacit nocleháren se projevilo zejména u nízkoprahových center s rozšířeným provozem, která v době největších mrazů otevřela i v noci a jejichž zaměstnanci uskutečnili téměř 72 tisíc kontaktů s klienty, v minulém roce to bylo o pět tisíc kontaktů méně.

Během zimních opatření byl v provozu centrální dispečink, který zajišťoval komunikaci mezi jednotlivými službami. Celkem uskutečnil 2,4 tisíce telefonních hovorů zejména při koordinaci mezi noclehárnami a terénními programy. Otevřeny byly postupně dvě noclehárny, tři nízkoprahová denní centra a noční nízkoprahové centrum.

Rozšířeny byly denní terénní program a dva noční terénní programy. Koordinaci opatření zajištovalo Centrum sociálních služeb Praha a na jejich zajištění se podílely Armáda spásy, Arcidiecézní charita Praha a Naděje.

Náklady na zajištění zimních opatření se pohybovaly celkem okolo osmi milionů korun.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Praha 6 chystá řadu akcí, kterými připomene sto let od vzniku republiky

11. ledna 2018 v 15:46

Praha 6 při příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa pořádá celou řadu kulturních a vzpomínkových akcí, které jsou rozloženy do celého roku.

Další články
Nahoru