Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - skorojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zima bude ještě dlouhá. Aby ji naše tělo zvládlo co nejlépe, radí kinezioložka Jana Tamchynová
Ilustrační foto: archiv

Zima bude ještě dlouhá. Aby ji naše tělo zvládlo co nejlépe, radí kinezioložka Jana Tamchynová

Podle našich vnitřních biologických hodin pro tělo už nastala zima. Organismus je v přechodném období, kdy se snaží z potravy do sebe naakumulovat živiny a látky, které mají vytvořit dostatek zásob. Přichází doba, kdy tělo energií šetří. Listopad a prosinec jsou obdobím, v němž je vhodné upřednostnit takové potraviny, které tělu dodají, co potřebuje.

V jídelníčku by měly postupně ubývat saláty a studená jídla. Více bychom měli vařit, péct a smažit. Listové saláty, rajčata, okurky apod. (které vlastně „studí“, protože jsou plné vody a mají v sobě lehkou energii plodů léta) by měla pomalu vytlačovat tepelně opracovaná zelenina, zejména kořenová (má v sobě nahromaděnu energii léta a celé nadzemní části rostliny zkoncentrovanou do kořene), či plodová typu dýně (skrývá v sobě slunce a to i barvou), a konečně i semena (kde je ukryta obrovská síla pro výživu nového života) např. luštěniny, obiloviny, z nichž je pro svůj obsah vitamínů a minerálů asi nejužitečnější rýže (nejlepší je natural).   

Zásadní pro přechod těla do zimy je také ochucení pokrmů. Právě v období listopadu a prosince vzrůstá chuť na pikantně okořeněná jídla. Vhodná je zejména kvalitní sójová omáčka. Neměli bychom se bát česneku, zázvoru, řeřichy, pažitky, celerové natě, cibule. Z klasického koření bychom měli upřednostnit aromatické listové koření typické pro naši oblast jako je tymián, majoránka, saturejka, dobromysl, yzop, další pak bobkový list, kmín, nové koření a již výše zmíněný zázvor.

Ten je jedno z nejvíc prohřívajících koření a tak se hodí i pro přípravu čaje na zahřátí. Nejvhodnější je syrový zázvor, nakrájený na plátky, zalitý vroucí vodou a oslazený medem (neslaďte, dokud teplota výluhu neklesne na nižší teplotu). Zázvor je ale možné použít i zevně. Jestliže se do vás dá „zimnice“, stačí mít doma připravený pytlíček sušeného mletého zázvoru, ten přelijete litrem horké vody, necháte chvíli vyluhovat, pak ochladíte na teplotu snesitelnou pro to, abyste si do vody mohli vložit buď nohy (pro dobré prohřátí potřebujete mít ponořeny nohy až nad kotníky), nebo ruce (vložte je až nad lokty), případně si udělejte koupel a namočte se do zázvorového výluhu celí.

Jinak bychom se ale v tomto období neměli příliš často napařovat a ztrácet energii dlouhou koupelí, vhodnější je pouhé sprchování (to neplatí pro saunování a otužovací aktivity vůbec).

Z pohledu klasické čínské medicíny je nejohroženějším orgánem měsíce prosince tlusté střevo. Ovlivňuje ho nejen nastupující zima, ale také doslova zatěžkávací zkouška v podobě zimních svátků. Problémy tlustého střeva se projevují především zažívacími potížemi, bolestmi bederní části páteře, také na sliznicích (např. zduření nosní mandle), na pokožce (alergie, opary na dolním rtu) nebo zvýšenou kazivostí zubů.

S prosincem je svázán čich, tedy i sliznice nosu jsou velmi citlivé. Barevnost podzimu se vytrácí a vše začíná být symbolizováno bílou, šedou nebo černou barvou. To také může mít vliv na psychiku. Mohou se u vnímavějších jedinců objevit sklony k úzkostlivým stavům. Ty se projevují jako negace, rezignace, oslabení vůle, pasivní přístup k realitě.

Pro podpoření správné funkce tlustého střeva je vhodné posílit peristaltiku střev, abyste netrpěli na časté zácpy, které nepříznivě ovlivňují psychickou odolnost. Špatná funkce střev může mít za následek zdánlivě nesouvisející zdravotní potíže, jako jsou bolesti hlavy, migréna, bušení srdce, únava, spavost, vyrážka v obličeji nebo na zádech.

Dostatečně se hýbejte, dopřejte si masáž na odstranění bloků v oblasti žeber a obohaťte svou stravu vysokým obsahem balastních látek (müsli, celozrnné výrobky, zelenina a ovoce) a slizovitými semeny (len, psyllium). Hlídejte si pitný režim, do něhož by měly spadat zejména teplé nápoje včetně polévek (v tomto období se opět dostávají v jídelníčku ke slovu). Potíže se zácpou se snažte řešit hned v počátcích a nejprve přírodními prostředky, které jsou především šetrné – např. čajem ze zeměžluče, z kůry řešetláku počistivého nebo krušiny olšové, jezte lněná semínka.

Na co ale nezapomínejte v žádném období roku, je vnitřní úsměv. Každý den nezastavte, jakoby zadívejte do sebe, pochvalte své tělo za jeho snahu vám co nejlépe sloužit, a vnitřně se na sebe usmějte. Obzvlášť v období uspěchaného a přitom tak laskavého času jako je advent, bude úsměvů třeba!

Autorem textu je RNDr. Jana Tamchynová, poradce osobnostního rozvoje, kinezioliog, numerolog. Kontakt: jana@tamchynova.cz


V Praze 4 otevřeli Doupě, klub bude pomáhat dětem a mladistvým

14. dubna 2024 v 08:46

Praha 4 má nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Doupě. Klub s nízkým prahem znamená, že je otevřen dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu či jiné osobní údaje. Pomáhat bude hlavně dětem a mladistvým, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou takovou situací...

Program Šestka táborová vstoupil do dalšího ročníku

4. dubna 2024 v 09:47

I v letošním roce podpoří Praha 6 rodiny s dětmi v tradičním programu Aktivní město – Šestka táborová. Program byl zahájen 1. dubna. Na prázdninové pobyty dětí ve věku 3 až 18 let na letních táborech, pobytových, příměstských nebo sportovních soustředěních, získají rodiče od radnice městské části...

Diakonie Praha odhaluje životy lidí s autismem

31. března 2024 ve 21:11

Na 2. dubna připadá každoročně Světový den porozumění autismu. Diakonie Praha k této příležitosti spouští osvětovou kampaň o životě lidí s autismem a chováním náročným na péči. Skrze výstavu fotografií a audio příběhy chce přiblížit široké veřejnosti, jak mohou lidé s tímto typem postižení vnímat...

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

29. března 2024 v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru