dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
Zimák na Štvanici by oslavil 81. narozeniny. Co vznikne na jeho místě, se ukáže už brzy
Zimní stadion Štvanice ještě před zbouráním. Dřevěná konstrukce se v roce 2011 poroučela k zemi. Foto: archiv

Zimák na Štvanici by oslavil 81. narozeniny. Co vznikne na jeho místě, se ukáže už brzy

Zítra se naposledy sejde odborná porota architektonické soutěže o „Návrh řešení využití a rozvoje území ostrova Štvanice.“ Nejpozději do pěti pracovních dnů od konečného rozhodnutí poroty vyhlašovatel oznámí všem účastníkům soutěže rozhodnutí o výběru nejvhodnějšího návrhu.

Během následujících dní se Pražané konečně dozví, jak se bude ostrov Štvanice rozvíjet. A co vznikne na místě legendárního zimního stadionu.

Jeho hlavní budova byla údajně kvůli špatnému stavu demolována před dvěma lety. Od té doby zde stojí už jen historická, ale také zchátralá, restaurační budova. Kolem bourání slavné sportovní stavby v létě 2011 vzplály velké vášně. Nelze se divit, vždyť se zde hrála čtyři mistrovství světa v hokeji a jednou zde dokonce československá reprezentace získala zlato.

Pokud by zimák ještě stál, slavil by ve středu 81. výročí slavnostního otevření, které se uskutečnilo za zvuků Smetanovy Libuše 6. listopadu 1932. Od té doby zde vyrůstaly hokejové a krasobruslařské špičky.

stvanice-historie-nahled Trénovala tady naše slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová. Štvanice se stala také velmi oblíbeným veřejným kluzištěm.

Mistři!

V roce 1947 zde naši hokejisti vybojovali titul mistrů světa. Celkem zažila Štvanice čtyři hokejové šampionáty. 11. února 1955 byl z ještě nezastřešené Štvanice vysílán první televizní přenos hokejového utkání. Stadion se dočkal střechy až o rok později.

Poslední mistrovství světa se na nejstarším zimním stadionu v Evropě konalo v roce 1959. Od šedesátých let však začala jeho sláva blednout, přestalo se investovat do oprav. U holešovického stadionu totiž vyrostl nový stadion a většina akcí se přesunula do něj.

Štvanice postupně chátrala, tento proces se nezastavil ani po roce 1989. Nakonec bylo v roce 2011 městem rozhodnuto o zbourání památkově chráněné stavby, která byla ve špatném stavu.

Během pár dní se všichni dozvíme, jakou tvář Štvanice dostane. A také bude jasné, co vyroste u bývalého stadionu.


Další články
Nahoru