Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - polojasno 14°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Knižní tipy

Žiju bez dětí: Devět žen a devět pohledů na bezdětnost

Není pouze jeden důvod, ale souhrn několika důvodů a životních okolností, které mohou být příčinou bezdětnosti. Žiju bez dětí od Martiny Hynkové Vrbové je knihou o tom, co může být příčinou bezdětnosti, a o tom, čím naplnit život, pokud se nepodaří otěhotnět. Odpovídá ale i na takové otázky, jako na co jsou bezdětné ženy citlivé, co je zraňuje a jak se vůči okolí uzavírají a proč se některé svobodně rozhodnou pro život bez dětí.  

ziju-bez-deti Kniha Žiju bez dětí (CPress, 399 Kč, vychází i jako e-kniha) je zajímavou mozaikou příběhů bezdětných žen ve věku od 30 do 95 let, různého povolání, životního směřování, pohledu na svět a na mateřství. Je o ženách, které děti chtěly, ale nemohly je mít, ženy, které mateřství nechávají či nechaly otevřené, a ženy, které děti nechtěly. 

Žiju bez dětí otevírá i témata, která s mateřstvím a bezdětností souvisí, a to je rodina, partnerství, LGBT+, vnímání společnosti, enviromentální úvahy a kariéra. Čtenář v knize, i když se zabývá vážným a celospolečenským tématem, nalezne i humorné části. Je plná naděje, lásky, hledání a duchovních přesahů a doplňují ji ilustrace Michaely Adamčíkové. 

Autorka má s bezdětností osobní zkušenost. Opakovaně a bezúspěšně podstoupila IVF, vysoké dávky hormonů i zhoršující se psychický stav ji vedly k ukončení pokusů o otěhotnění a k myšlenkám, jaký bude její život bez dětí, a čím ho naplní, když ne mateřstvím.

„Hledala jsem odpověď a pátrala po knize, která by mi přiblížila jinou ženu, která se se svojí bezdětností již vyrovnala, a přijala ji do svého života. Takovou knihu jsem tehdy nenašla. Bohužel jsem nepotkala ani takovou ženu, se kterou bych její i moji bezdětnost mohla otevřeně sdílet,“ říká Martina Hynková, která s manželem později adoptovala dceru, a poté se jí narodili dcera a syn.

„Žiju bez dětí jsem napsala pro ženy, které se ocitly v podobné situaci jako já, potřebují sdílet svůj příběh a nacházet jiné ženy, které se o své zkušenosti s bezdětností podělí. Věřím, že Žiju bez dětí pro ně bude inspirativním a bezpečným průvodcem,“ dodává.

O autorce:

Martina Hynková Vrbová, moderátorka a scenáristka, vyrůstala několik let v Bolívii. Na pražské Státní konzervatoři vystudovala hru na klasickou kytaru, ve studiích (spolu s jazykem) pokračovala ve Španělsku (Královská konzervatoř v Madridu), kde později uváděla (pod jménem Martina Hegel) vědomostní soutěž Waku Waku ve státní televizi. U nás začínala jako programová hlasatelka v České televizi a na stanici ČRo Praha. Později spolu s Jiřím Brabcem uváděla hudební televizní pořad Country Express Praha – Nashville. Nyní moderuje magazín Sama doma v ČT, spolupracuje na vzniku pořadu 13. komnata, píše scénáře, stojí u zrodu televizních projektů. Je autorkou a průvodkyní nového televizního cyklu K poctě zbraň! Úzce spolupracuje také s Českým rozhlasem. V roce 2009 získal pořad Retro, jehož je moderátorkou, televizní cenu Elsa za nejlepší magazín. Ráda s manželem a dětmi cestuje, zajímá se o zvyky a rituály původních obyvatel.

O knize:

Aleš Palán, spisovatel, novinář, publicista: Existují knihy, které jsou důležitější než jiné. Ta, kterou napsala Martina Hynková Vrbová, mezi ty podstatné patří. Bezdětnost je pro většinovou společnost na jedné straně tak trochu nepochopitelná záležitost, na straně druhé je to tabu. Jde o téma, o kterém se nemluví. Martina o něm mluví. A dělá to takovým způsobem, že její kniha může být posilou bezdětným i mostem k pochopení mezi rodiči a nerodiči. Hodnota člověka totiž nespočívá v jeho dětech nebo dokonce v jeho práci, ale jen a jen v jeho osobnosti. Příběhy takových žen tato kniha ukazuje.


Autor: TZ, red

Alex Hay: Vaše Hospodyně

29. února 2024 ve 22:45

Londýn roku 1905. Nejhonosnější dům v luxusní čtvrti Mayfair skrývá mnoho pokladů, ale i temná tajemství. Když se hospodyně, paní Kingová, začne příliš vyptávat, je na hodinu propuštěna.

Agustina Bazterrica: Devatenáct pařátů a jeden temný pták

29. února 2024 ve 22:15

Nová kniha Agustiny Bazterricy se v ničem nepodobá předchozímu románu Znamenitá mrtvola. Snad jedině tím, jak mistrně dovede autorka zacházet s hrůzou, která číhá všude kolem nás, krčí se v těch nejobyčejnějších věcech, situacích, v lidech a zvířatech kolem nás.

Hana Kneblová: Šlechta v českých zemích (Díl druhý)

28. února 2024 ve 23:24

Do knihy Šlechta v českých zemích (vyd. 2022) se vešlo pouze omezené množství osobností nebo byla zmíněna pouze část jejich života. A tak vznikl tento druhý díl, ve kterém dostali prostor i jiní aristokraté. Jedná se o šlechtice, kteří významně zasáhli do dějin země, nebo o ty, jež měli...

Gina Chen: Trnová královna

28. února 2024 v 08:57

Země rudě rozkvete krví, růžemi a válkou. Princovo srdce se stane zkázou, nebo spásou. Jeho volba nás může všechny zachránit. Jeho nevěsta – na té to všechno závisí!

Dita Edelmanová: Milan Malý

27. února 2024 v 11:59

V osudech Milana Malého se spojují dramatické události naší vlasti ve 20. století. Naštěstí se jeho vzpomínky podařilo zaznamenat a nyní vám je přinášíme v knižní podobě. Jeho příběh nám dává možnost nahlédnout do života vojenského pilota, jehož odvaha a odhodlání jsou nezbytné nejen pro vlastní...

Viktorín Šulc: Když vzlétne děs a nevíra

27. února 2024 v 11:52

Titul prvního svazku pentalogie Panoptikum sexuálních vražd zachycující 77 kriminálních případů z historie České republiky vychází z úryvku básně Viktora Huga: „Když dotkneš se mých víček lehce dlaní, vzlétne zpod nich děs a nevíra."

Radka Votavová radí, jak na rozkvetlou a soběstačnou zahradu

27. února 2024 v 10:44

Džungloidní zahrady od Nezkrotné zahradnice (CPress, 499 Kč) jsou unikátním mixem praktického rádce pro každodenní život v zahradě a autorčiným osobním příběhem s filozofickými přesahy.  Radka Votavová alias Nezkrotná zahradnice vám poradí s každou zahradou – s pokorou a úctou ke všemu živému, bez...

Petr Sojka: Praha v proměnách času

26. února 2024 ve 23:21

Již počtvrté ožívají příběhy pražských rodin v knize z pera Petra Sojky, redaktora magazínu Z metropole ČT a tvůrce pořadu Tajemství pražských dvorků; tentokrát v kontextu míst, která již zanikla – plováren, nádraží, zahrad a podobně.

Morgane Moncomble: Srdcové eso

26. února 2024 ve 13:29

Jestli je tu něco, co mají Rose a Levi společného, kromě temné minulosti, pak je to poker. Ona má talent od pánaboha; on strávil život vymetáním kasin po celém světě v touze stát se světovou jedničkou.

Srdcová desítka: Deset autorek se v povídkové knize vydává po cestách, pro ně netypických

26. února 2024 v 05:58

Jak se autorka psychologických románů vypořádá se žánrem sci-fi, spisovatelka známá milostnými příběhy naopak s thrillerem, nebo jak autorka úžasných historických románů umí zpracovat aktuální současnost?

Anders de la Motte: Pán hory

25. února 2024 ve 13:38

Fanoušky severských thrillerů určitě potěší Pán hory z pera švédského autora Anderse de la Motteho. Svůj první případ zde řeší inspektorka Leonore Askerová, která moc nevychází s kolegy, a proto byla odsunuta do Oddělení ztracených duší, kde se řeší odložené případy. Jeden z nich však úzce souvisí...

Nela Kyselová: Vidlák bůůk

25. února 2024 ve 12:24

V nakladatelství Kazda vyšla kniha Vidlák bůůk s podtitulem Úsměvné venkovské počtení do podivně zajímavých časů o tom, co mi zrovna od vidlí. 

77 tipů pro zdravá střeva

24. února 2024 v 16:43

Zdravá střeva jsou předpokladem zdravého těla. Chronická onemocnění, jako jsou cukrovka, únava, kožní problémy nebo autoimunitní choroby, lze vyléčit. Ale pouze pokud střeva naleznou svoji přirozenou rovnováhu.

Sarah Shockeová: Jak zhubnout břicho

23. února 2024 v 08:53

Dvoufázový výživový program s chutnými recepty, které vám pomohou zhubnout. Nejprve vás čeká rychlý rozjezd s velkým množstvím bílkovin a poté přejdete na dlouhodobé hubnutí díky vyváženému jídelníčku se sníženým obsahem sacharidů a kalorií.  

Egor Egorov: 10x se nadechněte a bude po únavě

22. února 2024 ve 13:05

Tato otázka není pouhým sloganem, který má posílit váš zájem o tuto knihu. Nesouvisí ani s ezoterikou či zaručenými „babskými radami“ na vychytávky proti stárnutí. Vychází z vědy a lékařských výzkumů. Stojí za ní nejméně dvě Nobelovy ceny, nespočet vědeckých studií a bohaté lékařské zkušenosti,...

Další články
Nahoru